W niedzielę, 8 października, przed południem, uczniowie klasy 3c, wraz ze swoimi rodzinami, spotkali się na Farmie Mazurskiej w Szarejkach, na pikniku integracyjnym. Farma Mazurska to znane miejsce naszym uczniom i nauczycielom – wiele klas miało tam przyjemność gościć na warsztatach z kultury i tradycji ludowych. Nasz pobyt również takie zajęcia przewidywał. Od razu, po dotarciu na miejsce, dzieci zostały zaproszone do starej, stuletniej chaty, na warsztat z pieczenia domowego chleba. Pod okiem gospodyni – pani Marty - dzieci przesiewały mąkę, a po dodaniu pozostałych składników mieszały wszystko drewnianymi łyżkami, by w końcu nadać kawałkom ciasta niepowtarzalny kształt i obsypać je pysznymi ziarenkami: maku, sezamu lub słonecznika. Gdy chlebki rosły, wszyscy uczestnicy pikniku ustawili się na podwórku do tańca. Proste kroki i układy trzech tańców ludowych sprawiły, że i dzieci i rodzice szybko zintegrowali się we wspólnej zabawie. Wreszcie przyszedł czas na ognisko i pieczenie kiełbasek, ziemniaków i podpłomyków z chlebowego ciasta. Na rozsiadanie się nie było czasu, bo już po chwili trzeba było iść z wiadrem na pastwisko, gdzie czekały kozy do dojenia. Dla wielu dzieci było to pierwsze tego typu doświadczenie i miny wielu z nich były bezcenne- rodzice pokładali się ze śmiechu. Kolejnym działaniem, jakie zaproponowała wychowawczyni klasy – p. Joanna Pabich- było zadanie artystyczne. Każda rodzina zaopatrzona w dużego ziemniaka i nożyk kuchenny miała wykonać figurkę kartoflowego ludzika i nadać mu imię. Wszystkie prace były wyjątkowo udane, a komentarze przy prezentacji znów wywoływały salwy serdecznego śmiechu. Pomiędzy kolejnymi zadaniami dzieciom starczyło też czasu na skoki na trampolinie, huśtawki, głaskanie psa i kotków i częstowanie się domowymi smakołykami. W końcu chlebki się upiekły i można było wrócić do domu. Dzieci stwierdziły, że piknik z rodzicami to doskonały pomysł. Polecamy!
JESIEŃ PACHNIE INTEGRACJĄ
- 4
SZKOŁA PO GODZINACH
- 5
W czwartek 5.10.2023 roku klasa 5b wraz z wychowawcą Tomaszem Przekopem zorganizowała wieczór w szkole. Dzieci przygotowały konkursy i zabawy. Spotkanie klasowe trwało do godziny 22.00 z krótką przerwą na posiłek. Celem tego wydarzenia była integracja uczniów, współpraca w grupie w czasie wspólnych zabaw i gier.
W BIAŁYMSTOKU - NAUKOWO I ZABAWOWO
- 5
4 października 2023 roku uczniowie z klas 5d, 4b i 2c wybrali się na integracyjną wycieczkę do Białegostoku. Podróż trwała około 2 godzin.
O godzinie 11:00 przyjechaliśmy pod stadion Jagielonii Białystok. Przewodnik oprowadził nas po wszystkich zakamarkach budynku, opowiedział kilka ciekawostek o piłkarzach i imprezach, które odbywają się na stadionie. Obejrzeliśmy również film o tym, jak powstawał stadion. Drugim punktem programu było zwiedzanie Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. prof. A. Myrchy. Zobaczyliśmy m.in. wystawy z wypchanymi zwierzętami, z grzybami, wartościowymi kamieniami oraz wystawę z Arktyki i Antarktydy. Jesteśmy pewni, że te wiadomości wykorzystamy podczas lekcji biologii i geografii. Gdy skończyliśmy zwiedzać, przyszedł czas na inne atrakcje. Niecierpliwie czekaliśmy na ten moment. Wzięliśmy udział w walkach laserem (Laser Tag), odbyliśmy sesję w Reflex roomie (polecamy!!!), a najbardziej wyczekiwaną atrakcją była bajeczka ścianka wspinaczkowa, na której niektórzy musieli zmierzyć się ze swoimi lękami.
