Podczas Zielonego Tygodnia w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty czerpania papieru. Te wyjątkowe zajęcia edukacyjne pozwoliły uczniom z klas 6a i 6d własnoręcznie stworzyć materiał piśmienniczy w tradycyjny sposób, znany od wieków. Uczestnicy dowiedzieli się o technice czerpania papieru, która sięga czasów starożytnych Chin. Następnie przygotowali masę papierową z rozdrobnionej makulatury zmieszanej z wodą. Najciekawszym etapem warsztatów było czerpanie arkuszy. Uczniowie zanurzali sito w misce z masą, posypywali płatkami kwiatków, przykrywali wiskozową ściereczką i za pomocą wałka, odsączali nadmiar wody. Papier na tkaninie pozostawili do wyschnięcia. Następnego dnia odebrali gotowe, udekorowane kartki. Warsztaty rozwijały
kreatywność uczniów oraz posłużyły do zwiększenia świadomości ekologicznej na temat pozyskiwania papieru.
Aktualności
RECYKLING PAPIERU
"PRZEZ RÓŻOWĄ SZYBKĘ"
Z radością informujemy, że uczennica naszej szkoły, Zuzanna Jędruch z klasy 3c, otrzymała wyróżnienie w ełckim konkursie recytatorskim "Przez różową szybkę". Zuzia zaprezentowała wiersz Wandy Chotomskiej pt. "Sześć kucharek", który w jej wykonaniu zyskał uznanie jury. Do występu przygotowywała się pod opieką pani Patrycji Pawełkowskiej. Serdecznie gratulujemy Zuzannie i życzymy jej dalszych sukcesów artystycznych!
NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA Z ŻYCZENIAMI
Z okazji Świąt Wielkanocnych w naszej szkole odbył się konkurs dla klas 7-8 na najpiękniejszą kartkę z życzeniami w języku niemieckim. Uczniowie mieli dowolność w wyborze techniki i formatu swojej pracy. W konkursie wzięło udział 30 uczniów, którzy przygotowali ciekawe prace. Za wszystkie kartki serdecznie dziękujemy. Komisja w składzie Pani Anna Sołtys, pani Svitlana Voloshyna i pani Ewa Redlin jednogłośnie wyłoniła zwycięzców. Oto najlepsi:
I miejsce Natasza Płatek kl. 7a
II miejsce Maria Klemarewska kl.7a
III miejsce Magdalena Oszmian kl.8c
Zwycięzcy (I, II i III miejsce) otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy!
BRĄZOWY MEDAL DLA SP4 W EŁKU
11 kwietnia 2025 roku uczennice klasy siódmej i ósmej naszej szkoły wzięły udział w finale wojewódzkim SZS Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej dziewcząt, który rozgrywany był w Kętrzynie.
W walce o najwyższe lokaty zaprezentowały się siatkarki z Giżycka, Braniewa, Bartoszyc, Lidzbarka, Ełku i Kętrzyna. Zawody rozegrano w systemie "grupowym", a dwie najlepsze drużyny uzyskały awans do półfinału. Po prawie sześciogodzinnej rywalizacji nasze uczennice w walce o medale uległy SP4 z Giżycka oraz wygrały z SP nr 7 w Bartoszycach.
Klasyfikacja końcowa turnieju:
1. Szkoła Podstawowa nr 4 w Giżycku
2. Szkoła Podstawowa nr 4 w Kętrzynie
3. Szkoła Podstawowa nr 4 w Ełku
4. Szkoła Podstawowa nr 7 w Bartoszycach
5. Szkoła Podstawowa nr 5 w Braniewie
6. Szkoła Podstawowa w Lidzbarku
Najlepszą libero w województwie została wybrana Marcelina Antonowicz.
Skład naszej drużyny: Roksana Brodowska, Klaudia Wądołowska, Julia Dąbrowska, Nadia Kierklo, Alicja Maciorowska, Magda Kulig, Zuzanna Litwinko, Agata Rębacz, Ada Rydzewska, Marcelina Antonowicz, Marta Klimaszewska.
