Uczniowie klas ósmych zostali wolontariuszami w Tęczowym Domu. Miłość mierzy się czasem ofiarowanym drugiemu człowiekowi. Znalazło się wśród naszych ósmoklasistów kilku odważnych, którzy sobotnie popołudnia spędzają z chłopcami z Tęczowego Domu. Tak niedużo trzeba, by dać innym trochę radości. Istotne jest bycie razem z tymi, którzy na co dzień potrzebują towarzystwa, wsparcia.To budowanie relacji poprzez uśmiech i dobre słowo, wspólne spędzanie czasu. Brawa dla naszych wolontariuszy, którzy są szczególnym przykładem działalności prospołecznej.
Aktualności
WOLONTARIAT W TĘCZOWYM DOMU
- 3
BIBLIOLADA 2022
- 3
Październik jest szczególnym miesiącem dla biblioteki. Jest to czas świętowania z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W roku 2022 przeżywamy ten miesiąc pod hasłem „Czytanie dla pokoju”.
27 października uczniowie klas piątych wzięli udział w szkolnej „BIBLIOLADZIE”. Teleturniej jest organizowany corocznie dla uświetnienia naszego wspólnego świętowania. Tegoroczne hasło spotkania to: „W świecie baśni i legend”. Przedstawiciele klas piątych musieli wykazać się wiedzą w tym temacie. Tytuł „Mistrza Bibliolady” otrzymała klasa 5d uzyskując 274 punkty. „Wicemistrzem Bibliolady” została reprezentacja klasy 5b z 254 punktami. Uczestnikom bardzo spodobała się wspólna zabawa oraz rywalizacja. Zwycięzcy turnieju oraz pokonani otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
EDUKACJA TEATRALNA
- 1
26 października 2022 roku uczniowie klasy 4c z opiekunami udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ełku na nietypowe wydarzenie – TEATR KARAGÖZ (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jako turecki teatr cieni). Pan Albert Kwiatkowski (archeolog i iranista) przybliżył szczegóły tej techniki teatralnej i razem ze swoim tureckim kolegą zaprezentował spektakl „Magiczne drzewo”. Po przedstawieniu twórcom teatrzyku dociekliwi uczniowie zadawali liczne pytania. Mogli też wejść za ekran, bezpośrednio zobaczyć proces tworzenia postaci i cienia, pracę aktorów, zrobić pamiątkowe zdjęcie.
STOLICA - MUZEALNIE I MUSICALOWO
- 6
21 października 2022 roku uczniowie klas 7b, 7a oraz 8b pod opieką p. D. Prawdzik, p. M. Nagolskiej oraz p. B. Dzierżanowskiej udali się na wycieczkę do Warszawy. Naszą pierwszą atrakcją było “Be Happy Museum”, w którym każdy z nas zrobił sobie wiele pamiątkowych zdjęć. W muzeum tym mamy do dyspozycji kilka sal, w których znajduje się kilkanaście aranżacji. Poza budką telefoniczną jest duży tort, są olbrzymie kawałki ciast, cela więzienna, baseny z kulkami, różowa kuchnia utrzymana w klimacie „Candy”, owocowe huśtawki, różowy duży samochód z lodami, do którego możemy wsiąść i kilka innych. Entuzjazm uczniów widoczny był od samego wejścia. Następne miejsce, do którego się udaliśmy, to teatr "Capitol", gdzie obejrzeliśmy musical pod tytułem "Dreams". Młodzi aktorzy przedstawili historię o marzeniach młodych ludzi, którzy mimo narzuconego systemu, niezależnych od ich uwarunkowań społecznych, chcą realizować swoje cele i plany. "Dreams" to pełna emocji opowieść o relacjach, marzeniach i celach, historia o problemach i wyzwaniach, przed którymi stają dzieci, młodzież oraz dorośli. To musical, dlatego nie zabrakło tam spektakularnych choreografii, świetnych tekstów piosenek, które dopełniały dialogi aktorów. Ostatni punkt programu podczas naszej wycieczki to wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Każdy element muzeum jest związany z jakąś historią lub symboliką historii i religii Żydów, chociażby na przykład sklepienie sufitu symbolizujące znane fragmenty z Biblii. W muzeum jest wiele eksponatów, instalacji interaktywnych, wystaw i galerii, które serdecznie polecamy odwiedzić i zobaczyć na własne oczy. Szczególnie uwagę przyciągają zrekonstruowane sklepienie unikalnej drewnianej synagogi, przedwojenna żydowska ulica, czy warszawskie getto z czasów II wojny światowej.
