Przestrzeń wielozmysłowa to środowisko pełne zapachów, faktur, w którym dzieci doświadczają, odkrywają i cieszą się otaczającym światem. Dziś uczniowie klasy 1a wielozmysłowo utrwalili poznane zasady ortograficzne dotyczące „h” i „ch”. Dzieci własnoręcznie wykonały apetyczne chałki, które popiły ciepłą herbatką. Posileni, pełni energii napisali „biegane dyktando”. Połączenie ruchu i naturalnej dziecięcej radości to świetna motywacja do nauki.
Aktualności
Kl. 1A I JEJ CHAŁKI
SPRAWDZILI SWOJĄ KONDYCJĘ!
W ubiegłą sobotę 9 kwietnia 2022 r. reprezentacja 20 uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Ełku podjęła wyzwanie i wzięła udział w Teście Coopera organizowanym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku. Jest to próba wytrzymałościowa polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie bardzo szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Kondycję fizyczną w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu na 400 - metrowej bieżni. O godz. 13.00 wystartowała pierwsza tura naszych wysportowanych uczniów, która godnie reprezentowana była przez klasę 5a o profilu pływanie oraz klasę 5c i 7c. Dzięki systematycznym treningom nie mieli oni żadnych problemów z pokonaniem długich dystansów, co wskazuje na ich doskonałą kondycję i sprawność fizyczną.
Najlepszy wynik uzyskał Maksymilian Kiełczewski (5c) 2520m, Szymon Warecha (7c) 2420m oraz Sebastian Liebersbach (5a) 2400m.
Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie gratulujemy ! Jesteście wspaniałym przykładem, jak aktywnie można spędzać czas wolny! Jesteśmy z Was dumni!
I TURNIEJ UNIHOKEJA
W czwartek 6 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbył się I Turniej Unihokeja. W zawodach wzięło udział 10 uczniów z klas 1-5. Zawody rozegrano systemem każdy z każdym, więc każdy uczeń rozegrał aż 9 dwuipółminutowych pojedynków. Uczniowie do tego turnieju przygotowywali się od września, więc mecze były wyrównane i bardzo emocjonujące. Do ostatniego meczu nie było wiadomo, kto wygra, a o miejscach na podium zadecydowały dwie dogrywki. Każdy uczestnik otrzymał za udział w zawodach dyplom, a najlepsi otrzymali pamiątkowe puchary. Oto oni:
I miejsce Krzysztof Łałak z kl. 3 d
II miejsce Kazimierz Wasilewski z kl. 3 a
III miejsce Leon Mierzwiński z kl. 3 a
W turnieju aktywnie uczestniczyli też rodzice uczniów. Pani Aneta Lewoń zasiadła w komisji, P. Agnieszka Jurga była naszym fotografem, a P. Paweł Jurga wcielił się w rolę sędziego. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom udziału w turnieju. Dla niektórych z nich były to pierwsze zawody w uczniowskiej karierze, tym bardziej należą im się brawa za odwagę. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie za rok.
Barbara Segień, Agnieszka Kossak
SUKCESY W OLIMPIADACH
Znamy już ostateczne wyniki z tegorocznych konkursów przedmiotowych Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Miło nam poinformować, że 11 naszych uczniów uzyskało tytuł laureata, a 3 finalisty. Tabela powyżej prezentuje osiągnięcia naszych wychowanków. Z całego serca gratulujemy uczniom i ich rodzicom, a także nauczycielom, którzy pracowali z naszą uzdolnioną młodzieżą. Ogromne brawa! Osiągnięcia naszych uczniów i zaangażowanie nauczycieli sprawiły, że znaleźliśmy się ponownie w tzw. „Złotej Dziesiątce” szkół podstawowych, które w bieżącym roku szkolnym mogą poszczycić się największą liczbą tytułów laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Znajdujemy się na czwartym miejscu w województwie!
DO RANY PRZYŁÓŻ…
No właśnie, co należy przyłożyć do rany będącej skutkiem skaleczenia, a co do tej, spowodowanej poparzeniem? Jak poradzić sobie, gdy leci nam krew z nosa i gdy po prostu gorzej się czujemy? Odpowiedzi na te pytania szukali uczniowie klasy I c pod czujnym okiem i uchem swojej wychowawczyni i pani pielęgniarki. Czasami dzieci zostają same w domu, gdy rodzice muszą pilnie załatwić swoje ważne sprawy i wtedy właśnie trzeba umieć udzielić sobie pierwszej pomocy przedmedycznej na wypadek zaistnienia nieprzewidzianych wydarzeń losowych. W sali lekcyjnej pojawiła się duża torba materiałów opatrunkowych, higienicznych i medycznych, które dzieci klasyfikowały do dwóch grup – tych, których można używać samodzielnie i tych, których używamy tylko za zgodą rodziców. Wypowiedziom i podejmowanym decyzjom uważnie przysłuchiwała się pani pielęgniarka. Na szczęście wszyscy byli zgodni co do tego, że chusteczek higienicznych, pasty do zębów i płynu do dezynfekcji rąk można używać samodzielnie, natomiast użycie tajemniczego syropu lepiej zostawić do decyzji rodziców. Pani Ania – nasza szkolna pielęgniarka- udzieliła nam też instruktażu na temat tego, jak należy opatrzyć ranę. W ruch poszły płyny odkażające typu octenisept, plastry i bandaże, choć tego dnia w naszej klasie żadnych ran nie było. Naszej Michasi opatrunek na palcu spodobał się tak bardzo, że chodziła z nim potem przez całą godzinę ☺.
