14 marca uczniowie klasy 1b uczestniczyli w warsztacie edukacyjnym w Castoramie. Ich celem było rozwijanie umiejętności manualnych pierwszoklasistów i pobudzanie ich wyobraźni przy ozdabianiu doniczki według własnego pomysłu, wykazując się przy tym kreatywnością. Kolejnym etapem warsztatów było posadzenie delikatnych, niezwykle barwnych bratków - zwiastujących nadchodzącą wiosnę. Uczniowie dowiedzieli się, że to bardzo łatwe w uprawie rośliny, które są doskonałe nawet dla takich początkujących ogrodników jak oni sami :) Ostatnim zadaniem, z którym się mierzyli, było zaprojektowanie sklepu Castorama za pomocą rysunku. Powstały ciekawe projekty, gdyż wszyscy uczestnicy warsztatu podeszli do zadań z wielkim zaangażowaniem i radością. Korzystając z okazji, zwiedziliśmy poszczególne działy sklepu Castorama, a dzieci uzyskały odpowiedzi na mnóstwo pytań, które zadawały pracownikom sklepu. Z instrukcją, jak dbać o bratki krok po kroku, i kwiatkami wróciliśmy do szkoły.
Aktualności
WIELOBARWNE ZWIASTUNY WIOSNY!
- 1
„SERCE CZŁOWIEKA MOŻNA POZNAĆ PO TYM, JAK TRAKTUJE ZWIERZĘTA”
Uczniowie klasy 7a Szkoły Podstawowej nr 4 w Ełku pod opieką wychowawczyni E. Jeżewskiej w terminie 4-16 marca 2024 r. przeprowadzili na terenie szkoły akcję charytatywną na rzecz pomocy schronisku w Sonieczkowie. Zbieraliśmy tekstylia oraz karmę. Po zgromadzonej ilości możemy śmiało powiedzieć, że wszyscy Ci, którzy wsparli naszą akcję wykazali się wielkim sercem i ogromną empatią. Jesteście wspaniali! Przygotowaliśmy ponad 20 worków koców, pościeli, ręczników i 2 torby karmy. Dzięki społeczności szkolnej: uczniów, wychowawców oraz rodziców, pomożemy najbardziej potrzebującym, kochanym czworonogom znajdującym się w schronisku w Sonieczkowie. Wolontariusze podczas kiermaszu ciast zebrali środki, które również zostały przeznaczone na psiaki. Dodatkowo podczas zawodów pływackich , które odbyły się 16 marca na pływalni w Ełku wsparli naszą akcję młodzi zawodnicy z klubów pływackich, którym bardzo serdecznie dziękujemy za współpracę. Wasze zaangażowanie i chęć pomocy jest cudowne! Warto się troszczyć o zwierzęta. Bardzo dziękujemy!
NAJLEPSZA W WOJEWÓDZTWIE!
Balbina Żegota z klasy 5 D zdobyła pierwsze miejsce w Wojewódzko-Metropolitalnym Konkursie Biblijnym im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. W 13 edycji tego konkursu wzięło udział 30 szkół z terenu naszego województwa i ponad 2 i pół tysiąca uczniów. Uczestnicy poznawali biblijną Księgę Wyjścia i rywalizowali w 2 kategoriach: klasy 4-6 i klasy 7-8 szkoły podstawowej. Zdobywając maksymalną liczbę punktów Balbina, przygotowywana przez ks. Rafała Przestrzelskiego, zapewniła sobie udział w ogólnopolskim finale konkursu, który odbędzie się już 11 maja w Rumii. Podczas uroczystej gali w budynku Kurii Metropolitalnej w Olsztynie Balbina z rąk Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego otrzymała puchar i cenne nagrody. Gratulujemy zwycięstwa i ogromnej wiedzy biblijnej!