Tuż przed budynkiem muzeum znajduje się Pomnik Bohaterów Getta, przed którym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Wielu z nas chętnie odwiedzi te miejsca jeszcze nie jeden raz. To była udana wycieczka i dzień pełen atrakcji.
SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU
Cieszymy się, że zostaliśmy odznaczeni Certyfikatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Wierna Dziedzictwu” - wyróżnieniem przyznawanym społecznościom szkolnym za rozwijanie poczucia odpowiedzialności i miłości do ojczyzny oraz poszanowanie dla polskiego dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie postaw patriotycznych, tożsamości narodowej i regionalnej.
To ogromne wyróżnienie, ale i zobowiązanie do dalszych działań...
Wszystkim, którzy współorganizowali, wspierali i podejmowali nasze inicjatywy, dzięki którym uzyskaliśmy to zaszczytne wyróżnienie - serdecznie dziękujemy.
Dyrekcja Szkoły
TYDZIEŃ PAPIESKI
- 9
16 października 1978 roku konklawe wybrało na Stolicę Piotrową kardynała z Polski: Karola Wojtyłę, który przyjął imię Jana Pawła II. Z tego powodu co roku obchodzimy Tydzień Papieski, który kończy się uroczystością św. Jana Pawła II. W Czwórce także świętowaliśmy te wydarzenia. Dzieci mogły odebrać w kilku miejscach w szkole sms od papieża – karteczkę z cytatem św. Jana Pawła II. Niektóre cytaty zaskakiwały uczniów. Młodsze klasy wykonały swoje portrety w towarzystwie Ojca Świętego. Natomiast dzieci, które przez miesiąc modliły się na ulubionej modlitwie papieża, różańcu, wybrały się na safari do miejscowości Okrągłe. Przejażdżka bryczkami wśród zwierząt zakończyła się wspólnym ogniskiem.
BIEGI PRZEŁAJOWE W RAMACH DNI PAPIESKICH
- 2
18.10.2022 na placu Jana Pawła II w Ełku odbyły się Biegi Przełajowe Szkół Podstawowych Dziewcząt i Chłopców w ramach obchodów Dni Papieskich w naszym mieście. W zawodach wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe, łącznie 227 dzieci i 123 młodzieży. Rywalizacja nie należała do łatwych, wysoki poziom zawodów, długi dystans i ogromny stres dały o sobie znać wszystkim zawodnikom. Naszą szkołę reprezentowało 52 uczniów, wszyscy mieli do pokonania dystanse 500 i 600m w klasach IV-VI , a także 800 i 1000m w starszych rocznikach. W każdym biegu tylko 20 pierwszych zawodników zdobyło punkty do rywalizacji międzyszkolnej, więc trzeba było jak najszybciej pojawić się na mecie.
Ostateczne wyniki naszych lekkoatletów to:
Dziewczęta- klasy 4-6- I m-ce. Chłopcy – klasy 4-6- II m-ce.
Dziewczęta- klasy 7-8- II m-ce. Chłopcy- klasy 7-8- VI m-ce.
Po rywalizacji można było zjeść przepyszną zupę pomidorową. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy zaciętej rywalizacji i do zobaczenia za rok!