Wszyscy uczniowie naszej klasy już wiedzą, jak sobie poradzić w nagłym przypadku, ale przede wszystkim mamy uważać na to co robimy, bo i nasza pani i rodzice woleliby, żeby żadne wypadki nam się nie przytrafiały.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
- 6
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI to święto zainicjowane w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Ma na celu promowanie literatury pięknej, grafiki, a także zapoznanie z twórczością literacką skierowaną do młodego czytelnika. Dzień ten nawiązuje również do urodzin HANSA CHRISTIANA ANDERSENA (2 IV 1805r.) - słynnego duńskiego pisarza i poety. W ramach tych wydarzeń w bibliotece można było zobaczyć wystawę poświęconą autorowi oraz wypożyczyć wybrane baśnie. 1 kwietnia 2022r. odbyło się spotkanie czytelnicze reprezentantów klas I – III oraz zaproszonych Gości. Rozmawiano o korzyściach jakie daje umiejętność czytania, rodzajach książek dla dzieci, określano współczesnego czytelnika, wymieniano się doświadczeniami, pokazywano wyjątkowe książki z domowych biblioteczek. Prowadząca spotkanie zachęcała do korzystania z księgozbioru szkolnej i miejskiej biblioteki. Mówiła o różnych propozycjach doboru książek, np. wybranych ze ,,Złotej Listy” (calapolskaczytadzieciom.pl), czy proponowanych w ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Z uwagi na fakt, że społeczność naszej szkoły tworzą też dzieci przybyłe zza północno - wschodniej granicy przedstawicielom klas towarzyszyli uczniowie z Białorusi, Ukrainy i Rosji. Ich obecność przyczyniła się do tego, że uczestnicy spotkania mogli również dowiedzieć się, co i jak czytają dzieci z sąsiednich państw. Zaskoczeniem było wysłuchanie odczytanych przez nich fragmentów tekstów literackich zapisanych cyrylicą (pismo alfabetyczne służące do zapisu języków wschodniosłowiańskich, większości południowosłowiańskich i innych) oraz piękna grafika prezentowanych książek, zwłaszcza rosyjskich baśni (сказки, czyt. skazki).
Spostrzeżenia uczestników spotkania:
- Ważne jest nastawienie do czytania.
- Zawsze będą dzieci czytające i niezainteresowane książką.
- Moda na czytanie czasem trwa krótko i nie dotyczy wszystkich.
- Nieciekawych książek jest za dużo. Warto ograniczyć ich produkcję.
- Dorośli powinni zaciekawić dziecko czytaniem i być dla niego wsparciem.
- Nie należy zmuszać dzieci do czytania. Warto dziecku czasem dać wybór pozycji książkowej.
- H. Ch. Andersena i jego utwory zna większość dzieci.
- Książka od najmłodszych lat powinna towarzyszyć dzieciom.
- W bibliotece powinno być więcej wyjątkowych książek (3D, rozkładanych, z dodatkami, pięknymi ilustracjami, polecanych, po których można malować, na różnych nośnikach).
- Książki nie zawsze powinny być dopasowane do narzuconego wieku czytelnika. Dobrze, że ktoś dokonuje takich sugestii.
- Lektury – podobno ,,zło konieczne”. Warto pomyśleć nad zmianą nastawienia do nich i formą ich opracowania.
- 20 minut czytania codziennie ma ogromne znaczenie dla przyszłości dziecka.
- Książka może być prezentem, przyjacielem, ,,lekiem”, ,,poduszką”.
- Warto korzystać z czytelniczych doświadczeń innych.
- Czytanie ,,wciąga”, ,,grozi posiadaniem własnego zdania”, ,,jest luksusem”.
- Białoruska, ukraińska i rosyjska literatura dziecięca jest mało znana polskim dzieciom.
- Jednym z powodów, dla których dzieci i dorośli nie czytają jest lenistwo.