Było wspaniale. Nauka i rozrywka w jednym. Na koniec zjedliśmy pizzę i wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Oliwia, Dominika i Antosia
INTEGRACJA KL. 5C NA LASER TAG
4 października 2023 r. klasa 5c wybrała się do Laser Tag C4 na laserowy paintball, aby się wspólnie pobawić i zintegrować. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami gry, odbyli krótkie szkolenie instruktażowe, a następnie podzielili się na małe grupy i bawili się na tzw. arenie. Uczniowie czekający na swoją grę przebywali w strefie rozrywki (na sali ogólnej), gdzie mieli wiele atrakcji do indywidualnego wyboru. Uczeń Wojtek Łomiński tak wspomina ten czas: „Było fajnie – dużo emocji! Bardzo dobrze się bawiłem. Strzelanka laserami była super! Na sali ogólnej było dużo różnych zabaw do wyboru, np. rzuty do kosza piłką na punkty, FIFA, stoły do ping-ponga, tarcza do boksowania, gdzie można było sprawdzić siłę swoich ciosów czy stoły bilardowe”. Wszyscy wrócili do szkoły w doskonałym nastroju. To był dobrze spędzony wspólnie czas!
KL. 2 A W TĘCZOWYM DOMU
W ramach integracji z osobami niepełnosprawnymi uczniowie klasy 2 a odwiedzili Tęczowy Dom w Ełku. Celem tej wizyty było poznanie tego niesamowitego i bardzo potrzebnego ośrodka. Siostra Benedetta opowiedziała uczniom o funkcjonowaniu placówki, czym zajmują się mieszkańcy i jak wygląda ich wspólny dzień. Byliśmy zachwyceni otwartością i gościnnością podopiecznych. Wszystkim mieszkańcom i pracownikom Tęczowego Domu bardzo dziękujemy za serdeczne przyjęcie
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY 2023
Dzisiaj, 5.10.2023 r., w świetlicy szkolnej gościliśmy dwie panie policjantki: mamę naszej podopiecznej - Laury Przybyłek z kl. II b - mł. asp. Anna Przybyłek oraz sierż. szt. Ewelina Uściłowicz.
Dzieci przypomniały sobie podstawowe zasady poruszania się po drodze. Mogły zobaczyć, jak wyglądają mundur i podstawowe wyposażenie policjanta, odcisnęły swoje linie papilarne, zakładały kamizelki kuloodporne i odblaskowe oraz czapki policyjne. Panie poruszyły także temat samodzielnego opuszczania szkoły, czy domu oraz zasad bezpiecznego pobytu na podwórku i zachowania wobec nieznajomych. Uczniowie poprzez aktywny udział w spotkaniu z łatwością przyjmowali przekazywaną im wiedzę. Mamy nadzieję, że zostanie im ona na długo w pamięci! Jest to niezwykle ważne dla bezpieczeństwa wszystkich dzieci.
Spotkanie z policją poprzedziły liczne rozmowy i zajęcia dydaktyczne przeprowadzone przez nauczycieli świetlicy. Paniom Policjantkom serdecznie dziękujemy!
PAMIĘTAJ O DRUGIM ŚNIADANKU!
Dzisiaj w murach szkoły gościliśmy przedstawicieli "Rozmaitości Ełckich", którzy odwiedzili naszych pierwszoklasistów w ramach cyklicznej akcji "Pamiętaj o drugim śniadanku", przypominającej jak ważne jest zdrowe odżywianie i drugie śniadanie. Firma Impress Decor ufundowała dzieciom pojemniki na drugie śniadanie. Dziękujemy.
Z WIZYTĄ W TĘCZOWYM DOMU
- 6
28 września nasza klasa wybrała się do Tęczowego Domu. Celem wizyty było poznanie warunków życia dzieci tam mieszkających. Powitali nas siostra Benedetta i Grzegorz. Zaprowadzili nas do kaplicy, która jest miejscem spotkania z Bogiem, miejscem wyciszenia. Następnie pokazano nam sale terapeutyczne, w których prowadzone są zajęcia dla chłopców. Siostra powiedziała nam, do czego te sale są potrzebne, w jaki sposób pomagają dzieciom. Kolejnym miejscem, które zobaczyliśmy, był basen. Wszyscy się zdziwili, ponieważ nie wiedzieli, do czego jest potrzebny, jeśli chłopcy nie potrafią pływać. Dowiedzieliśmy się, że zajęcia na basenie pełnią funkcję rehabilitacji i prowadzone są przez specjalistów. Następnym punktem zwiedzania była kuchnia, która przypominała kuchnię w naszych domach. Czekało tam na nas zadanie do wykonania. Dwie wybrane z naszej klasy osoby miały prawidłowo nakryć do stołu. Poszło im bardzo dobrze, co świadczy o dobrym wychowaniu i kulturze naszej klasy. W czasie pobytu w ośrodku odbywały się akurat zajęcia plastyczne. Dwie osoby zgłosiły się do wykonania origami z chusteczek. Trzeba przyznać, że bardzo ładnie im to wyszło. Mieliśmy okazję zobaczyć również otoczenie budynku - siłownię, boisko, minipark. Konie, które są wykorzystywane przy zajęciach terapeutycznych, zwróciły naszą szczególną uwagę. Na tym wizyta się zakończyła.