XV PÓŁMARATON EŁCKI
Już po raz kolejny uczniowie z klas szóstych i ósmych bardzo żywo zainteresowali się wolontariatem. I już w minioną niedzielę 16 października 2022 r. ponad 20 ochotników z naszej szkoły stało się współorganizatorami XV Półmaratonu Ełckiego. Po wstępnym sobotnim przeszkoleniu zostali przydzieleni do obsługi, tzw. barów, czyli miejsc, w których uczestnicy biegu mogą się napić i uzupełnić elektrolity. Inni zaś zostali przeszkoleni w zakresie kierowania ruchem na przejściach, aby bieg przebiegał sprawnie i bez większych przeszkód. Baza w Chruścielach i Szarejkach to miejsca, w których stacjonowali nasi wolontariusze oraz na promenadzie nad Jeziorem Ełckim. Już na trasie usłyszeliśmy miłe słowa za zaangażowanie naszych uczniów, doping i pomoc zawodnikom. Było nam bardzo miło, że zostaliśmy docenieni.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku bardzo serdecznie dziękuje wszystkim za pomoc, która przebiegała bez zakłóceń, w odpowiednim tempie, wręcz profesjonalnie ;) Widać było chęć, rzetelność, poczucie odpowiedzialności, jak również oddanie sprawie oraz bezinteresowną pracę na rzecz innych, czym charakteryzuje się wolontariat. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe koszulki. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Wykonaliście dobrą robotę ;
UCZYMY SIĘ RATOWAĆ…
- 3
Uczniowie klasy 6a, sportowej o profilu pływanie, wzięli udział w szkoleniu dotyczącym udzielania pierwszej pomocy zorganizowanym przez wychowawczynię E. Jeżewską w ramach lekcji wychowania fizycznego. Spotkanie odbyło się w środę 12 października 2022 r. na pływalni miejskiej dzięki uprzejmości MOSiR w Ełku. Bardzo ciekawe i profesjonalne szkolenie pod względem teoretycznym i praktycznym przeprowadzili ratownicy medyczni : p. Paweł Wysota oraz p. Radosław Zyskowski, na co dzień pracujący w szpitalu Pro-Medica w Ełku. Panowie uświadomili nam, jak ważna jest szybka reakcja w chwilach zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego, pokazując naszym uczniom symulację wypadku, w której wykonuje się resuscytację krążeniowo – oddechową. Uczniowie z klasy 6a chętnie podjęli się wyzwania i pod profesjonalnym okiem fachowca próbowali wykonać masaż serca na fantomie o imieniu Ania. Przekonaliśmy się, że reanimacja wcale nie jest prostą sprawą, a jakże jest ważna. Przed ćwiczeniami praktycznymi uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji na temat ratownictwa medycznego, umiejętności wzywania pomocy oraz obejrzeli krótką prezentację multimedialną. Dodatkowo ćwiczyli, jak w profesjonalny sposób zatamować krwawienie lub zabandażować skręconą kostkę lub nadgarstek. Taka umiejętność często się przydaje, bo jak wiemy, wypadki się zdarzają, a warto jest ją posiadać.
Uczniowie klasy sportowej nauczyli się, że podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ma ogromne znaczenie. Ważna jest również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także umiejętność zachowania się w sytuacji stresującej. Dlatego pewnych postaw warto jest uczyć już od najmłodszych lat.
ŚLUBUJEMY
- 35
14 października 2022 r. odbyło się ślubowanie uczniów klas I. Pierwszoklasiści długo czekali na ten dzień, kiedy staną się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. O godzinie 9.00 przyszli ze swoimi paniami do sali gimnastycznej, gdzie czekali na nich rodzice i zaproszeni goście. Niespodziewanie na spotkanie
z pierwszoklasistami przybyła Pani Jesień ze swoimi pomocnikami, leśnymi skrzatami. Przygotowała ona zadania dla uczniów. Dzieci musiały je wykonać, aby wykazać, że są gotowe do tego, aby przystąpić do ślubowania. Zadania nie były łatwe, ale wszyscy celująco sobie z nimi poradzili. Słowa uznania dla ich umiejętności wyrazili prezydent miasta Ełku, pan Tomasz Andrukiewicz, pani dyrektor Dorota Maksymowicz oraz starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatura w Ełku, pani Bożena Dąbkowska. Po wykonaniu zadań, dzieci złożyły ślubowanie przy sztandarze szkoły. Następnie pani dyrektor Dorota Maksymowicz dokonała pasowania na uczniów, używając do tego dużego, kolorowego ołówka. Uczniowie klas pierwszych otrzymali upominki od pana Tomasza Andrukiewicza. Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele Rozmaitości Ełckich, którzy są organizatorami akcji "Pamiętaj o drugim śniadanku", przypominającej jak ważne jest zdrowe odżywianie i drugie śniadanie. Towarzyszył im przedstawiciel firmy Impress Decor, która ufundowała dzieciom pojemniki na drugie śniadanie. Na zakończenie każda klasa miała możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia w scenerii jesiennej, a następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