PTAKI – BOHATEROWIE PRZESTWORZY I LICZNYCH KSIĄŻEK
Jednym z pierwszych zwiastunów wiosny są ptaki. Pierwsze już pojawiły się w szkolnej bibliotece w postaci wyjątkowych modeli. Towarzyszyły im inne ptaszki, znane z pozostałych pór roku. Można było je podziwiać i czytać o nich ciekawostki. Uczestnicy zaś konkursu ornitologicznego „PTASZKU – JAK CIĘ ZWĄ?” dodatkowo musieli nazwać dziesięć wyeksponowanych gatunków i odmian. Uczniowie klas I-VIII mogli korzystać z przygotowanych książek oraz pomocy wybranych środków masowego przekazu. Zadanie okazało się jednak dość trudne. Trafnej odpowiedzi udzieliło łącznie 19 osób. Gratulujemy! Wielkie brawa należą się uczniom z klas: 2b, 3b, 4b, 5b, 5d, 6a, 6b, 6c oraz 7b, którzy bezbłędnie rozpoznali gołębia grzywacza, srokę, dzięcioła, szczygła, rudzika, zimorodka, szpaka, sowę płomykówkę, sikorę modrą i kosa. Zadziwiające fakty o każdym z tych zwierząt można przeczytać w książce „Ptaki” L. Fairgrieve, K. Read zakupionej ze środków „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Pozycja ta dodatkowo posiada kolorowe elementy do złożenia i zawieszenia. Zachęcamy do poznawania fascynującego królestwa naszych podniebnych przyjaciół w literaturze, filmie, grafice, obserwacji ornitologicznych, podziwiania ubarwienia, zdolności migracji, komunikacji, lotów w kluczu m.in. gęsi, kaczek i żurawi, rozpoznawania odgłosów, spotkań z miłośnikami ptaków … .
CZWÓRECZKOWI STYPENDYŚCI
14 marca w ełckim ratuszu zostały wręczone decyzje o stypendiach za aktywność społeczną i wyniki w nauce. Prezydent Miasta Ełku, pan Tomasz Andrukiewicz, wyróżnił 31 uczniów ełckich szkół, w tym 7 Czwóreczkowiczów. Są to: Olga Sztachelska kl. 7b, Magdalena Oszmian kl. 7c, Zuzanna Litwinko kl. 6a, Natasza Płatek kl. 6a, Maria Jaworska kl. 6a, Bartosz Litwinko kl. 6a i Katarzyna Pasińska kl. 6a.
Gratulujemy wszystkim stypendystom osiągnięć i życzymy sobie, aby nigdy nie zabrakło nam ambitnych i zaangażowanych osób, bo to właśnie Wy będziecie tworzyć naszą przyszłość.
ORZEŁ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
- 1
7 grudnia 2023 r. młodsi uczniowie naszej szkoły po raz drugi przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”, organizowanego przez firmę DELTA. To konkurs rozgrywany w trzech kategoriach: klasa I, klasa II i klasa III. Test składał się z 21 pytań, do każdego z nich podane były cztery odpowiedzi, z których tylko jedna była poprawna. Uczniowie mogli spróbować swoich sił i sprawdzić wiedzę z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej czy społecznej.
14 marca 2024 r. odbyło się uroczyste podsumowanie zmagań konkursowych i wręczenie dyplomów uczestnictwa oraz laureatów. W konkursie wystartowało 37 uczniów, 15 z nich otrzymało tytuł laureata:
Klasy drugie:
Honorata Filipowicz klasa 2c - 9 miejsce w kraju
Lena Pyśk klasa 2c - 10 miejsce w kraju
Lilia Mejcz klasa 2a - 14 miejsce w kraju
Aleksander Mejzner klasa 2b - 16 miejsce w kraju
Tymon Łopatowski klasa 2b - 17 miejsce w kraju
Marcin Ostrowski klasa 2b - 17 miejsce w kraju
Martyna Stankiewicz klasa 2a - 17 miejsce w kraju
Gustaw Garlicki klasa 2a - 20 miejsce w krajuKlasy trzecie:
Borys Sidelnikow klasa 3b - 11 miejsce w kraju
Alan Bednarek klasa 3d - 15 miejsce w kraju
Anna Gałczyńska klasa 3b - 17 miejsce w kraju
Jan Rydzewski klasa 3c - 18 miejsce w kraju
Aleksandra Stalewska klasa 3a - 18 miejsce w kraju
Kornelia Maj klasa 3a - 19 miejsce w kraju
Nadia Wołk klasa 3a - 19 miejsce w kraju.Szkoła otrzymała certyfikat placówki rozwijającej talenty:) Wszystkim biorącym udział w konkursie - gratulujemy!