Z okazji Dnia Książki uczniowie klas IV – VIII zostali zaproszeni do aktywnego uczestnictwa w konkursie graficznym. Za najciekawiej zaprojektowaną zakładkę do książki wyróżnienia otrzymali:
I miejsce – Nela Andryszczyk, kl. 8a
II miejsce –Tobiasz Sierotko, kl.8a, Filip Danelczyk, kl. 8a
III miejsce – Nikola Wałuszko, kl.7d, Maciej Redlin, kl. 8b
Wyróżnienie – Natasza Płatek, kl. 4a, Miriam Sitek, kl.5d, Gabriela Gręś, kl. 8b
Gratulujemy! Prace wszystkich uczestników konkursu można podziwiać w wypożyczalni biblioteki.
Dzień ten również obfitował w niespodzianki. W bibliotece zostali nimi obdarowani czytelnicy wypożyczający książki oraz aktywnie uczestniczący w spotkaniu i konkursie. W niektórych klasach I – III
zorganizowano ,,Dzień Ulubionej Książki”, plebiscyt na ulubionego bohatera, podjęto się działalności plastycznej, pracowano z tekstem literackim, a także próbowano znaleźć odpowiedzi do pytania ,,Dlaczego warto czytać książki?”. Dziękujemy za wspólną edukację czytelniczą!
Tego dnia księgozbiór biblioteki powiększył się także o nowe książki oraz pozyskane od innych czytelników. Zapraszamy do wypożyczeń nowości wydawniczych. Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci zostały zorganizowane z inicjatywy pracowników biblioteki, p. B. Merchelskiej i p. I. Kraszewskiej, przy współpracy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, p. A. Sołtys oraz uczniów: Yaroslava A. z kl. 3b, Paliny K. i Sofiyi K. z kl. 4c, Jekateriny B. z kl. 7a, Alicji J. i Amelii M. z kl. 7B
CUDOWNY ŚWIAT LITER
Kilka dni temu, a dokładnie w primaaprilisowy piątek, uczniowie klasy Ic wraz ze swoja wychowawczynią, p, J. Pabich, urządzili sobie sympatyczną uroczystość. W sposób wyjątkowy postanowili uczcić fakt, że poznali już wszystkie litery alfabetu. Lekcje tego dnia miały zabawowy charakter, oczywiście z literkami w roli głównej. Było więc literowanie wyrazów z wykorzystaniem „dywaników literkowych” i reklamowanie ulubionych i ważnych dla siebie liter. Każdy mógł też popisać się umiejętnością czytania wybranego przez siebie tekstu z podręcznika. Jak na prawdziwą uroczystość przystało, co chwilę zaglądali do naszej klasy wyjątkowi goście. Odwiedziły nas z życzeniami i gratulacjami Panie Dyrektor, a Pani Bibliotekarka przybyła z prezentem w postaci zakładek do książek. Kulminacyjnym i wyczekiwanym momentem było rozpakowanie tajemniczego kartonu, w którym znajdował się przepiękny tort upieczony specjalnie na tę okazję w pracowni „Tortillo”. Tort był cały w literkach i smakował bajecznie czekoladą i truskawkami ☺
Teraz, gdy literki zostały nie tylko poznane, ale też zjedzone, wszystkie książki na pewno zdradzą, skrywane dotąd przed nami, cudowne opowieści.
SZKOLNE DNI MATEMATYKI
- 4
28, 29 i 30 marca w naszej szkole odbyły się Dni Matematyki. Obchodzimy je po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać jasną stronę tej nauki, ale też między innymi rozwijać zainteresowania i uzdolnienia matematyczne uczniów oraz wyrabiać umiejętność pracy zespołowej.
Dlaczego matematyka?
Ponieważ jest wszędzie,
W domu, w urzędzie, na ulicy,
W sklepie, w pralni i w lesie.
I w kalendarzu, gdy mówimy „już wiosna”
W rozkładzie autobusów, w godzinach na zegarze,
W dawnych i nowych wiekach i w cenach na bazarze.
W Twoim wzroście i wadze, w wielkości słonia i mrówki,
w długości rzeki i drogi do szkoły oraz w wartości złotówki.
Uczniowie klas siódmych mieli okazję wziąć udział w Szkolnych Rozgrywkach Matematycznych. Polegały one między innymi na tym, że reprezentanci klas zmierzyli się drużynowo z pierwszymi zadaniami egzaminacyjnymi. I miejsce uzyskała klasa 7b w składzie: Oskar Dzierżanowski, Jakub Łukawski i Jan Grzymkowski. II miejsce wywalczyła drużyna kl. 7a, a trzecie ex aequo kl. 7c i 7f.
Wśród klas czwartych odbył się konkurs plastyczny pt. "Wyczarowane z cyfr". Zwycięskie prace to:
I miejsce: Kulig Magdalena 4a, Płatek Natasza 4a, Pasińska Katarzyna 4a, Podlaski Dawid 4b i Karaś Julia 4a
II miejsce: Krzykwa Filip 4b
III miejsce: Jaworska Maria 4a.