Do zawodów przygotował uczennice Tomasz Przekop. Gratulujemy!
Życzymy sukcesów siatkarskich już na nowym etapie, w szkołach ponadpodstawowych.
SZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH
7 kwietnia 12 uczniów z klas 4-8 wzięło udział w „Szkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych”. Sprawdzali swoją wiedzę z zakresu trzech krajów anglojęzycznych - Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Irlandii. W teście pojawiły się pytania o znane przysłowia, popularne i te mniej popularne - symbole, zabytki, znane osobistości i inne. Okazało się, że uczniowie byli świetnie przygotowani. Ci najlepsi zostali docenieni I, II i III miejscem, tytułem laureata konkursu oraz drobnymi podarunkami. Oto wyniki:
I miejsce - Aurelia Wołk kl. 6d
II miejsce - Magdalena Oszmian kl. 8c
III miejsce - Liliana Lutkiewicz kl. 8c
Na pewno te zmagania zainspirowały kilku z nich do poszerzania wiedzy na ten temat oraz odświeżyły wiedzę dotyczącą popularnych krajów anglojęzycznych. Bo jak mówi popularne przysłowie w owym języku –„…Practice makes perfect". Poza tym wiedza z tego zakresu pojawia się w wojewódzkich konkursach przedmiotowych, dlatego warto ją pogłębiać. Uczennicom serdecznie gratulujemy.
CIEKAWOSTKI O EŁCKIM ZAMKU… – 6C W MHE
10 kwietnia uczniowie klasy 6c uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w Muzeum Historycznym w Ełku pt. „Zamek ełcki i jego mieszkańcy", podczas których mogli poznać wiele ciekawych wiadomości związanych z ełckim zamkiem. Pan Dariusz Jurczak oprócz historii krzyżackiego zamku przybliżył szóstoklasistom również wydarzenia odnoszące się do naszego miasta. W trakcie omawianych zagadnień wśród uczniów pojawiły się również pytania, a także wywiązały się wspólne rozmowy. To był doby czas na pogłębienie swojej wiedzy historycznej związanej z ełckim zamkiem, naszym miastem i życiem codziennym ludności mieszkającej na tych terenach.
HOŁD OFIAROM ZBRODNI KATYŃSKIEJ I KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ
10 kwietnia 2025 r. delegacja szkolna z udziałem wicedyrektora, p. Barbary Dziuby, przedstawicieli klasy 7b i ich wychowawcy, p. Pawła Konopki wzięła udział w Miejskich obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy. Uroczystości rozpoczęła msza święta w katedrze świętego Wojciecha, po czym przedstawiciele władz samorządowych na czele z zastępcą prezydenta, Panem Arturem Urbańskim, służb mundurowych wraz z komendantem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i placówek oświatowych złożyli kwiaty pod Pomnikiem Znaku Martyrologii Narodu Polskiego poświęconego Pamięci Pomordowanych, Poległych i Zaginionych oraz Ofiarom XX wieku.
MAMY TO! SUKCES W WOJEWÓDZKICH KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCH
Z radością informujemy, że dziś ogłoszono wyniki wojewódzkich konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Z przyjemnością możemy powiedzieć, że nasza szkoła może pochwalić się 15 laureatami i 3 finalistami! Osiągnięcie statusu laureata w konkursie o zasięgu wojewódzkim to nie tylko powód do dumy, ale również wyraz prestiżu i uznania dla pracy uczniów oraz ich opiekunów merytorycznych.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom oraz nauczycielom, którzy ich wspierali. Wasza ciężka praca, zaangażowanie i pasja przyniosły wspaniałe efekty! Szczególne gratulacje kierujemy także do rodziców uczniów, dziękując im za cierpliwość, wspieranie i motywowanie swoich dzieci. Ogromne brawa!
ŚMIECI MNIEJ, ZIEMI LŻEJ!