Do zrobienia fotorelacji wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE
- 5
Ten ważny dla pracowników nauki i oświaty dzień obchodzimy 14 października.Data nawiązuje do ważnego faktu z historii Polski, czyli 14.10.1773 roku, kiedy to, na wniosek ostatniego polskiego króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego, powołano Komisję Edukacji Narodowej. W celu uczczenia tego święta uczniowie klas II i III naszej szkoły przygotowali muzyczno – taneczne życzenia. Pod kierunkiem p. Joanny Pabich ćwiczyli wspólnie układ choreograficzny, który później został nagrany w postaci krótkiego filmu wraz z życzeniami. Po raz pierwszy w roli operatorów filmowych i montażystów wystąpili uczniowie klasy 8 b: Filip, Oskar i Szymon. Materiał został nagrany nową kamerą zakupioną w ramach ministerialnego programu „Laboratoria przyszłości”. 13.10.202, uczniowie klasy 2c, również pod kierunkiem p. J. Pabich, przygotowali uroczystą akademię dla wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej. Gośćmi honorowymi były nasze Panie Dyrektor. W krótkich scenkach uczniowie w żartobliwy sposób opowiedzieli o swoich szkolnych bolączkach i przedstawili kilka faktów związanych z ustanowieniem Dnia Edukacji Narodowej. Były też piosenki, orkiestra „body percussion”, no i kwiatki dla wszystkich nauczycieli zrobione własnoręcznie przez dzieci z papieru.
Wszystkim pracownikom szkoły najmłodsi uczniowie życzą słońca i radości, a także należnego im szacunku i uznania w całym szkolnym roku 2022/2023.
BIBLIOTEKA WYJĄTKOWYCH LUDZI i KSIĄŻEK
- 4
,,Czas”, ,,zegar”, to hasła przewodnie spotkania, które 13 października 2022 roku odbyło się w szkolnej bibliotece. Jego uczestnikami byli zaproszeni Goście oraz przedstawiciele klas piątych i szóstych. Wybrane książki przybliżały zjawiska przyrodnicze uporządkowane biegiem czasu, mówiły o kalendarzach na przestrzeni wieków, pomiarach czasu wczoraj i dziś, a także różnym jego rozumieniu. W każdym przypadku puentą był fakt, że dla każdego z nas czas odgrywa istotną rolę, ma niebywałe znaczenie w codziennym życiu, steruje jego biegiem. Słowniki frazeologiczne przybliżyły zebranym znaczenie powiedzeń typu: ,,Komu w drogę, temu czas”, ,,Po czasie każdy mądry”, ,,Do czasu dzban wodę nosi”, ,,Każda rzecz ma swój czas”, słownik ortograficzny podpowiedział jak poprawnie zapisać: ,,kalendarz”, ,,zegarmistrz”, ,,wahadło”, czy ,,sprężyna”, a książka związana z malarstwem zachęcała do zapoznania się z twórczością hiszpańskiego malarza Salvadora Dali (zwłaszcza z jego ,,cieknącymi zegarami”/ ,,miękkimi obrazami”). Podczas spotkania zadano również pytanie kluczowe: ,,Co by było, gdyby wszystkie zegary świata nagle stanęły?". Druga część spotkania była związana ze szczególnym Gościem – Panem JÓZEFEM KARWOWSKIM. Zdobywca tytułu „EŁCZANINA 2021 ROKU” przyznanego przez kapitułę Towarzystwa Miłośników Ełku opowiadał o swojej pasji i rzemieślniczym zawodzie zegarmistrza. Przybyli na spotkanie dowiedzieli się o różnych typach zegarów, mieli też okazję zobaczyć części kilku mechanizmów, a niektóre nawet nakręcić, czy wysłuchać ich pracy. Podczas spotkania zaprezentowano krótki film ,,Serce zegara na wieży kościelnej + panorama Ełku” (kanał YouTube). Wszystkich zaskoczył fakt, że zegar na wieży Kościoła Najświętszego Serca Jezusowego z 1923 roku jest nakręcany co osiem dni, a mechanizm i tarcza tego zegara umieszczone są na innych wysokościach. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, że Pan Karwowski opiekuje się także zegarem umieszczonym od niedawna na Poczcie Głównej przy ulicy Chopina, że zegar na wieży kościoła w Stradunach jest jednym z najstarszych w okolicy, że kiedyś w Ełku było jedenaście zakładów zegarmistrzowskich. Zaskoczeniem była też informacja, że w młodości Pan Józef był i mógł zostać mechanikiem samolotów oraz informacja prowadzącej o tym, że jest naszym szkolnym sąsiadem oraz to, że jego dzieci i jedna z wnuczek uczyli się w ,,Czwórce”.
