31 marca 2023 r., na sali widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury odbył się I Międzyszkolny Festiwal Wokalny "The Voice of Belfer" , który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku. Wzięło w nim udział 11 utalentowanych wokalnie nauczycieli z Ełku i powiatu ełckiego. Naszą szkołę reprezentowali: nauczycielka świetlicy, pani Grażyna Krasińska, która zaśpiewała piosenkę Dody pt. „Dwie bajki” oraz nauczyciel katecheta, ks. Rafał Przestrzelski, który wystąpił z przebojem "Siłacz" Marcina Rozynka. Najlepszym głosem wśród nauczycieli został nasz reprezentant, ks. Rafał Przestrzelski, zdobył I miejsce. Brawo! Gratulujemy talentu i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.
Aktualności
THE VOICE OF BELFER
NA CZELE ZŁOTEJ DZIESIĄTKI!
Dzisiaj na stronie Kuratorium Oświaty w Olsztynie zamieszczone zostały informacje dotyczące liczby laureatów i finalistów z poszczególnych konkursów przedmiotowych oraz ranking wyników najlepszych szkół:
https://www.ko.olsztyn.pl/2023/03/28/konkursy-przedmiotowe-organizowane-w-roku-szkolnym-2022-2023/
Niezmiernie nam miło, że zajęliśmy pierwsze miejsce w „Złotej Dziesiątce” szkół podstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego. „Złota Dziesiątka” to dziesięć szkół podstawowych z całego województwa, które mają największą liczbę laureatów w konkursach przedmiotowych. By się do niej w tym roku zakwalifikować, trzeba było zmierzyć się z 357 szkołami podstawowymi z całego województwa. W etapach wojewódzkich tegorocznych konkursów uczestniczyło 997 uczniów z 207 szkół, którzy wykazywali się wiedzą i umiejętnościami z 10 przedmiotów. 17 marca na stronach kuratoryjnych opublikowano listy laureatów i finalistów i już wtedy dowiedzieliśmy się, że mamy 14 tytułów laureata (w tym 4 uczniów z podwójnym tytułem) i 3 tytuły finalisty.
Konkursy przedmiotowe są organizowane od wielu lat, służą rozwijaniu zainteresowań oraz motywowaniu uczniów do uczenia się i cieszą się one od lat wielką popularnością. Laureaci konkursów przedmiotowych otrzymują z danych zajęć edukacyjnych w roku szkolnym celującą roczną ocenę klasyfikacyjną. Natomiast po ukończeniu szkoły przyjmowani są w pierwszej kolejności do wybranej publicznej szkoły ponadpodstawowej.
Jeszcze raz gratulujemy wszystkim laureatom i finalistom, ich rodzicom oraz nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursów!
PIRAMIDY GIMNASTYCZNE
- 9
Piramidy buduje się nie tylko w Egipcie… Na lekcjach wychowania fizycznego uczniowie klasy 4a sportowej o profilu pływackim tworzyli różne piramidy gimnastyczne, te prostsze dwu - i trzyosobowe, a także próbowali swoich sił w trudniejszych układach – piramidach wieloosobowych. Podczas takich zajęć trzeba wykazać się aktywnością i kreatywnością. Działając w grupie, uczniowie nauczyli się współpracować, polegać na sobie, wzajemnie się asekurować i wspierać, aby stworzyć wspaniały gimnastyczny pokaz. Jednocześnie lekcja przyniosła wszystkim mnóstwo dobrej zabawy i śmiechu. Efekt pracy uczniów można zobaczyć w fotorelacji poniżej.
LAUREATKA KONKURSU BIBLIJNEGO
W piątek, 24 marca, w budynku Kurii Archidiecezji Warmińskiej odbyła się gala wręczenia nagród laureatom Konkursu Biblijnego im. sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Uczestnicy konkursu wykazywali się znajomością Ewangelii wg św. Mateusza. Wśród laureatów znalazła się także uczennica naszej szkoły - Balbina Żegota z klasy 4d. Zajęła ona 2 miejsce w województwie warmińsko-mazurskim w kategorii klas 4-6. Będzie ona reprezentować naszą szkołę i województwo w etapie krajowym, który odbędzie się 13 maja w Rumi. Do konkursu przygotowywała się wraz z ks. Rafałem Przestrzelskim. Balbinie gratulujemy i życzymy sukcesu w etapie ogólnopolskim!