- 3
9 kwietnia 2025 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w corocznej akcji „Wiosenne Sprzątanie Świata”, przygotowanej przez CEE w Ełku i mającej na celu edukację ekologiczną oraz poprawę czystości w naszym mieście. W wydarzeniu, zorganizowanym w ramach “Ełckich Dni Ziemi”, uczestniczyło sześć klas z naszej szkoły:4b, 4a, 5b, 7b, 7c i 7d. Była to doskonała okazja do przypomnienia wszystkim uczniom o konieczności dbania o środowisko i świadomego obcowania z naturą. Uczniowie, oprócz dbałości o czystość, uczyli się odpowiedzialności za swoje otoczenie, a także kształtowali postawy proekologiczne, które będą miały wpływ na ich przyszłe działania na rzecz ochrony planety. Mamy nadzieję, że akcje takie jak ta przyczyniają się do wzrostu świadomości ekologicznej wśród uczniów, a efekty dzisiejszego dnia będą widoczne przez długi czas
OLIMPIJSKIE POTYCZKI NA 600- LECIE EŁKU
8 kwietnia 2025 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Ełku odbył się Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny „Uczta na Olimpie”. Jego celem było pogłębienie wiedzy uczniów na temat kultury i tradycji starożytnej Grecji. Uczestnicy to uczniowie klas VI ełckich szkół podstawowych, którzy musieli zmierzyć się z różnorodnymi zadaniami. Stanęli w szranki niczym herosi na Olimpie. Pytania dotyczyły zarówno treści mitów, jak i charakterystyki poszczególnych postaci, ich atrybutów oraz relacji między bogami i ludźmi. Zadania nie należały do łatwych – trzeba było nie tylko znać mity, ale też rozumieć ich symbolikę. Uczestnicy zmagań doskonale odnaleźli się w zadaniach aktorskich czy rozwijających wyobraźnię. Brali udział w kalamburach, tworzyli wizytówkę firmy nawiązującą do antyku, odgadywali związki frazeologiczne, rozwiązali krzyżówkę, rozpoznawali rekwizyty związane z mitami. Poziom wiedzy był bardzo wysoki, a rywalizacja zacięta. Wierzyliśmy, że los nam sprzyja, że uda nam się wyjść z labiryntu pytań bez pomocy nici Ariadny. Uczennice naszej szkoły zasłużyły na laur zwycięstwa – Babina Żegota z klasy VId, Dorota Krzyżanowska z klasy VIa i Zofia Staniak z klasy VIb stanęły na podium, zajmując III miejsce w Ełku. Gratulujemy!
KIM BĘDĘ W PRZYSZŁOŚCI?
Kim będę w przyszłości? – to pytanie, na które próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy 1 c. W ostatnim tygodniu poznali różne zawody, w rozmowie z rodzicami dowiedzieli się, gdzie pracują i na czym polega ich praca. Następnie zilustrowali i opowiedzieli o swoim wymarzonym zawodzie. Spróbowali swoich sił w aktorstwie, realizując spektakl „Bardzo dziwne przedstawienie”.
7 kwietnia gościli w klasie mamę Alicji, która jest lekarzem weterynarii. Pani Ola opowiedziała o swojej pracy, pokazała narzędzia, jakie wykorzystuje podczas badania stanu zdrowia oraz leczenia zwierząt. Nie zabrakło rad, co robić, by móc w przyszłości wykonywać ten trudny, ale piękny zawód. Na początek, uczniowie zadbają o swoje domowe zwierzątka i będą należycie wywiązywać się z obowiązków opiekuna
ANDERSENADA
2 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data jest symboliczna, bowiem wtedy urodził się znany na całym świecie baśniopisarz – Hans Christian Andersen. Z tej okazji w bibliotece szkolnej powstała wystawa poświęcona twórcy i jego baśniom. Pisarz urodził się właśnie 2 kwietnia
1805 r. w Odense (Dania). Bibliotekarze zaprosili grupę uczniów ze świetlicy na spotkanie dotyczące Andersena i jego baśni. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną i poznały opowieść „Nowe szaty cesarza”.3 kwietnia uczniowie klas trzecich zmierzyli się w turnieju „Jeden z dziewięciu” – Andersenadzie, dotyczącym biografii Andersena oraz znajomości sześciu baśni autora. Konkurs był wzorowany na popularnym teleturnieju telewizyjnym „Jeden z dziesięciu”, w którym każdy uczestnik ma trzy szanse. Reprezentacja z klasy 3a, 3b i 3c przygotowywała się do konkursu, a następnie odpowiadała na zadawane przez bibliotekarza pytania z dziedziny czytelnictwa. Trzy najlepsze osoby przeszły do rundy finałowej. Widownia, złożona z pani dyrektor B. Dziuby, nauczycieli oraz uczniów klasy 3c, wspierała wszystkich zawodników gromkimi brawami.