WARSZTATY CERAMICZNE KL. 5A
11 marca 2024 roku klasa 5a wraz z wychowawczynią Panią Justyną Jagielską-Dziubą odwiedziła Pracownię Ceramiki „Zlepieni”, a celem tego spotkania były warsztaty ceramiczne. Piątoklasiści spędzili czas w kreatywnej i twórczej atmosferze, która sprzyjała powstawaniu niesamowitych dzieł wykonywanych z gliny. Podczas warsztatów uczniowie zdobyli mnóstwo interesujących informacji o pracy ceramicznej, m.in. o etapach pracy nad gliną oraz wypalaniu wyrobów. Pod okiem fachowca doskonalili koordynację wzrokowo-ruchową, uczyli się wyrażać swoje emocje, rozwijali wyobraźnię i zdolności manualne, ćwiczyli koncentrację uwagi, cierpliwość i planowanie przestrzenne, integrując się przy tym i radośnie spędzając czas. Satysfakcja i radość z efektu pracy wzmocniły poczucie własnej wartości piątoklasistów.
SZKOŁA NA ANTENIE
Audycję radiową z cyklu „Szkoła na antenie” dotyczącą książek i czytelnictwa poprowadzili dzisiaj uczniowie klasy 3c: Bartek S., Mark i Bartek C. wraz ze swoją wychowawczynią, panią J. Pabich. Jak wypadli nasi chłopcy na antenie? Posłuchajmy, jak wypadł ich debiut:
FESTIWAL PIŁKARSKI KLAS I
Na boisku orlik naszej szkoły odbył się Festiwal Piłkarski klas I. Młodzi adepci futbolu podzieleni zostali na kilka drużyn i rywalizowali ze sobą o tytuł najlepszej drużyny. Oczywiście wszyscy byli zwycięzcami, bo w tym wydarzeniu sportowym liczyła się przede wszystkim dobra zabawa i najważniejsze, że cała rywalizacja przebiegała z duchem gry fair play.
Na zakończenie każdy z zawodników otrzymał drobny piłkarski upominek. Turniej odbył się w ramach zajęć „WF z AWF” i został zorganizowany przez nauczyciela wychowania fizycznego p. Pawła Konopkę.
Gratulujemy zawodnikom i do zobaczenia na kolejnych rozgrywkach!
„CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE…”
Miło nam poinformować, że w wyniku szkolnych eliminacji do XVI POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO POETÓW POGRANICZA WARMII, MAZUR I SUWALSZCZYZNY pod hasłem: „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” wyłoniliśmy szkolną reprezentację.
W kategorii kl. 5-6 do finału przystąpią:
Aleksandra Świć kl. 6d
Nikola Szermińska kl. 5b
Dominika Bagińska kl. 6d
W katerorii kl. 7-8 reprezentować nas będą:
Magdalena Oszmian kl. 7c
Lena Dardzińska kl. 7a.
Powodzenia w kolejnym etapie. Trzymamy za Was kciuki!
SZKOLNY DZIEŃ ELEGANCJI ZA NAMI!