WIOSENNIE Z KOPERNIKIEM
- 18
W związku z ustanowieniem przez Senat RP roku 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika tegoroczny Tydzień Naukowy w naszej szkole ma hasło przewodnie: „Zakręcony Tydzień z Kopernikiem”. 21.03.2023 r. był kulminacją działań zaplanowanych w ramach tego wydarzenia. Uczniowie w tym dniu zamiast szkolnego mundurka mogli przebrać się za naukowców. Rozstrzygnięto też ogólnoszkolny konkurs - oddziałem, w którym najwięcej uczniów przebrało się za naukowców, była kl. 4a. W nagrodę czwartoklasiści otrzymali od Pani Dyrektor słodki upominek. Każda klasa przygotowała w swoich salach lekcyjnych strefy badawcze, w których uczniowie prezentowali eksponaty i eksperymenty naukowe. Zwiedzający oglądali pokazy naukowe oraz odpowiadali na pytania dotyczące wystaw. Dało to możliwość uczniom stawiania hipotez i wyciągania wniosków, a młodym eksperymentatorom, przygotowującym doświadczenia i eksponaty, wystąpienia w roli ekspertów. Następnie uczniowie wyszli w teren, gdzie były dla nich przygotowane zadania. Klasy 7-8 uczestniczyły w grze miejskiej – mieli przejść wyznaczonym szlakiem po drodze rozwiązując krzyżówki, rebusy i zaszyfrowane wiadomości dotyczące życia Mikołaja Kopernika. Natomiast klasy 4-6 wykonywały badania dotyczące mierzenia prędkości rzeki, natężenia ruchu na poszczególnych ulicach oraz wieku drzew. Wszystkie klasy kończyły swoje zadania w parku Mikołaja Kopernika, gdzie badały, w jakiej skali są modele planet tam umieszczone. Dzień pełen wrażeń zakończyły pamiątkowe zdjęcia na tle pomnika Mikołaja Kopernika.
STYPENDYŚCI Z CZWÓRKI
Dzisiaj, 21 marca, odpowiedzieliśmy na zaproszenie Prezydenta Miasta Ełku i uczestniczyliśmy w uroczystym wręczeniu uczniom stypendiów za aktywność społeczną i wyniki w nauce (na okres stypendialny od 1 stycznia do 30 czerwca). Pan Prezydent, Tomasz Andrukiewicz, uhonorował 28 młodych ełczan i pogratulował im aktywnej postawy w życiu społecznym oraz wysokich wyników w nauce. W tym zaszczytnym gronie jest również 8 naszych uczniów. Stypendystami z Czwórki zostali: Oskar Dzierżanowski 8b, Jekaterina Ester Bianki kl. 8a, Lena Podemska 8f, Lena Mierzwińska kl. 6b, Olga Sztachelska kl. 6b, Natasza Płatek 5a, Maria Jaworska kl. 5a i Zuzanna Litwinko kl. 5a. Wszystkim ambasadorom nauki gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
DZIEŃ Z ZAJĄCZKIEM WIELKANOCNYM
- 2
W poniedziałek, 20 marca, klasa 1C spędziła dzień z zajączkiem wielkanocnym w Gwarku. Pogoda dopisywała od początku wycieczki. Na miejscu czekały na dzieci atrakcje, które pozwoliły się wyszaleć oraz zintegrować.
Pierwszaki bawiły się na kolorowych dmuchańcach, odwiedziły Komnatę Wielkanocnego Zajączka, stworzyły również motylki z drucików kreatywnych. Na koniec wycieczki uczniowie zrobili zdjęcie z zajączkiem oraz kupili wielkanocne ozdoby. To był bardzo udany dzień!