Na zakończenie rywalizacji zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Na każdego zawodnika czekały upominki, ponieważ wszyscy wykazali się imponującą znajomością lektur. Mamy nadzieję, że zarówno uczestnicy, jak i widownia, świetnie się bawili, a przy okazji pogłębili swoją wiedzę czytelniczą.
WYNIKI ANDERSENADY:
I MIEJSCE – Honorata Filipowicz kl. 3c (190 pkt)
II MIEJSCE – Liliana Wieczorek kl. 3b (140 pkt)
III MIEJSCE – Aleksander Mejzner kl. 3b (90 pkt)
Gratulujemy.
OSOBY ZE SPEKTRUM AUTYZMU SĄ WŚRÓD NAS
- 4
2 kwietnia obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, aby zwrócić uwagę na rosnący problem zdrowotny niektórych osób i zachęcić do wsparcia tych, u których zdiagnozowano autyzm. Nasza społeczność włączyła się w miejską akcję promowania tego dnia. Uczniowie zamiast mundurka mogli wybrać niebieski kolor stroju. W szkole gościliśmy przedstawicieli Środowiskowego Domu Samopomocy „Lawendowy Zakątek”. Wzbogaciliśmy wiedzę na temat ich codziennego funkcjonowania. Wysłuchaliśmy krótkiego koncertu, który ukazał ich wokalne i muzyczne pasje. Starsi uczniowie przy wsparciu nauczycieli przygotowali na korytarzach informacje o sławnych ludziach ze spektrum autyzmu. Nauczyciele z młodszymi dziećmi zorganizowali na korytarzu szkolnym ścieżkę sensoryczną. Przedstawiciele klas I - III uczestniczyli w miejskim marszu, który miał na celu zwrócenie uwagi na potrzeby osób ze spektrum autyzmu oraz promowanie akceptacji i zrozumienia. Uczestnicy marszu przeszli ulicami miasta, niosąc niebieskie balony i transparenty z hasłami wspierającymi osoby z autyzmem.
Ponadto, jednym z działań była “mobilna fotobudka”, zorganizowana z inicjatywy zespołu zadaniowego i przeprowadzona przez Samorząd Uczniowski. Dzięki niej udało się uchwycić w kadrze najciekawsze chwile z tego dnia.
Działania podjęte przez naszą społeczność zapewne przyczyniły się do zwiększenia naszej świadomości w zakresie autyzmu z ukierunkowaniem na empatię, tolerancję, odmienne możliwości i potrzeby osób wyjątkowych
STYPENDIA ZA AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNĄ I WYNIKI W NAUCE WRĘCZONE!
2 kwietnia Prezydent Miasta Ełku, Pan Tomasz Andrukiewicz, przyznał 33 stypendia dla uczniów miejskich szkół. W tym gronie znalazło się 8 Czwóreczkowiczów: Magdalena Oszmian, Blanka Żegota, Balbina Żegota, Magdalena Pasińska, Natasza Płatek, Maria Jaworska, Katarzyna Pasińska, Zuzanna Litwinko. Gratulujemy!