- 2
Dzisiaj, 8 marca, odbył się I Szkolny Dzień Elegancji, zainicjowany przez SU. Na szkolnych korytarzach i w salach lekcyjnych królowała elegancja, społeczność szkolna pokazała klasę i zadała szyku. Znaczna część uczniów porzuciła mundurek na rzecz eleganckiego stroju. Gustownie ubranych uczniów można było zauważyć zarówno w starszych, jak i młodszych klasach. U dziewczynek dominowały sukienki i spódniczki, a u chłopców eleganckie koszule i marynarki. Wielu naszych uczniów i pracowników szkoły stanęło na wysokości zadania i prezentowało się wspaniale. Było niewątpliwie stylowo. Dyplomy dla najbardziej eleganckich uczniów wraz ze słodkim upominkiem trafiły do: Zofii Jasionowskiej z kl. 8a i Pedorenko Rostyslava z kl. 4b. Takie dni bardzo urozmaicają codzienną szkolną rzeczywistość, są pełne pozytywnych emocji i wrażeń. Powyżej fotorelacja z tego wydarzenia.
FOTOGRAFICZNE SUKCESY UCZNIÓW SP4 - „EŁK W OBIEKTYWIE”
4 marca 2024 komisja konkursowa Szkoły Podstawowej nr 5 w Ełku, która była Organizatorem tych „potyczek” fotograficznych, ogłosiła swoje wyniki. Spośród 64 nadesłanych prac w dwóch kategoriach wiekowych (klasy I-III oraz IV-VIII) fotografie uczniów naszej szkoły również zostały docenione za kreatywne podejście ich twórców.
W kategorii klas I-III:
- II miejsce Maksymilian Milewski kl. 3b
- III miejsce Lidia Kowalko, Antoni Jędrzejczak z kl. 2c;
- Wyróżnienia: Zofia Malinowska, Lena Pyśk oraz Honorata Filipowicz z kl. 2c ;
W kategorii klas IV-VIII:
- I miejsce Maria Klemarewska (kl. 6a);
- Wyróżnienia: Zofia Jaworska (kl. 4a), Natasza Płatek (kl. 6a), Dominika Bagińska (kl. 6d).
Wszystkim naszym „Czwórkowiczom” gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w twórczym rozwoju!
„TROPEM WILCZYM. BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”
3 marca 2024 roku w Ełku odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Bieg został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku, a jego główne cele to popularyzacja biegania jako formy rekreacji fizycznej, propagowanie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców regionu, a także przekazywanie treści historycznej oraz popularyzowanie wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. Odbywał się on ulicami miasta na trasie: ul. Parkowa (start) – ul. Kilińskiego – ul. Wojska Polskiego – ul. Zamkowa – promenada nad jeziorem – ul. Parkowa (meta). W biegu uczestniczyło około 400 osób, a wśród nich bardzo liczna reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4 w Ełku. Prawie 80 zawodników naszej szkoły, w tym uczniów, rodziców i nauczycieli przebiegło dystans 1963 metrów, aktywnie spędzając niedzielne popołudnie i upamiętniając Żołnierzy Wyklętych. Brawo!
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”
„Szukali światła w mroczne dni, przed Bogiem tylko chyląc kark.
Pośród klęczących dumnie szli, w pogardzie mając każdy targ”.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski. Dzień ten został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120-180 tys. Polaków. Powojenne podziemie antykomunistyczne stanowiło naturalną kontynuację działalności niepodległościowej dla tysięcy żołnierzy z okresu okupacji II wojny światowej.
Jak co roku nasza szkoła 1 marca uczciła pamięć tych, którzy nie uznali końca II wojny światowej i z bronią w ręku wystąpili przeciw komunizmowi, drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi. Uczniowie klasy 6c wraz z przedstawicielkami Rady Pedagogicznej wzięli udział w uroczystościach miejskich i w imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 w Ełku złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą.