ZAPLANUJ SWOJE FINANSE I SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ
- 2
Global Money Week (GMW) to międzynarodowa kampania z zakresu edukacji finansowej adresowana do dzieci i młodzieży z całego świata. 20 marca 2023 r. odbywały się zajęcia w klasie 3c i 5c pod hasłem Zaplanuj swoje finanse i swoją przyszłość . Nauczyciel z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku, rodzic, pani Wioleta Kamińska przeprowadziła lekcję w klasie 3c na temat „Finansiaki pięką ciasto”. Uczniowie mieli okazję w prostej i angażującej zabawie podejmować racjonalne decyzje dotyczące zakupów. Zauważali, jaki wpływ na budżet domowy mają zakupy w różnych sklepach. Uczyli się, jak przygotować się do zakupów, by optymalnie wykorzystać budżet. Natomiast w klasie 5c przeprowadzone zajęcia dotyczyły przypomnienie działania karty płatniczej, poznania sposobów bezpiecznego jej użytkowania, ćwiczenia dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych. Zajęcia te bardzo podobały się dzieciom. Były zaciekawione tematem i pracowały z dużym zaangażowaniem.
WIELKANOC NA MAZURACH
Jakie były tradycje wielkanocne na Mazurach, a jakie są obecnie? O jakich tradycjach jeszcze pamiętamy i je kultywujemy, a jakie odeszły w niepamięć? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczniowie klasy 4c, którzy 17 marca 2023 r. wybrali się do Muzeum Historycznego w Ełku. Uczniowie dowiedzieli się, skąd wywodzą się zwyczaje i zasady obowiązujące w Wielkim Poście, jak wyglądały przygotowania do świąt wielkanocnych, w tym obchody Niedzieli Palmowej oraz Wielkiego Tygodnia. Naocznie mogli przekonać się, czym jest kołatka, gaik-maik, tradycyjne palmy wielkanocne czy pisanki. Podsumowaniem tego spotkania było działanie praktyczne, które polegało na wykonaniu swojego baranka wielkanocnego z udostępnionych materiałów. To były ciekawe zajęcia edukacyjne o charakterze etnograficznym.
DNI MATEMATYKI W CZWÓRCE
- 3
Marzec jest miesiącem matematyki. Dzień Matematyki został wpisany do kalendarza świąt nietypowych: 9 marca – Dzień Polskiej Statystyki, 12 marca- Dzień Matematyki, 14 marca – Dzień liczby Pi.
W ubiegłym tygodniu, czyli w dniach 13 - 17.03.2023 r., w naszej szkole odbyły się DNI MATEMATYKI. W ramach tych dni uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych przystąpili do zadania polegającego na rozwiązaniu jak największej liczby zadań podczas 15-minutowej przerwy. Wśród czwartoklasistów zwyciężył Wojtek Koniecko. W grupie piątoklasistów najwyższy wynik uzyskały ex aequo: Nina Kosiorek i Kasia Pasińska. Mistrzami wśród szóstoklasistów okazali się: Krzysztof Zyskowski i Magdalena Oszmian.
Wtorek 14 marca był Dniem Wyobraźni Przestrzennej. Uczniowie klasy 3a i 3b otrzymali od starszych kolegów i koleżanek prezent w postaci modeli brył. Figury przestrzenne zostały wykonane przez uczniów klas starszych w ramach akcji „Starsi młodszym”.
W czwartek 16 marca uczyliśmy się od naszych kolegów. Uczniowie wcieli się w rolę nauczyciela i przeprowadzili lekcję matematyki w swojej klasie. W piątek 17 marca uczniowie klas ósmych mieli okazję wziąć udział w szkolnym teleturnieju “1 z 10”. Zwycięzcą został Salitra Ignacy z klasy 8a. W piątkowy poranek uczniowie klas 2 a i 2c nauczyli się nowej gry matematyczno – strategicznej ”Rummikub”, w której instruktorami byli uczniowie klasy 5 a.