Panu Karwowskiemu składamy serdeczne podziękowania za wieloletnią pracę. Życzymy dużo zdrowia oraz godnego następcy. Przybyłym uczniom dziękujemy za przyniesienie na spotkanie różnych czasomierzy (własnych i pożyczonych od rodziców lub dziadków) oraz aktywność przy zadawaniu pytań do gościa, a Pani Annie Sołtys za użyczenie do dekoracji spotkania zwisających zegarów. Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły życzymy, by ,,czas zawsze sprzyjał” oraz ,,goił wszelkie rany”. Wydarzenie czytelnicze odbyło się z inicjatywy bibliotekarzy, p. B. Merchelskiej i p. J. Sawickiej, w ramach szkolnych obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
EUROPEJSKI DZIEŃ SENIORA
20 października obchodzony będzie Europejski Dzień Seniora. Z tej okazji dzieci klas drugich, ze świetlicy szkolnej, miały niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w spotkaniu międzypokoleniowym w Klubie Senior+ w Ełku. Wydarzenie to było kontynuacją spotkań integracyjnych i współpracy nawiązanej z klubem w 2018 roku. Wspaniali gospodarze jak zwykle nie zawiedli - z wielką radością i w myśl zwyczaju: “czym chata bogata…” przyjęli dzieci słodkim poczęstunkiem i miłym słowem. Zaś wychowankowie świetlicy szkolnej złożyli życzenia, odśpiewali symboliczne " Sto lat" oraz wręczyli drobne upominki każdemu seniorowi.
Dzieci były zachwycone ciepłym przyjęciem, wspaniałą atmosferą oraz...poczęstunkiem. Seniorów przy każdej wizycie cieszą energia, spontaniczność i radość dzieci. Te spotkania to integracja międzypokoleniowa w najlepszym wydaniu. Drodzy Seniorzy - dziękujemy i jeszcze raz życzymy dużo zdrowia!
MROŻONKI DLA POTRZEBUJĄCYCH
Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas we wtorek 11 października zajęli się roznoszeniem mrożonych warzyw do 16 rodzin z naszej okolicy. W przyszłości możemy spodziewać się kolejnych transportów z mrożonkami, dlatego jeśli znacie Państwo potrzebujące osoby w naszej okolicy, prosimy o kontakt z ks. Rafałem.
MISTRZOSTWA EŁKU SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W PŁYWANIU
- 6
W czwartek 6 października 2022 r. w Parku Wodnym rozegrane zostały Mistrzostwa Ełku Szkół Podstawowych w Pływaniu. W zawodach brali udział dziewczęta i chłopcy ur. w 2010 r. i młodsi, oraz w kategorii 2008 – 2009 w 6-osobowych zespołach. Szkoła mogła zgłosić po jednej sztafecie oraz zawodników w konkurencjach indywidualnych. Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Elżbiety Jeżewskiej i p. Roberta Redlina po raz kolejny doskonale sprawdzili się w roli zawodników, jak i sędziów. Klasa pływacka 8c, 6a oraz inni miłośnicy pływania z SP4 po wcześniejszych przygotowaniach przejęli pałeczkę sędziowską i ze skupieniem mierzyli czas oraz koordynowali całe zawody pływackie. W sumie 8 sędziów i 24 zawodników bardzo aktywnie spędziła czwartkowy poranek na pływalni, biorąc udział Mistrzostwa Ełku Szkół Podstawowych w Pływaniu. Naszą CZWÓRECZKĘ reprezentowali:
Reprezentacja dziewcząt : Daria Fiszer, Valeriia Perlovska, Alicja Szejda, Nikola Masny, Natalia Możejewska, Amelia Pieloch(R), Joanna Darmofał, Maja Piwońska, Natalia Szymańczyk, Zofia Ignaszak, Maja Kucharska, Julia Zyskowska, Martyna Lempiecka.