Po spotkaniu z osobami, które przebywają w ośrodku, doceniliśmy swoje zdrowie, dom i rodziny. Wychowankowie Tęczowego Domu mają tam bardzo dobre warunki do rozwoju. Mogą liczyć na wsparcie i niezbędną pomoc specjalistów, wychowawców.
Maria Jaworska kl.6A
XVI PÓŁMARATON EŁCKI
Już po raz kolejny uczniowie z klas szóstych i siódmych chętnie włączyli się we współorganizację Półmaratonu Ełckiego. 1 października 2023 r. 21 wolontariuszy z naszej szkoły pomagało Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Ełku przy sprawnym przeprowadzeniu imprezy sportowej. Po wstępnym sobotnim przeszkoleniu zostali przydzieleni do obsługi, tzw. barów, czyli miejsc, w których uczestnicy biegu mogą się napić i uzupełnić elektrolity. Inni zaś zostali przeszkoleni w zakresie kierowania ruchem na przejściach, aby bieg przebiegał bezpiecznie i bez większych przeszkód. Na całej trasie rozstawieni byli nasi ochotnicy, którzy dzięki poświęceniu wolego czasu i zaangażowaniu czujnym okiem eskortowali uczestników biegu do mety. Czas upłynął w miłej atmosferze i przy pięknej pogodzie.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku bardzo serdecznie dziękuje wszystkim za pomoc, która przebiegała bez zakłóceń, w odpowiednim tempie , wręcz profesjonalnie;) Widać było chęć, rzetelność, poczucie odpowiedzialności, jak również oddanie sprawie oraz bezinteresowną pracę na rzecz innych, czym charakteryzuje się wolontariat.
DAJ PIĄTAKA NA KOCIAKA!
- 2
Zakończyła się akcja charytatywna klasy 3b „Daj piątaka na kociaka” na rzecz Stowarzyszenia Ambasada Braci Mniejszych. Od 25 do 29 września prowadzona była w szkole zbiórka żywności dla kotów. Pięknie dziękujemy wszystkim darczyńcom, udało się zebrać wiele kilogramów karmy suchej oraz karmy mokrej. Dzięki zaangażowaniu w akcję rodziców mogliśmy sprzedawać pyszne wypieki i różne słodkości, a także zorganizować loterię fantową. W ciągu dwóch dni zebraliśmy 877 zł 66 gr. Pieniądze i karmę przekazaliśmy na ręce pani Ewy Dąbrowskiej, która jest weterynarzem, behawiorystą i ze wszystkich sił stara się polepszać byt bezdomnych kotów. Podczas spotkania z uczniami klas pierwszych i kl. 3b pani Ewa opowiedziała o tym, jak stowarzyszenie pomaga czworonogom, pokazała zdjęcia swoich podopiecznych, zachęcała do ich adopcji.
Przed nami jesień i zima, trudny czas dla bezdomniaków – pamiętajmy o nich!
BĄDŹ AKTYWNY! CZWÓRKA NA SPORTOWO! ETS
- 14
Od 23 do 30 września w 40 krajach odbywał się Europejski Tydzień Sportu. Celem przedsięwzięcia była popularyzacja aktywności fizycznej. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywała się pod hasłem #BeActive. Włączyliśmy się do tej inicjatywy i zaplanowaliśmy szereg działań sportowych.
26 września odbyły się zawody sportowe klasy 4, lekkoatletyczne gry i zabawy dla dzieci przebywających w świetlicy szkolnej, turniej piłki siatkowej dla dziewcząt klasa 5, turniej piłki nożnej klas 7. 27 września miał miejsce półfinał Szkolnego Związku Sportowego - czwórki siatkarskie dziewcząt, rozgrywki w ramach Moje Boisko “Orlik 2012”, a także turniej piłki nożnej klas 8. 28 września natomiast półfinał Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS w piłce siatkowej dziewcząt, rozgrywki w ramach Moje Boisko “Orlik 2012”, a także aktywności na basenie pod hasłem “Pływamy, bawiąc się”. 29 września wielką atrakcją dla młodszych uczniów było działanie sportowe “Sprawni jak ŻOŁNIERZE”, adresowane do uczniów kl. 2-3.