Uczniowie klas czwartych mieli również okazję na lekcjach matematyki zmierzyć się z różnego rodzaju łamigłówkami i rebusami matematycznymi. Zabawa była udana.
Wśród klas piątych również odbył się konkurs plastyczny pt. "Reklama figury geometrycznej". Zwycięskie prace to:
I miejsce: Harasimowicz Dominik 5a,
II miejsce: Harasimowicz Łukasz 5b
III miejsce: Dąbrowska Julia 5b i Dardzińska Lena 5a
Wszyscy wymienieni powyżej uczniowie zostali nagrodzeni ocenami z matematyki. Serdecznie gratulujemy!
WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
- 12
Tak, pomagam!
Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas postanowili pomóc przed Świętami Wielkanocnymi osobom potrzebującym z naszej okolicy i włączyli się w zbiórkę żywności. Młodzi kwestowali 25 i 26 marca aż w trzech sklepach na terenie Ełku. Razem z innymi wolontariuszami zebrali 675 kg żywności. Zostanie ona przekazana potrzebującym rodzinom i osobom samotnym, aby mogły godnie przeżyć zbliżające się święta. Nad wszystkim czuwali ks. Rafał Przestrzelski, p. Albert Andrukiewicz.
I TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO DLA RODZICÓW
- 4
W sobotę 19 marca 2022 w sali gimnastycznej SP4 odbył się I Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły dla Rodziców.Zgłosiło się 12 osób: 11 tatusiów i 1 mama. Zawody rozegrano systemem do dwóch przegranych.
Najlepsi uczestnicy to:
I miejsce Robert Kucharski
II miejsce Grzegorz Klemarewski
III miejsce Daniel Kulig
Wygrani otrzymali puchary oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczała Pani Dyrektor Szkoły Dorota Maksymowicz. Uczestnicy zawodów mogli poczęstować się kawą, herbatą i ciasteczkiem. Brawa dla wszystkich uczestników turnieju, a w szczególności dla odważnej Mamy. To wspaniałe, że w zabieganym świecie znaleźli Państwo czas, aby spędzić go w sportowej rywalizacji przy stołach tenisowych.
Zapraszamy za ROK ☺
Dariusz Trzaskowski, Paweł Konopka
TURNIEJ KLAS ÓSMYCH - „LIZAK”
- 5
21 marca to Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu klasy ósme Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku spotykały się w sali gimnastycznej na konkursie „LIZAK”. Corocznie każda klasa może w nim zaprezentować swoje umiejętności, sprawności i podzielić się wiedzą o szkole.
W tym roku szkolnym jednym z zadań było przygotowanie przez klasę pokazu mody z surowców wtórnych. Najlepiej w tej konkurencji wypadły dwie klasy VIIIc i VIII d, otrzymując największą liczbę punktów.
Konkurencją sprawnościową był bieg z piłką do ping-ponga umieszczoną na łyżce. Najszybsza była klasa VIII d. A potem ósmoklasiści wykazywali się wiedzą o szkole. W pierwszym pytaniu należało podać imiona i nazwiska Dyrekcji Szkoły oraz pełnione funkcje. Tu najlepiej poradziły sobie 3 klasy: VIII b, d i f. Na pytanie o nazwę i adres naszej szkoły tylko klasy VIII b i VIII f prawidłowo odpowiedziały. W inscenizacji wierszy J. Brzechwy lub J. Tuwima wspaniałe były klasy VIII a i VIII b.
Wiele emocji dostarczyła kolejna konkurencja – playback polskiej piosenki. Tym razem bezkonkurencyjna okazała się klasa VIII c. Natomiast w konkursie plastycznym, którego celem był portret wychowawcy, największą liczbę punktów otrzymały klasy VIII a,b,c,d i f. Jak co roku Konkurs „LIZAK” umożliwiał odkrywanie talentów w różnych dziedzinach. Uczył współpracy w grupie, łączył i integrował klasę.
W sumie najwięcej punktów zdobyła klasa VIII d. Natomiast klasy VIII b, c i f walczyły w dogrywce o II i III miejsce. Finalnie klasa VIII b zajęła II miejsce a III miejsce przypadło klasie VIII f.
Klasy, które zdobyły pierwsze trzy miejsca, zostały nagrodzone Dyplomami i LIZAKAMI. Gratuluję!