LEKCJA Z SAPERAMI
W piątek 1 marca odbyła się w naszej szkole lekcja dotycząca rodzaju niewybuchów, niewypałów oraz innych przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych pochodzenia wojskowego. Spotkanie zorganizowali i poprowadzili żołnierze 16. Pułku Saperów w Orzyszu. Wzięli w nim udział uczniowie wszystkich klas trzecich oraz klasy VIb. Saperzy zaprezentowali rodzaje niewybuchów i niewypałów, które można potencjalnie napotkać w lesie, na polu lub na działce podczas prac budowlanych. To ważne, żeby umieć zidentyfikować niebezpieczny przedmiot i wiedzieć, jak zachować się w przypadku znalezienia tego typu materiałów.
Zajęcia uatrakcyjniła wystawa sprzętu wojskowego. Dzieciom szczególnie spodobał się zdalnie sterowany robot - łazik przeznaczony do badania terenu. Po spotkaniu uczniowie mieli możliwość obejrzenia pojazdów saperskich, które czekały na nich na boisku szkolnym.
Lekcja dotycząca bezpieczeństwa była bardzo ciekawa i pouczająca.
IX MISTRZOSTWA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH NA ERGOMETRZE WIOŚLARSKIM
- 2
1 marca na hali I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku odbyły się IX Mistrzostwa Szkół Podstawowych na Ergometrze Wioślarskim. Naszą szkołę reprezentowało 33 zawodników na poziomie klas 4-8. Zawodnicy mieli do przepłynięcia dystans 500m na czas w sztafecie oraz indywidualnie. Na dwóch poziomach (kl 4-6 i 7-8) sztafeta składała się z 4 zawodników dziewcząt i chłopców, których suma czasu klasyfikowała sztafetę w rywalizacji. Reszta zgłoszonych zawodników startowała indywidualnie. Zawody były ciężkie, bardzo wyczerpujące fizycznie pomimo krótkiego dystansu. Wyniki naszych uczniów to:
II m-ce sztafeta dziewcząt klas 4-6
II m-ce sztafeta chłopców klas 4-6
I m-ce sztafeta dziewcząt klas 7-8
IV m-ce sztafeta chłopców klas 7-8
Indywidualnie sukcesy zdobyli:
I m-ce Klimaszewska Marta
II m-ce Martyna Lempiecka
III m-ce Michalina Tabak
II m-ce Podlaski Dawid
III m-ce Zyskowski Krzysztof
Wszystkim zawodnikom składamy ogromne gratulacje!
KLASOWY KONKURS SKOKU WZWYŻ
Po raz kolejny, z wielkim zaangażowaniem, uczniowie klasy 6c o profilu lekkoatletycznym i tenisa stołowego wzięli udział w klasowym konkursie skoku wzwyż. We wtorek, 27.02.2024r, nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród. W tym roku o kolejności zdobytego miejsca na podium decydowała ilość zdobytych punktów według tabel lekkoatletycznych. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Antonina Arciszewska z wynikiem 125cm (zdobyte 63pkt), II miejsce wywalczył Jakub Domański z wynikiem 135cm (60pkt), natomiast na III miejscu uplasowała się Hanna Andryszczyk z wynikiem 120cm (53pkt). Konkurs przebiegał w atmosferze „fair play” i świetnej zabawy. Na zwycięzców czekały pamiątkowe puchary, nagrody, dyplomy i słodki upominek. Wszystkim uczestnikom gratulujemy uzyskanych wyników.
DEBATA SZKOLNA "JĘZYK W KRYZYSIE?"