Dni Matematyki stworzono po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w zabawach matematycznych miał na celu pokazać jasną stronę tej nauki. Przecież matematyka nie musi być ani nudna, ani trudna! Dziękujemy za wykonanie modeli brył, plakatów i lapbooków. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Uczniowie zostaną nagrodzeni ocenami z matematyki i pochwałami do e-dziennika.
Nauczyciele matematyki
II TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY DLA RODZICÓW
- 1
W sobotę 18 marca 2023 w sali gimnastycznej SP4 odbył się II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły dla Rodziców.
Zgłosiło się 11 osób: 7 tatusiów i 4 mamusie 🙂. Zawody rozegrano systemem każdy z każdym. Najlepsi uczestnicy to:W kategorii KOBIET:
I miejsce Justyna Kitlas
II miejsce Anna Harasimowicz
III miejsce Agnieszka Bokuniewicz
W kategorii MĘŻCZYZN:
I miejsce Robert Kucharski ( tata Paulinki z 5c obronił tytuł )
II miejsce Grzegorz Klemarewski
III miejsce Artur Soja
Wygrani otrzymali puchary oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczała Pani Dyrektor Szkoły Barbara Dziuba. Uczestnicy zawodów mogli poczęstować się kawą, herbatą i goframi przygotowanymi przez uczniów pani Ani Kozakiewicz.
Brawa dla wszystkich uczestników turnieju. To wspaniałe, że w zabieganym świecie znaleźli Państwo czas również w tym roku, aby spędzić go w sportowej rywalizacji przy stołach tenisowych. Zapraszamy za rok.Dariusz Trzaskowski, Paweł Konopka
KUCHNIA MOLEKULARNA
W piątek 17.03, jak co tydzień, spędziłyśmy popołudnie miło i ekscytująco na kółku chemicznym. Podczas zajęć pracowaliśmy pod kierunkiem pani Agaty Choruży i wykorzystaliśmy umiejętności naszej chemiczki, jakie zdobyła ona podczas „Warsztatowego obozu naukowego” dla nauczycieli naszej szkoły.
Tym razem pracowaliśmy w pracowni kulinarnej powstałej w ramach “Laboratoriów Przyszłości”, w której poznawaliśmy tajniki kuchni molekularnej - robiłyśmy żelki przy użyciu agaru oraz soków owocowych. Po schłodzeniu w zimnym oleju prezentowały się bardzo elegancko, wyglądem przypominały kawior, a smakowały jeszcze lepiej niż wyglądały. Przygotowałyśmy dwa rodzaje żelek, jedne o smaku grejpfruta, o smaku maliny i lipy oraz arbuza z jabłkiem. Wszystkie wersje wyszły pyszne. Gdyby ktoś był zainteresowany przepisem, oto on: potrzebny jest agar, sok oraz olej chłodzony przez noc w lodówce. Wystarczy podgrzać wybrany sok owocowy w garnuszku i dodać do niego trochę agaru. Agar powinien rozpuścić się w soku. Mieszaninę należy odstawić na kilka minut, a następnie za pomocą strzykawki wkraplać do schłodzonego oleju. Gdy ilość żelków wyda nam się wystarczająca, należy odcedzić je przez sitko i szybko przepłukać pod lodowatą wodą. Gotowe! Gorąco polecamy.
Uczestnicy kółka chemicznego
WYNIKI WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW
Z dumą informujemy, że nasi uczniowie odnieśli sukces w Wojewódzkich Konkursach WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO KURATORA OŚWIATY. Mamy 14 tytułów laureata (w tym 4 uczniów z podwójnym tytułem) i 3 tytuły finalisty. Gratulujemy Uczniom, ich Rodzicom i Nauczycielom przygotowujących uczniów. To zaszczyt mieć w swojej szkole tak utalentowaną, ambitną i pracowitą młodzież.
CO WYCZAROWAĆ Z PŁATKÓW OWSIANYCH?