Małgorzata Russek
SZKOLNY TYDZIEŃ NAUKOWY: „MAM TALENT”
- 13
Na finał Szkolnego Tygodnia Naukowego, przebiegającego w tym roku pod hasłem „Niezwykłe dźwięki”, zaplanowano przegląd muzyczny. Zadaniem klas było przygotowanie rytmicznego podkładu do dowolnego utworu instrumentalnego. W przeglądzie wzięła udział większość klas naszej szkoły. Niektóre z nich przygotowały się bardzo starannie, planując nie tylko ciekawą kompozycję, ale też dobierając ciekawe elementy stroju, całe kostiumy, a nawet elementy choreografii. Wśród klas młodszych pojawili się między innymi: Śnieżka z krasnoludkami, drużyna kuchcików, tancerze z Afryki czy urlopowicze znad morza. Klasy starsze upodobały sobie kolor czarny, ale była też brygada kraciastych koszul. W roli instrumentów perkusyjnych prym wiodły różnorodne akcesoria kuchenne, jak również instrumenty wykonane własnoręcznie z materiałów odpadowych. Największe wrażenie wywołały chyba wielkie metalowe beczki . Część klas sięgnęła po klasyczne instrumenty perkusyjne: trójkąty, tarki, bębenki, klawesy. W występie najważniejsza jednak była muzyka i poczucie rytmu młodych muzyków. Na przeglądzie chętnie wykorzystywane były utwory muzyki klasycznej i filmowej, ale też rozrywkowej. Dzisiejsze zadanie muzyczne pokazało, że większość uczniów ma dobre wyczucie rytmu, potrafi się skoncentrować i właściwie użyć instrumentów. Spotkanie było też okazją do zaprezentowania się solistów w grze na różnych instrumentach i w śpiewie. Okazało się, że w naszej szkole jest sporo utalentowanych muzycznie osób, które chciały się zaprezentować. Publiczny występ przed rówieśnikami wymaga też wielkiej odwagi, ale uczniowie okazali klasę i nagrodzili występujących rzęsistymi brawami.
Tegoroczny Szkolny Tydzień Naukowy dobiegł końca. Obfitował w wiele różnorodnych działań naukowych i artystycznych. Pozwolił na naukę najprzyjemniejszą i najbardziej efektywną ze wszystkich możliwych - przez doświadczanie, eksperymentowanie i zabawę. Wierzymy, że pozytywne wrażenia tego tygodnia pozostaną z naszymi uczniami na długo.
Zespół koordynujący: p. Agata Choruży, p. Łukasz Choroś, p. Katarzyna Kanclerz, p. Izabella Kraszewska, p. Joanna Pabich, p. G. Truszkowska
SZKOLNY TYDZIEŃ NAUKOWY - STREFA „WOW!” - „STRUKTURY GRAJĄCE”
- 27
Kolejnym wydarzeniem w ramach szkolnego Tygodnia Naukowo - Artystycznego była Strefa „WOW!” - „Struktury grające”. Każda klasa miała za zadanie przygotować eksponat – „Strukturę grającą”, który swoim wyglądem nie powinien przypominać żadnego znanego instrumentu muzycznego. Powinna ona umożliwiać wydobywanie dźwięków o różnej barwie i wysokości. Przedsięwzięcie to miało na celu rozwijanie umiejętności planowania oraz pracy w grupie. Ponadto uczniowie wykazali się nie lada kreatywnością, czego dowodzą skonstruowane instrumenty.
Do dekoracji sali gimnastycznej wykorzystano prace uczniów klas młodszych, których zadaniem było przedstawienie dowolnymi środkami plastycznymi „Krainy dźwięków i muzyki”. Większość prac miała charakter abstrakcyjny. Kartki zostały wypełnione barwnymi liniami i plamami, pomiędzy którymi pojawiły się nuty, klucze muzyczne, pięciolinia, klawiatury fortepianów, itp. Prace były bardzo dynamiczne w swoim charakterze i doskonale odzwierciedlały hasło tegorocznego Szkolnego Tygodnia Naukowego.
Również dziś uczniowie klas pierwszych ,w ramach Szkolnego Tygodnia Naukowego, wybrali się do parku muzycznego. Miejsce takie powstało na terenie Ełckiego Centrum Kultury. Znajdują się tam bardzo ciekawe eksponaty pozwalające na generowanie dźwięków o różnej barwie i mocy. Niektóre dzieci zadowalały się samym wydobyciem dźwięku, inne zaś podejmowały pierwsze próby kompozytorskie, co było bardzo ciekawym doświadczeniem. W naszym mieście jest sporo ciekawych miejsc, które mogą stać się inspirującym i przyjemnym ubogaceniem szkolnych lekcji- wystarczy zabrać tam dzieci, co my właśnie uczyniliśmy.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „ZIELONE OPOWIEŚCI”
- 13
W środę,w popołudniowych godzinach, odbył się finałowy etap Szkolnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „Zielone opowieści”. Konkurs przygotowała i poprowadziła p. Joanna Pabich. Hasło przewodnie konkursu nawiązywało do botaniki, gdyż decyzją Senatu RP rok 2022 został poświęcony właśnie tej dziedzinie nauki. Uczniowie mieli za zadanie wyszukać i przygotować interpretację utworu, który w swej treści odnosi się do roślin. Kilka dni wcześniej czterdziestu uczestników tegorocznej edycji zmierzyło się w konkursie eliminacyjnym. Występy młodych recytatorów oceniały panie polonistki: p. Grażyna Truszkowska, p. Marlena Szleszyńska i p. Paulina Stankiewicz. Decyzją komisji do finału zakwalifikowano 14 uczniów – po siedmiu z każdej kategorii wiekowej. Etap finałowy miał oficjalną oprawę. Uczniowie przybyli w galowych strojach i w towarzystwie rodziców. Ich popisy oceniało jury w składzie: p. redaktor Grażyna Merchelska, pan Krzysztof Bania z ECK-u i pani dyrektor Dorota Maksymowicz,która była też przewodniczącą komisji. Po wysłuchaniu wszystkich recytacji uzgodniono werdykt, w wyniku którego wyróżniono następujących uczniów:
W kategorii klas IV – VII:
I miejsce – Lena Podemska,kl. 7f
II miejsce – Aleksandra Świć, klasa 4d
III miejsce – Maria Klemarewska, kl. 4 a
W kategorii klas I – III komisja przyznała trzy równorzędne I miejsca.
