W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły mieli wspaniałą okazję uczestniczenia w samolotowej wycieczce kulturoznawczej do Grecji. Wyjazd został opracowany przez Panie Joannę Pabich i Katarzynę Garlicką, z kolei aspektami praktycznymi zajęło się biuro podróży Eventus, któremu pięknie dziękujemy za pomoc w realizacji naszych planów i marzeń. Przedstawiciel biura - pan Marek Piasta, w sposób wyjątkowy, opiekował się naszą grupą przez cały czas trwania podróży.
Wycieczka była skierowana do uczniów klas 5 i 6, którzy nie tylko prezentowali sobą wysoki poziom kultury osobistej, ale również wyróżniali się pod kątem ocen i aktywności w szkolnych działaniach. Przed wyjazdem uczestnicy brali udział w specjalnych warsztatach przygotowanych przez panią Joannę Pabich i pana Kamila Kulika. Dzięki zdobytej wiedzy, dzieci mogły lepiej i pełniej doświadczać i rozumieć bogactwo starożytnej kultury i historii Grecji . Uczniowie założyli też swoje pierwsze Art Journale i uzupełniali je przed oraz w trakcie podróży.
Program wycieczki był tak pomyślany, aby mógł stanowić praktyczny aspekt wiedzy zdobytej w szkole na lekcjach historii czy języka polskiego. Głównym celem wyjazdu było uwrażliwienie uczestników na wyjątkowe piękno i dziedzictwo kulturowe Europy oraz pogłębianie wiedzy z dziedziny starożytnej historii, sztuki i podstaw demokracji. Ponadto wyjazd miał na celu naukę samodzielności i odpowiedzialności oraz integrację między klasami. Uczniowie zrozumieli także, że podróże stanowią ważny element kształtowania osobowości młodego człowieka.
Wyjazd miał miejsce 9 kwietnia i skończył się 12 kwietnia. W wycieczce wzięło łącznie udział 21 uczniów. Do Warszawy pojechaliśmy autokarem, a po odprawieniu się na Lotnisku Chopina, samolotem rejsowym linii Aegean, bezpiecznie dolecieliśmy do Aten, gdzie już czekał na nas autokar. Po półgodzinie dotarliśmy do hotelu Myrto, gdzie zjedliśmy kolację i odpoczywaliśmy. Następnego dnia, po śniadaniu, autokarem, udaliśmy się na zwiedzanie stolicy Grecji. Rozpoczęliśmy od oglądania uroczystej zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i krótkiego spaceru po Ogrodach Królewskich. Kolejnym punktem była „wspinaczka” na Akropol. Podziwialiśmy zapierającą w piersiach panoramę Aten oraz majestatyczne budowle Akropolu. Następnie odbyliśmy panoramiczny objazd autokarem, a nasza pani przewodniczka opowiadała fascynujące historie o mijanych obiektach, starożytności, mitologii i Atenach. W tym dniu mieliśmy też okazję zjeść prawdziwy grecki gyros i zakupić pamiątki. Po posiłku i lodach udaliśmy się w kierunku Tolo, miejscowości letniskowej we wschodniej części Peloponezu położonej malowniczo nad samym Morzem Egejskim. W drodze do Tolo zatrzymaliśmy się na podziwianie imponującego Kanału Korynckiego łączącego Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Na koniec zakwaterowaliśmy się w sympatycznym hotelu Pitsakis Club. W czwartek wybraliśmy się na zwiedzanie Peloponezu. To najbardziej wysunięta na zachód część Półwyspu Bałkańskiego i kontynentalnej Grecji. Odwiedziliśmy Epidauros, a w nim starożytny kompleks szpitalny oraz wspaniale zachowany teatr antyczny, który mógł pomieścić nawet 12 tys. widzów. Następnie udaliśmy się do pierwszej stolicy nowożytnej Grecji – Nafplio. Tam podziwialiśmy starówkę oraz fort Palamedesa. Ogromne wrażenie zrobiły na nas tego dnia Mykeny, których jednym z mitycznych królów był Agamemnon, zdobywca Troi. Mogliśmy zobaczyć też jego grobowiec, a po przejściu pod Bramą Lwów dotarliśmy do ruin pałacu. Po zrealizowaniu zaplanowanego na ten dzień programu wróciliśmy do Tolo na kąpiel w morzu i warsztat języka greckiego „Wszyscy jesteśmy Grekami”, prowadzoną przez rodowitego Greka. Okazało się, że ten język bardzo różni się dźwiękami od języka polskiego czy angielskiego, ale nauka podstawowych zwrotów greckich sprawiła nam dużą radość. Była to też doskonała gimnastyka umysłowa, ponieważ na tych zajęciach uczestnicy komunikowali się niemal wyłącznie w j.greckim i j.angielskim.
12 kwietnia wykwaterowaliśmy się z hotelu i udaliśmy się na ostatnie zwiedzanie, tym razem Starego Koryntu. Niespodzianka czekała na nas na agorze. To miejsce przemówień publicznych w starożytnej Grecji. Tu nasi uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności oratorskie. Po spacerze wśród antycznych ruin i obiedzie udaliśmy się na lotnisko w Atenach, by pożegnać się z tym niesamowitym miastem i zakończyć naszą wielką, grecką przygodę. Tymi samymi liniami dotarliśmy do Warszawy, a później busem do Ełku,gdzie czekali już stęsknieni rodzice. Ta niesamowita przygoda na długo zostanie nam wszystkim w pamięci.