Podczas omawiania lektury „Karolcia” uczniowie kl. 3D dowiedzieli się, że głównej bohaterce problem sprawiało zjedzenie znienawidzonej owsianki. Dzięki wyposażeniu Laboratorium Przyszłości trzecioklasiści próbowali obalić mit, wyczarowując wspaniałe przysmaki z płatków owsianych w roli głównej. 17 marca przyjemnie spędzili czas w szkolnej pracowni kulinarnej, gdzie zrobili ciasteczka, smoothie i gofry. Następnie była degustacja i werdykt. Kilkoro dzieci przyznało, że jedzą owsiankę w domu, niektóre nie znały nawet smaku. Zdecydowana większość przyznała, że warto używać płatków owsianych w diecie, bo nie dość, że są zdrowe, to i bardzo smaczne. Płatki są cennym składnikiem diety ze względu na dużą zawartość błonnika, który usprawnia pracę jelit. Zawierają również witaminę E oraz witaminy z grupy B, a także są źródłem żelaza i wapnia. Używajmy więc płatków w naszej codziennej diecie.
OTWARTE ZAWODY PŁYWACKIE – EDYCJA WIOSENNA!
- 5
W ubiegłą sobotę 18 marca 2023 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Elżbiety Jeżewskiej i p. Roberta Redlina po raz kolejny doskonale sprawdzili się w roli zawodników, jak i sędziów. Klasy pływackie: 4a, 6a, 8c królowały na ełckiej pływalni. „Na pudle” stanęło wielu zawodników, zasłużenie odbierając medale. Wszyscy poprawili swoje „ życiówki” i z dumą przybijali piątki trenerom. Nasi zawodowi sędziowie - miłośnicy pływania z SP4 - po wcześniejszych przygotowaniach przejęli pałeczkę sędziowską i ze skupieniem mierzyli czas oraz koordynowali całe zawody pływackie. Sytuacje podczas startów zdarzały się różne, jednak nasi uczniowie z opanowaniem, pełni determinacji i chęci rywalizacji „fair play” zaliczyli zawody pływająco! W sumie 10 sędziów i 45 zawodników bardzo aktywnie spędziło sobotni czas na pływalni, biorąc udział w Otwartych Zawodach Pływackich – edycja wiosenna. Oto wyniki naszych uczniów:
50 st. grzbietowym: 10 lat i młodsi: 4 m-ce Alicja Stręt
11 lat : 3 m-ce Dorota Krzyżanowska,
12 lat: 1 m-ce Karolina Makowska, 1 m-ce Sebastian Liebersbach,
13 lat: 2 m-ce Lena Dardzińska, 3 m-ce Hanna Czarniawska, 1 m-ce Dominik Harasimowicz, 3 m-ce Krzysztof Zyskowski
14 lat: 1 m-ce Maja Kucharska, 1 m-ce Szymon Warecha, 2 m-ce Illia Netsenko, 3 m-ce Michał Włodarczyk
50 m st. klasycznym: 12 lat: 2 m-ce Alicja Szejda, 2 m-ce Aleksander Kossakowski
13 lat: 2 m-ce Valeriia Perlovska, 2 m-ce Victor Domurat, 3 m-ce Szymon Smoliński
14 lat: 1 m-ce Oliwier Senica
50 m st. motylkowym: 12 lat: 2 m-ce Alicja Szejda
13 lat: 1 m-ce Natalia Możejewska, 2 m-ce Amelia Pieloch, 1 m-ce Filip Siemieniewicz, 2 m-ce Szymon Smoliński,
14 lat: 1 m-ce Maja Kucharska, 2 m-ce Illia Netsenko, 3 m-ce Olaf Brański,
15 lat: 4 m-ce Maja Piwońska, 4 m-ce Patryk Biszewski
50 m st. dowolnym: 10 lat i młodsi: 3 m-ce Alicja Stręt,
12 lat: 2 m-ce Karolina Makowska, 3 m-ce Sebastian Liebersbach,
13 lat: 3 m-ce Natalia Możejewska, 1 m-ce Filip Siemieniewicz, 2 m-ce Dominik Harasimowicz
14 lat: 1 m-ce Szymon Warecha, 2 m-ce Oliwier Senica, 4 m-ce Michał Włodarczyk
15 lat: 4 m-ce Patryk Biszewski
Podsumowując, zdobyliśmy 33 medale: 11 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych! Efektowny wynik!