Ich zdobywcami zostali:
Jan Rydzewski, kl. I c
Arkadiusz Adamski,kl. 2b
Maja Sulima, kl. 3c
Wszyscy nagrodzeni uczniowie będą reprezentować naszą szkołę na Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Przez różową szybkę”.
Serdecznie gratulujemy laureatom i trzymamy kciuki za sukcesy w następnym etapie.
SZKOLNY TYDZIEŃ NAUKOWY: II DZIEŃ - JAK HAŁAS WPŁYWA NA SŁUCH?
- 9
Jednym z działań zaplanowanych w ramach szkolnego Tygodnia Naukowo - Artystycznego był pomiar hałasu na terenie naszej szkoły. Do współpracy zaprosiliśmy pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku, którzy we wtorek przy pomocy profesjonalnego miernika poziomu dźwięku dokonali pomiarów hałasu między innymi: w stołówce szkolnej, szatni, na holu, w świetlicy i bibliotece. W pomiarach uczestniczyli uczniowie klas trzecich.Uczniowie klas pierwszych spotkali się z paniami protetyczkami słuchu z firmy Audiofon, które opowiedziały dzieciom, czym jest słuch, omówiły w sposób przystępny budowę ucha. Zwróciły uwagę na bardzo ważny aspekt- higienę słuchu. Pierwszoklasiści z własnego doświadczenia potrafili wymienić źródła hałasu, a panie opowiedziały dzieciom, jak hałas może wpłynąć na częściową i niedwracalną utratę słuchu. Uczniowie wzięli udział w quizie przygotowanym przez naszych gości i zdobyli bardzo atrakcyjne nagrody. To było bardzo ciekawe i pouczające spotkanie.
Wszyscy wiemy, że w szkole- zwłaszcza na przerwach bywa głośno. Jedną z metod na wyciszenie swojego organizmu jest joga i medytacja. Uczniowie klas 6b i 5a wzięli udział w spotkaniu warsztatowym „Wycisz się w medytacji” z panią Eweliną Ruszczyk z LOTUS YOGA. Dzięki zajęciom uczniowie przekonali się, że joga wprowadza harmonię na poziomie ciała, ale też umysłu i relacji ze światem. Z relacji uczestników warsztatów wynika, że joga to przede wszystkim dobra zabawa. Naśladowanie pozycji roślin i przedmiotów sprawiło im dużo radości, pomogło zredukować napięcie i stres. Po zajęciach uczniowie czuli się wyraźnie rozluźnieni. My cieszymy się, że możemy w naszej szkole gościć i korzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów- rodziców naszych uczniów.
SZKOLNY TYDZIEŃ NAUKOWY: I DZIEŃ - DŹWIĘKOWE STACJE BADAWCZE
- 10
W poniedziałek, 14 marca, ruszyła kolejna edycja Szkolnego Tygodnia Naukowego. W tym roku przebiega on pod hasłem „Niezwykłe dźwięki”, co stało się okazją do ubogacenia działań o wydarzenia artystyczne. Projekt już na I godzinie lekcyjnej rozpoczęli uczniowie klas I, dla których zaplanowano stacje badawcze w czterech salach lekcyjnych. Za każdą stację i przygotowany w niej miniwarsztat odpowiadała inna pani nauczycielka. Uczniowie zmieniali sale co 10 minut zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na kolejnych stanowiskach dzieci miały okazję sprawdzić, czy ziarenka ryżu lubią tańczyć i jaki dźwięk wydają szklanki napełnione różnymi substancjami. Zagrały gamę C-dur na ośmiu szklankach wypełnionych wodą do różnej wysokości, znalazły „króla ciszy” i „króla hałasu”, upuszczając różne przedmioty na koc i metalową blachę, no i zabawiły się jeszcze w memo dźwiękowe. Buzie małych badaczy były nieustająco roześmiane, a oczy rozszerzone zachwytem i niedowierzaniem. Na trzeciej godzinie lekcyjnej takie same doświadczenia i w ten sam sposób przeprowadzili uczniowie klas III, a jeszcze później klas II. Dodatkowo „obwód stacyjny” był doskonałą okazją do uczenia dzieci odpowiedzialności – zmieniały one sale zgodnie z ustalonym kierunkiem, zostawiając swoją panią we własnej sali po pierwszym doświadczeniu i wracając do niej po ostatnim. Niektóre panie potrafiły zaufać swoim klasom i okazało się, że nawet pierwszaki nie zawiodły tego zaufania – zachowały się grzecznie, odpowiedzialnie i bez problemu trafiły tam, gdzie trzeba.