WYJĄTKOWA PODRÓŻ DO ŚWIATA „MAŁEGO KSIĘCIA”
- 2
Dziś, 2 kwietnia 2025 r., uczniowie klasy 3c i 2b wyruszyli w niezwykłą podróż – nie tylko pociągiem do Olsztyna, ale przede wszystkim w świat wyobraźni! Uczniowie wzięli udział w spektaklu „Mały Książę” w wykonaniu Teatru Piasku Tetiany Galitsyny. To niezwykłe przedstawienie, w którym historia Małego Księcia ożywa za pomocą malowania piaskiem, światłem i na wodzie. Pełna emocji opowieść, przepiękne obrazy i muzyka sprawiły, że to był niezapomniany dzień pełen sztuki i magii! Podróż pociągiem również dostarczyła wielu wrażeń – dzieci przypomniały sobie klasyczne gry i zabawy, które zabrały ze sobą. „Państwa-miasta”, „Uno", karty – to wszystko umiliło czas i sprawiło, że droga minęła w świetnej atmosferze. Takie chwile pokazują, że teatr może być prawdziwą przygodą
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS FRAZEOLOGICZNY "LICZĘ SIĘ ZE SŁOWAMI"
Mamy zaszczyt poinformować , że 1 kwietnia uczennice Balbina Żegota z 6d i Dominika Bagińska z 7d zostały laureatkami 1. miejsca w VI Międzyszkolnym Konkursie Frazeologicznym "Liczę się ze słowami". Rozgrywki językoznawcze zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku. Do potyczek stanęło siedem dwuosobowych zespołów z ełckich szkół podstawowych, których zadaniem było wykazanie się znajomością polskiej frazeologii w opisie Ełku, obchodzącego w bieżącym roku swój sześćsetny jubileusz. Wszyscy uczestnicy znakomicie poradzili sobie z zadaniem zareklamowania najatrakcyjniejszych miejsc w naszym mieście, rozwiązaniem krzyżówki, która przypomniała, że "Ełk to moje miasto", odgadywaniem rebusów i wyjaśnianiem frazeologizmów. Najwięcej emocji dostarczyły rozgrywki z użyciem aplikacji Kahoot, w której liczyła się nie tylko wiedzą językoznawcza, lecz także spryt i szybkość.
Łatwo nie było. Konkurencja deptała po piętach naszej reprezentacji w wyścigu na podium i długo w rozgrywkach dwie szkoły szły łeb w łeb. Ostatecznie Czwórka zwyciężyła! Brawo! Gratulujemy laureatkom, życzymy im dalszych sukcesów i motywacji w rozwijaniu polonistycznych umiejętności!
CERAMICZNA FABRYKA WIELKANOCNEGO KRÓLIKA
28 marca uczniowie klasy 2c wzięli udział w warsztatach “Ceramiczna Fabryka Wielkanocnego Królika”, które zorganizowała Fundacja “Zlepieni” w Sali Zabaw "Tropico". Cele tych zajęć to m.in.: wzmacnianie sprawności dłoni i palców, wzmacnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej, wyciszenie i uspokojenie emocji, realizowanie pasji twórczej, poznawanie podstaw pracy z gliną.
Dzieci samodzielnie przygotowywały ozdoby wielkanocne. Wiele emocji wzbudziło wyrabianie gliny, wałkowanie, wykrawanie kształtów i malowanie specjalnymi farbami przygotowanych wzorów. Teraz drugoklasiści czekają na efekty swojej pracy. Gotowe, wypalone ozdoby otrzymają przed świętami. W świąteczną atmosferę wprowadziła również dzieci dekoracja, przy której pozowały do zdjęć. Dużo radości dała im swobodna zabawa w “Tropico”, dzięki niej dzieci wróciły do szkoły zadowolone i szczęśliwe
CZYTAMY HOBBITA
25 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkienowskiego. Święto poświęcono pamięci Johna Ronalda Reuela Tolkiena, autora klasycznych dzieł takich jak: Hobbit czy Władca Pierścieni. Data jest nieprzypadkowa, bowiem nawiązuje do wydarzeń z Władcy Pierścieni, kiedy to zatrzymano wspólne poszukiwanie pierścienia w Gondorze. Wielbiciele Tolkiena z całego świata zbierają się tego dnia, by wspólnie czytać fragmenty jego twórczości oraz organizować spotkania literackie i wydarzenia kulturalne.