Reprezentacja chłopców: Dominik Harasimowicz, Sebastian Liebersbach, Illia Netsenko, Victor Domurat, Szymon Smoliński, Filip Siemieniewicz Krzysztof Zyskowski, Szymon Warecha, Jan Grzymkowski, Patryk Biszewski, Szymon Bronakowski, Szymon Kulesza, Jakub Nowak.
Wyniki indywidualne:
25m stylem grzbietowym: 1.m Alicja Szejda, 2.m Natalia Możejewska, 2.m S.Liebersbach
25m stylem dowolny: 2m Nikola Masny, 3.m Valeriia Perlovska , 2.m Dominik Harasimowicz, 5.m Szymon Smoliński
25m stylem klasycznym: 2.m Martyna Lempiecka, 4.m Daria Fiszer, 1.m Illia Netsenko, 3.m Victor Domurat,
25m stylem motylkowym; 2.m Filip Siemieniewicz
Sztafeta dziewcząt 1 miejsce oraz sztafeta chłopców: 1 miejsce.
50m stylem grzbietowym: 1.m Maja Kucharska, 2. m Julia Zyskowska,1.m Szymon Warecha, 2.m Szymon Kulesza
50m stylem dowolny: 1m Natalia Szymańczyk, 2.m Zofia Ignaszak, 1.m Jakub Nowak
50m stylem klasycznym: 1.m Joanna Darmofał, 3.m Szymon Bronakowski
50m stylem motylkowym; 1.m Maja Piwońska, 1.m Patryk Biszewski, 2.m Jan Grzymkowski
Sztafeta dziewcząt: 1 miejsce oraz sztafeta chłopców: 1 miejsce
Wywalczyliśmy awans do Mistrzostw Województwa Warmińsko Mazurskiego, zajmując: I miejsce w kategorii dziewcząt rocznik 2010 i młodsi, I miejsce w kategorii chłopców rocznik 2010 i młodsi, I miejsce w kategorii dziewcząt rocznik 2008 – 2009, I miejsce w kategorii chłopców rocznik 2008 – 2009.
Wszyscy zawodnicy zasługują na pochwałę i oklaski. Gratulujemy.
EŁK JESIENIĄ
- 1
W ramach sąsiedzkich działań uczniowie ełckich szkół podstawowych zostali zaproszeni do udziału w spotkaniu, które miało na celu ,,poćwiczyć współpracę w grupach oraz integrować ze sobą ełcką młodzież”. W ramach realizacji projektu „Stówka na start” zaproponowanego przez Szymona Kaczerewskiego (ucznia SP nr 7 w Ełku) reprezentanci poszczególnych szkół mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną do tematu „EŁK JESIENIĄ”. 5 października 2022 roku przedstawicielki naszej szkoły w składzie: Natasza Płatek kl. 5a, Aleksandra Fiłonowicz kl. 6c, Magdalena Wilczewska kl. 7b, Jekaterina Bianki kl. 8a udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ełku i zadanie to wykonały wzorowo. Współrealizacja jednej ilustracji wymagała od uczestników m.in. zespołowej integracji, ustalenia tematu przewodniego pracy, doboru kolorów farb i takiej organizacji pracy, by efekt końcowy zadowolił wszystkich. Prace plastyczne za kilka tygodni będzie można obejrzeć i w naszej szkole, ponieważ zgodnie z założeniami przedsięwzięcia będą prezentowane w poszczególnych placówkach wg wylosowanej kolejności terminu wystawy. Dziękujemy Pani Annie Sołtys za wytypowanie naszego artystycznego zespołu i Pani Bożenie Merchelskiej za współorganizację tego działania.