Podczas poniedziałkowej IV godziny lekcyjnej odbyło się spotkanie z ekspertem świata dźwięków – panem Rafałem Poniatowskim, który pomógł starszakom odpowiedzieć na pytania badawcze dotyczące wpływu różnych częstotliwości na organizm człowieka i materie. Uczniowie z klasy VIIa i VIIb poznawali naturę fal dźwiękowych.
Warsztat zatytułowany „Między dźwiękami” rozpoczął się od wyjaśnienia podstawowych pojęć fizycznych: częstotliwość, amplituda, cykl dźwięku. Zbadali w drodze doświadczeń, jak dźwięk rozchodzi się w powietrzu, cieczy i ciele stałym. Dzięki budowanemu podczas warsztatu telefonowi akustycznemu, analizie burzy w szklance wody, czyli drgań wywoływanych przez kamerton, obserwacji ruchu płomieni świec i kryształków cukru poddawanych działaniu dźwięków o różnej częstotliwości, obalali lub potwierdzali stawiane im hipotezy badawcze. Uczniowie zapisali i zaprezentowali wnioski. Pan Rafał Poniatowski, który jest znanym ełckim muzykiem rockowym i fascynatem fizyki dźwięku, opowiedział młodzieży o sile działania częstotliwości dźwięków na nasze samopoczucie, a także efektywność uczenia się i wypoczynku. Zaprezentował ciekawostki dotyczące częstotliwości pracy mózgu człowieka. Nasz gość zaintrygował czwórkowiczów, stawiając pytanie o wpływ fal mózgowych na otaczającą nas rzeczywistość. Warsztat zrodził w słuchaczach zainteresowanie niezbadanymi dotąd obszarami ludzkiej natury. Być może w przyszłości absolwenci Czwórki podejmą inicjatywę dowodzenia zależności zjawisk naturalnych od ludzkiej myśli zwanej afirmacją.
Szczególną atrakcją Szkolnego Tygodnia Naukowego są ustawione na holu I piętra 2 eksponaty do doświadczeń słuchowo-dźwiękowych. Wyposażone są w długie rury nadawczo – odbiorcze i działają trochę na zasadzie „głuchego telefonu”. Doskonała zabawa dla dużych i małych na czas przerw i nietypowe lekcje.
Szkolny Tydzień Naukowy jest też okazją do rozpoczęcia sezonu „przerw podwórkowych”. Nagle pogoda zrobiła się prawdziwie wiosenna i wręcz kusi by wyjść z budynku. Pobyt na świeżym powietrzu nie tylko odświeża, regeneruje, dotlenia i stwarza naturalną okazję do ruchu,ale też wycisza. Coraz więcej więc na boisku uczniów klas starszych, a pierwszaki z klas I a i I c, które na przerwach podwórkowych bawią się codziennie, coraz lepiej i szybciej radzą sobie z przebieraniem się w szatni – przecież szkoda każdej minuty!
ŚRUBKI,WIERTŁA I INNE CUDA
Czy można spędzić ciekawe popołudnie z tatą? Jak najbardziej! Wystarczy zaprosić tatę do szkoły. Tak zrobili uczniowie klasy I c wraz ze swoją wychowawczynią, p. J. Pabich. Spotkanie miało charakter warsztatowy,więc tatusiowie przynieśli ze sobą tajemnicze skrzyneczki i walizeczki pełne różnych cudowności, w dodatku błyszczących i brzęczących. Wszystkiego można było dotykać i żaden z tatusiów nie mówił, że coś zniszczymy. Pod życzliwą opieką, wszystkie przybyłe na spotkanie dzieci, mogły popracować wiertarko-wkrętarką i pistoletem na klej,a nawet piłką z brzeszczotem. Pan doktor również był na spotkaniu,ale tym razem nie miał nic do roboty – wszystko odbywało się niezwykle profesjonalnie i z przestrzeganiem zasad bhp. Zabawa była przednia. Dzieci, wraz z tatusiami, wykonały 3 eksponaty, które zostaną zaprezentowane w Szkolnym Tygodniu Naukowym. Nie wiadomo, komu spotkanie podobało się bardziej? W pewnej chwili Marysia stwierdziła: „Nasi tatusiowie się bawią!”, a tata Michasi zapytał na koniec, kiedy będzie następny warsztat z tatusiami? Wcale się nie dziwimy - w szkole jest super!