Te szkolne wydarzenia sportowe były doskonałą okazją do odkrywania nowych dyscyplin sportowych, zadbania o zdrowszy styl życia oraz dobrej zabawy. Inicjatorem Europejskiego Tygodnia Sportu jest Komisja Europejska, a koordynatorem projektu w naszym kraju Ministerstwo Sportu i Turystyki. Dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego za zorganizowanie tych aktywności sportowych, a uczniom za udział w tych działaniach promujących aktywność fizyczną.
CROSS GOŁDAPSKI 2023
- 8
W sobotę, 30 września 2023 roku odbyły się biegi przełajowe – XXXI Cross Gołdapski. Mimo że pogoda nie była najłaskawsza i część biegów została przeprowadzona w delikatnym deszczu, uczniowie naszej szkoły w swoich kategoriach wiekowych uzyskali następujące wyniki: Walendzik Tomasz I miejsce (300m) Arciszewska Zuzanna II miejsce (600m) Tomasz Dąbrowski III miejsce (600m) Kornelia Choroszewicz I miejsce (800m) Hanna Andryszczyk III miejsce (800m) Wiktoria Gutowska I miejsce (1000m) Jakub Śliwowski II miejsce (1000m) Jakub Czaplicki III miejsce (1000m) To ogromny sukces naszych uczniów, liczymy na dalsze zwycięstwa w kolejnych biegach. Wszystkim młodym lekkoatletom serdecznie gratulujemy udanego startu w zawodach.
CZYTAJMY, BO WARTO!
- 3
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA to święto ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się również do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki wielu książek dla dzieci i młodzieży. W ramach szkolnych obchodów wymienionego święta reprezentanci klas I-VIII spotkali się z zaproszonymi gośćmi. Mówiono o zaletach czytania na głos, życiu i twórczości Janiny Porazińskiej (autorki m.in. pozycji dostępnych w szkolnej bibliotece: ,,Szewczyk Dratewka”, ,,Pamiętnik Czarnego Noska”, ,,Psotki i Śmieszki”, ,,Dwie Dorotki”, ,,Kozucha Kłamczucha”, ,,I w sto koni nie dogoni”, ,,Borówka”). Druga część spotkania była tematycznie związana z literaturą regionalną. Prowadzące spotkanie mówiły o opowieściach o niezwykłych bohaterach, wyjątkowych miejscach i tajemniczych wydarzeniach ujętych w często zapomnianych księgach z rejonu Warmii i Mazur. Wsparciem były bajki i legendy Krainy Tysiąca Jezior, a także pozycje zakupione z ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”- niebawem dostępne do wypożyczenia (,,Bajki mazurskie”, ,,Wierzenia mazurskie”, ,,Zwierzyniec mazurski”, ,,Zrozumieć Mazury”, ,,Czarci Ostrów”). Fragmenty z tego rodzaju książek odczytali zaproszeni Goście: Pani Barbara Dziuba - z-ca Dyrektora, Pani Joanna Pabich – nauczyciel, inicjatorka akcji ,,Czwórka czyta”, logopeda (dziękujemy za cenne uwagi dotyczące znaczenia i technik głośnego czytania), Pani Dorota Prawdzik – pedagog, mama dwóch córek, którym edukacja czytelnicza jest ważna (dziękujemy za rodzinne czytanie z córką Marceliną).
Ciekawostką dla zebranych była nietypowa opowieść ,,O dzielnym Janku”– prezentacja legendy metodą kamishibai (japońska sztuka opowiadania np. bajek z wykorzystaniem kart narracyjno – obrazkowych), którą wiele lat temu napisali i zilustrowali uczniowie naszej szkoły w oparciu o tekst legendy mazurskiej Ireny Kwintowej o tym samym tytule. Zaskoczeniem był też egzemplarz ,,Małego Księcia” napisany w gwarze mazurskiej (,,Małi Princ”). Tego dnia nie zabrakło również głośnego czytania fragmentów z nowości wydawniczych w szkolnej świetlicy oraz kilku salach klas młodszych. Szkolne obchody Dnia Głośnego Czytania odbyły się z inicjatywy p. M. Doliwy, p. B. Merchelskiej, A. Wojsław, pracowników świetlicy oraz przy współpracy części nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.
Archiwum Aktualności