W bibliotece szkolnej powstała wystawa książek fantastycznych tego autora. Miłośnicy Tolkiena zmierzyli się w konkursie czytelniczym ze znajomości Hobbita, którego celem była promocja czytelnictwa. Cieszył się on dużym zainteresowaniem uczniów klas VI-VIII. Spośród 27 uczestników, wyłoniono najlepsze prace. Okazało się, że niektórzy doskonale znają treść lektury.
1 kwietnia w obecności p. dyrektor B. Dziuby, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród książkowych, gadżetów oraz dyplomów. Miło nam, że uczniowie chętnie sięgają po literaturę fantasy i zdobywa ona coraz większą popularność.Wyniki konkursu:
I MIEJSCE – Michalina Stecewicz kl. 8d (56/60 pkt)
II MIEJSCE – Balbina Żegota kl. 6d (53/60 pkt)
III MIEJSCE – Aleksandra Fiłonowicz kl. 8c (48/60 pkt)
WYRÓŻNIENIE – Magdalena Pasińska kl. 6d (46/60), Oliwier Bugieda kl. 8c (46/60)
W MAGICZNYM ŚWIECIE TEATRU
- 2
Treści z podręcznika wprowadzające uczniów klasy pierwszej w zagadnienia dotyczące teatru stały się inspiracją do zaplanowania i zrealizowania obszernego i bogatego w wiele działań bloku tematycznego. Każdego dnia uczniowie klasy I b poznawali nowe zagadnienia dotyczące tego niezwykłego miejsca i choć wszyscy uczniowie na jakimś przedstawieniu w swoim życiu już byli, to teraz na teatr popatrzyli inaczej – bardziej świadomie. Poznali rodzaje teatru i doskonale bawili się, odgrywając pantomimy. Próbowali też nadać nowe znaczenie zebranym w klasie przedmiotom, zamieniając je w różne rekwizyty. W końcu, korzystając z zamieszczonego w podręczniku scenariusza, podzieleni na dwie grupy, przygotowali swój występ sceniczny. Już kilka razy w tym roku, dzieci odgrywały różne scenki, a nawet wystawiły duży spektakl przed Bożym Narodzeniem, ale tam zawsze reżyserem i scenografem była pani wychowawczyni. Tym razem to dzieci decydowały o tym, jaki będzie finalny efekt spektaklu, bo same pełniły różne funkcje i role. W teatrze, i to dwukrotnie, dzieci spotkały się też z Calineczką –bohaterką omawianej wspólnie lektury. Za pierwszym razem uczniowie, pracując w grupach, zabawili się w scenografów i przygotowali wybrane sceny tej cudownej baśni w formie „teatru w pudełku”, do którego wykorzystali pudełka po butach i zgromadzone w klasie materiały papiernicze i tekstylne. Za drugim razem, w Dniu Teatru, dzieci wybrały się do ECK-u na spektakl pt. „Calineczka” w wykonaniu aktorów Teatru Lalki i Aktora z Łomży, gdzie motyw z baśni H. Ch. Andersena był tylko motywem przewodnim do bardzo współczesnej historii. Dzięki temu uczniowie zrozumieli, czym jest „adaptacja” i gorąco dyskutowali o tym, która wersja utworu odpowiada im bardziej. Zagadnienia dotyczące teatru nasze pierwszaki poznały więc wieloaspektowo i wielopłaszczyznowo i przede wszystkim twórczo, co jest najskuteczniejszą i najtrwalszą formą przyswajania wiedzy.
PODRÓŻ KROPLI WODY
Z przyjemnością informujemy, że Aleksandra Bućko z kl. Ic zdobyła wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym pt. „Podróż kropli wody” zorganizowanym przez SP 3 w Ełku. Podczas tworzenia swojej pracy Aleksandra miała wsparcie Pani Emilii Marzec. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w artystycznych przygodach!
Archiwum Aktualności