ORTOGRAFIA W TEATRZE
- 1
Polska ortografia jest prawdziwą zmorą wielu uczniów. Nie pomaga wielokrotne przepisywanie trudnych wyrazów, a próba wyuczenia się ich na pamięć kończy się często niepowodzeniem, zniechęceniem i prawdziwą rozpaczą. Jak więc sobie poradzić? Z pomocą uczniom przychodzą mnemotechniki. Ulubioną, i jak się okazuje niezwykle skuteczną techniką zapamiętywania wyrazów z trudnościami ortograficznymi, w przypadku uczniów klasy 1 c, jest „teatrzyk ortograficzny”. Pierwsze spotkanie z „Próżniakiem” i „Otwartusiem” okazało się nie tylko przyjemne i zabawne, ale też bardzo skuteczne. Spektakle mają charakter dramowy. Niezwykły charakter podkreślają elementy stroju i mnóstwo rekwizytów. One to właśnie wywołują pożądane skojarzenia, co sprawia, że wyrazów nie trzeba uczyć się na pamięć - wystarczy skojarzyć, z którą postacią z teatrzyku się on łączy. Dopełnieniem wszystkiego są „ortograficzne maskotki”, które w teatrzyku również się pojawiają. W klasie I c dzieci już wiedzą, że „ó” jest królem Próżniakiem, a „u” jego bratem „Otwartusiem”. W celu utrwalenia poznanego materiału ortograficznego dzieci założyły albumy ortograficzne, do których wpinają odpowiednio podpisane ilustracje przedstawiające wybrane scenki z teatrzyku . Po pierwszym teatrzyku dzieci przyswoiły około 30 wyrazów zawierających „ó” lub „u”, no ale jak tu nie zapamiętać, skoro nawet panie kucharki ugotowały rosół, czyli królewską zupę, której niemal dwie wazy pochłonęli zacni dworzanie, damy dworu i sam król Próżniak.
ZDOLNOŚCI PLASTYCZNO-FOTOGRAFICZNE DOCENIONE
- 1
ZDOLNOŚCI PLASTYCZNO-FOTOGRAFICZNE DOCENIONE
Duże grono naszych uczniów bierze udział w przeróżnych konkursach artystycznych, ujawniając swoje zdolności plastyczne czy umiejętności fotograficzne. W ostatnim czasie nastąpiło kilka rozstrzygnięć owych konkursów i miło nam zakomunikować o sukcesach naszych wychowanków w tej dziedzinie. Dziewięć nagród na różnych szczeblach zdobyli następujący uczniowie z kl. I - VIII:
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny z cyklu zmysły „Sztuka dotyku” 2022
Laureat (nagroda równorzędna): Natasza Płatek kl. 4a
II edycja Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „Ełk w obiektywie” (SP 5 Ełk):
Kategoria kl. IV – VIII:
1. miejsce: Oskar Dzierżanowski kl. 7b
2. miejsce: Natasza Płatek kl. 4a
Międzyszkolny rodzinny konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III „Serce dla dziadków" (SP3 Ełk):
I miejsce - Maja Zawadzka kl. 2c
Międzyszkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III „DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU” (SP 3 Ełk):
Kategoria klas I
2. miejsce – Michalina Dobrzyń kl.1c
Kategoria klas II
Wyróżnienia: Anna Jaworska, Zofia Jaworska kl. 2c
Międzyszkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III "Bezpieczne zabawy w czasie zimy" (SP3 Ełk):
II miejsce - Marta Sawicka kl. 3b
wyróżnienie - Paulina Marciszewska kl. 3b
Udział w konkursach przyczynia się do rozwoju inwencji twórczej dzieci, do rozwoju ich zainteresowań i zaspokojenia potrzeby ekspresji oraz umożliwia im osiągnięcia sukcesu.
Gratulujemy uczniom, ich nauczycielom i rodzicom.
TROPEM WILCZYM. BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
- 34
6 marca 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Ełku ponownie uczcili biegiem pamięci obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg miejski pod nazwą „Wilczym Tropem” liczył dystans 1963 m, liczba ta jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka „Lalka”, który zginął w 1963 roku. Na starcie stanęło 61 uczniów naszej szkoły z nauczycielami wychowania fizycznego i rodzicami. Na mecie wszyscy uczestnicy dostawali medal i częstowani byli ciepłą herbatą oraz pyszną grochówką. Łącznie w biegu pamięci 1 i 6 marca wzięło udział 168 uczniów naszej szkoły.
Dziękujemy za udział i widzimy się na stracie już za rok!
Archiwum Aktualności