WYNIKI WYBORÓW DO SU
Za nami niezwykle wyrównana druga tura wyborów na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Uczennica klasy 8f - Lena Podemska uzyskała 37% głosów (166 głosujących), natomiast wybory wygrywa Lena Mirva z klasy 8a, która zdobyła 62% głosów (276 głosujących). Serdecznie gratulujemy wszystkim kandydatom za zaciętą i uczciwą walkę, a dla nowej Pani Przewodniczącej życzymy udanej kadencji.
ABC BIBLIOTEKI
- 2
W październiku obchodzimy MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH. Tegorocznym hasłem przewodnim jest „CZYTANIE DLA POKOJU” („Reading for Global Peace and Harmony”- „Czytanie dla globalnego pokoju i harmonii na świecie”). Jednym z wydarzeń czytelniczych (3-4 października 2022r.) były spotkania z dziećmi klas pierwszych. Najmłodsi uczniowie szkoły rozmawiali o umiejętności czytania, podawali powody, dla których warto chodzić do biblioteki, poznali zbiory szkolnej biblioteki oraz zasady korzystania ze sprzętu i księgozbioru. Prowadzące spotkania mówiły o różnorodności dziecięcej literatury, prezentowały wybrane książki (m.in. tematyczne, seryjne, do oglądania w okularach, 3D, z otwieranymi okienkami), przedstawiły ,,Bajkę o orle, który myślał, że jest kogutem” z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai i kart obrazkowych. Nawiązując do przewodniego tematu święta, mówiono o książkach podejmujących uniwersalne wartości (wolność, demokracja), uczących empatii, rozwiązywania konfliktów drogą dialogu, a także dotyczących wojennego uchodźstwa. Wśród takich przykładów znalazły się dostępne w bibliotece pozycje: ,,Teraz tu jest nasz dom” B. Gawryluk, ,,Czy wojna jest dla dziewczyn?” P. Beręsewicza, ,,Asiunia” J. Papuzińskiej, ,,Hebanowe serce” R. Piątkowskiej.
Wszystkim Pierwszakom życzymy przyjemnego spędzania czasu w bibliotekach, rozwijania własnych zainteresowań, radosnych i wartościowych spotkań z literaturą oraz ich twórcami. Zachęcamy do korzystania z wykazu książek ze ,,Złotej Listy” proponowanej przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” oraz nieodpłatnie dostępnych w internetowych bibliotekach (np. wolnelektury.pl).
Szkolne spotkania odbyły się z inicjatywy pracowników biblioteki, p. Bożeny Merchelskiej i p. Joanny Sawickiej, w ramach przysposobienia czytelniczego i informacyjnego uczniów.
KL. 3D W AGROCENTRUM
Edukacja przez doświadczanie jest ulubioną formą nauki dla dzieci. Dziś uczniowie z klasy 3D odwiedzili pobliskie gospodarstwo rolne w Stradunach, żeby zapoznać się z procesem pozyskiwania mleka. Spotkaliśmy maleńkie, dzisiaj urodzone cielaki, ale także młode jałówki i dorosłe krowy. Mieliśmy okazję podziwiać, jak wygląda karmienie takiej ilości zwierząt, oraz jakie sprzęty są niezbędne w gospodarstwie. Bliskie obcowanie ze zwierzętami wywołało wiele uśmiechów i lawinę pytań, na które Pani Lidia z przyjemnością odpowiadała.
ŚWIĘTO CHŁOPCÓW
Dzień Chłopaka w klasie 2 a odbył się z kulinarnym akcentem. Uczniowie pod okiem swojej wychowawczyni przygotowali pizzerinki w szkolnej kuchni wyposażonej dzięki projektowi Laboratoria Przyszłości.
Podczas lekcji w kuchni drugoklasiści utrwalili poznane części mowy. Podczas warsztatów kulinarnych skrupulatnie notowali rzeczowniki: produkty i przybory kuchenne oraz czasowniki opisujące wykonywane przez nich czynności.
Gotowanie jest doskonałym sposobem na ciekawą lekcję, podczas której uczniowie uczą się w naturalny sposób, z dużym zaangażowaniem i radością.
#LaboratoriaPrzyszłości
Archiwum Aktualności