W tym tygodniu, w środę - 5 czerwca, w naszej szkole odbyła się KAMPANIA "BEZPIECZNA SZKOŁA", która w tym roku przebiegała pod hasłem „Pierwsza pomoc- nasza wakacyjna SUPERMOC”. Kampania miała na celu przygotowanie dzieci do spędzania wakacji w sposób bezpieczny i świadomy. Dzięki zdobytym umiejętnościom i wiedzy, uczniowie będą mogli lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas letnich przygód.
W ramach kampanii "Bezpieczna Szkoła" uczniowie klas młodszych mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu ze strażakami, podczas którego nauczyli się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przećwiczyli resuscytację na fantomach. Było to niezwykle cenne doświadczenie, które z pewnością zwiększyło ich świadomość i gotowość do reagowania w nagłych sytuacjach. Ponadto, klasy 1-3 zaangażowały się w tworzenie wakacyjnych map bezpieczeństwa. Projekt ten pozwolił dzieciom na kreatywne i praktyczne podejście do planowania bezpiecznych wakacji. Na mapach znalazły się zarówno bezpieczne miejsca do zabawy, jak i punkty pierwszej pomocy oraz miejsca, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.
Uczniowie klas 4 i 5 mieli za zadanie wykonanie w formie plakatów “Kodeksu Młodego Ratownika”. Mieli wczuć się w sytuacje, kiedy podczas wakacji doszło do niebezpiecznych sytuacji z udziałem dzieci. Wspólnie zastanawiali się, w jaki sposób należy udzielić pierwszej pomocy dziecku, które: zemdlało na placu zabaw, dostało ataku epilepsji podczas dyskoteki, zadławiło się podczas jedzenia kanapki oraz zostało uderzone piłką nożną w nos, na skutek czego doszło do krwotoku z nosa. Uczniowie wykonali plakaty, które zostały zaprezentowane i omówione podczas części wspólnej. Ciekawym, a zarazem najtrudniejszym zadaniem, było przygotowanie i zaprezentowanie scenek przedstawiających omawiane niebezpieczne sytuacje.
Tegoroczna kampania w klasach 6-8 bazowała na samodzielności i umiejętności wyszukiwania informacji wśród uczniów. Tydzień wcześniej przedstawiciele klas losowali tematy zadań. Do wyboru było przygotowanie plakatów, scenek, sondaż uliczny lub debata. Plakaty i scenki wymagały znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku, który może przydarzyć się latem lub podczas szkoły. Uczniowie prezentowali konkretne rozwiązania w sytuacji np. zasłabnięcia kolegi na korytarzu, zatrucia pokarmowego, kontuzji podczas zabawy, pożaru, utraty przytomności.
Dwie klasy przeprowadziły debatę na temat: „Każdy uczeń powinien przejść obowiązkowe szkolenie z pierwszej pomocy przed ukończeniem szkoły podstawowej”. W obu przypadkach uczniowie zdecydowali, że istnieje taka potrzeba. Podczas części wspólnej przedstawili swoje argumenty.
Zadaniem innych dwóch klas było przeprowadzenie i opracowanie wyników sondażu wśród uczniów oraz osób dorosłych. Młodzież pytała m.in. o to, czy respondenci uczestniczyli w kursie pierwszej pomocy; jak oceniają swoją wiedzę na temat pierwszej pomocy; czy wiedzą jak postępować w przypadku zasłabnięcia osoby; czy uważają, że kurs pierwszej pomocy powinien być obowiązkowy; czy czuliby się pewnie udzielając pierwszej pomocy? Uczniowie, podsumowując wyniki, stwierdzili, że osoby poniżej 15 r.ż. mają słabszą wiedzę na temat
udzielania pierwszej pomocy niż dorośli. Wskazali na potrzebę szkolenia się w tym zakresie.
Tegoroczny temat kampanii został pozytywnie odebrany przez społeczność szkolną. Uczniowie wykazali się poważnym podejściem do wiedzy oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jesteśmy dumni z zaangażowania i entuzjazmu naszych uczniów. Kampania "Bezpieczna Szkoła" nie tylko wzbogaciła ich wiedzę, ale również przygotowała ich do bezpiecznego spędzania wakacji. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jej realizacji.