Debaty szkolne są wieloletnią tradycją Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku. W ubiegłych latach odpowiadały na pytania dotyczące problemów ekologicznych i społecznych, także globalnych. Zawsze stanowiły wartościową formę wyrażania uczniowskich opinii o niepokojących zjawiskach w regionie, kraju i na świecie. Były ponadto sposobnością do wysnuwania wniosków i rekomendacji do kształtowania postaw społecznych zmierzających do naprawiania rzeczywistości, czym szkoła zasłużyła sobie z czasem na tytuł „Szkoły z Mocą Zmieniania Świata”. I ta moc została z uczniami, dlatego wobec narastającego niezadowolenia powodowanego zmianami w kulturze języka polskiego, uczniowie klas szóstych zorganizowali debatę „Język w kryzysie”.
Debata odbyła się 22 lutego w murach naszej szkoły na okoliczność Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Do dyskusji o kierunku rozwoju polszczyzny i budzących uczniowski sprzeciw patologiach w języku przystąpiło czternaścioro wyjątkowych szóstoklasistów. Debatę poprowadzili: marszałek Maksymilian Drawert z klasy 6d i wicemarszałek Wojciech Miller z 6d. Głos w sprawie kryzysu w polszczyźnie zabierały kolejno następujące szóstoklasistki: Zuzanna Kozłowska, Julia Salitra, Hanna Andryszczyk, Antonina Arciszewska, Maja Mastaj, Aleksandra Świć, Maja Zarzecka, Katarzyna Pasińska, Maria Jaworska, Maria Klemarewska, Zuzanna Dźwilewska, Arianna Rydzewska.
Przygotowane przemówienia dotykały różnorodnych problemów: hejtu internetowego, wulgaryzacji, zanieczyszczeń językowych, skrótowości, postaw i wartości przejawiających się w wypowiedziach celebrytów i polityków, kłamstw, nieporozumień między pokoleniami, zanikaniu życzliwości w codziennej polszczyźnie. O zastanym kryzysie mówili odważnie i przekonująco. Śmiało stawiali wytyczne swojemu środowisku rówieśniczemu, co świadczy o wysokim standardzie moralnym przemawiających.
Wszyscy mówcy zaprezentowali bardzo wysoki poziom merytoryczny wypowiedzi argumentacyjnych, zastosowali zaskakujące środki retoryczne, a także nawiązania do historii i własnych doświadczeń.
Grażyna Truszkowska
SZKOLNI OBSERWATORZY POGODY
Za nami kolejne działanie w ramach zajęć „Przyroda dla ciekawskich”. Tym razem zadanie było adresowane do uczniów klas 4. Uczniowie wcielili się w rolę obserwatora pogody. Przez pięć kolejnych dni, o tej samej porze dnia mierzyli temperaturę, określali stopień zachmurzenia nieba oraz kierunek wiatru, sprawdzali też, czy występują osady i opady atmosferyczne. Trafili z obserwacjami w bardzo ciekawą i zmienną zimową pogodę. Można było zaobserwować dużo różnych składników pogody: śnieg, deszcz, wiatr, szadż, szron i mgłę. Na koniec obserwacji czwartoklasiści wykonali pracę plastyczną przedstawiającą jeden z obserwowanych zimowych dni.Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w zimowych obserwacjach pogody. Kolejne zadanie będzie adresowane do uczniów klas 6. Tym razem zapoznamy się z gatunkami ptaków zimujących w Ełku, zaprosimy też do szkoły ciekawego gościa, ale na razie to tajemnica. Realizatorki zajęć: Anna Kukulska- Sułek oraz Barbara Segień
SUKCESY – RECYTATORSKI I FOTOGRAFICZNY
Dzisiaj, 23 lutego, o godz. 12.00 w ZS nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Ełku odbyła się uroczystość, podczas której podsumowano pięć konkursów w ramach XXIX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który w tym roku przebiegał pod hasłem: „Przyjaźń w czasie próby”. Miło nam poinformować o sukcesach naszych uczennic. W kategorii recytacja II miejsce zajęła uczennica kl. 7c Magdalena Oszmian, a w kategorii fotograficznej I miejsce zdobyła Natasza Płatek kl. 6a. Gratulujemy dziewczętom i ich opiekunom.
Archiwum Aktualności