Wszystkim zawodnikom gratulujemy bardzo wysokich wyników, a sędziom dziękujemy za pomoc przy sprawnym przeprowadzeniu zawodów. Ogromne brawa należą się wszystkim!
ZAGRAJMY!
- 4
Od początku tego roku szkolnego, uczniowie klasy 2 c wraz ze swoja wychowawczynią, p. J. Pabich, realizują pozalekcyjny projekt pod nazwą ”Zagrajmy”. W każdym tygodniu, przez jedną godzinę lekcyjną. Dzieci grają ze sobą w różne gry: planszowe, stolikowe, podwórkowe, towarzyskie, itp. Rozwijają przy tym różnorodne kompetencje – doskonalą umiejętności matematyczne, uczą się myślenia logicznego i strategicznego, rozwijają myślenie przyczynowo – skutkowe, przewidują i planują swoje następne zagranie, poprawiają pamięć, ćwiczą koncentrację, a przy okazji zacieśniają i poprawiają relacje w grupie. Gry, z których korzystają uczniowie, zostały w części zakupione ,w ubiegłych latach, przez rodziców. Kilka kupiła wychowawczyni klasy z nagród pieniężnych, jakie wygrała klasa w ubiegłym roku szkolnym, w dwóch konkursach pozaszkolnych. Kilka kupiła też Pani Dyrektor z funduszy na zakup pomocy dydaktycznych. Dzieci uwielbiają te zajęcia i nie mogą doczekać się kolejnych. W ramach Szkolnego Tygodnia Matematycznego 17 marca uczniowie klas 2 a i 2c nauczyli się nowej gry matematyczno – strategicznej ”Rummikub”, w której instruktorami byli uczniowie klasy 5 a. Uczniowie klasy piątej nauczyli się tej gry od swojej nauczycielki matematyki – Pani Dyrektor Doroty Maksymowicz. Pani Dyrektor była też inicjatorką międzyklasowych działań i osobiście czuwała nad sprawnym przebiegiem zajęć. Wcześniej, międzyoddziałowe zajęcia, z wykorzystaniem gier, zrealizowały inne nauczycielki naszej szkoły- p. Agata Choruży i p. Natalia Skowrońska. Wszystkie nauczycielki dostrzegają bardzo pozytywne strony takich działań i ich wyjątkowy wpływ na kształtowanie dobrych, uczniowskich relacji, a w przypadku uczniów – instruktorów, także wzmacnianie poczucia własnej wartości, bo każdy uczeń klasy był w trakcie tej gry ekspertem!
CO W ULU BZYCZY?
- 2
16 marca 2023 r. uczniowie klasy 2d z wychowawczynią U. Gąsowską wybrali się na zajęcia do CEE o pszczołach. Pogoda tego dnia nam dopisała, wspaniale było przejść się promenadą na ulicę Parkową. Dzieci powitały osobę prowadzącą - p. Darka- – nauczyciela naszej szkoły.
Na samym wstępie dowiedzieliśmy się, z czego składa się ciało pszczoły. Zaciekawiło nas, że ten owad w locie uderza skrzydłami aż 230 razy na sekundę i porusza się z prędkością około 30 km/godz. Odwłok pszczoły robotnicy zawiera żądło połączone z woreczkiem jadu, które jest orężem w przypadku obrony lub czasami ataku. Pszczoły miodne żyją w rojach. W jednym roju żyje około dwudziestu tysięcy pszczół, choć zdarza się, że nawet do stu tysięcy. Jest wśród nich jedna królowa, setki trutni i tysiące robotnic. Robotnice to samice, ale nie rozmnażają się. Królowa zapewnia potomstwo. Trutnie, to osobniki płci męskiej, które nie posiadają żądeł. Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i wydawania dźwięków. Muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu. Podczas jednego "kursu" po nektar pszczoła odwiedza 50-100 kwiatów. Pszczoły zbieraczki pobierają nektar z kwiatów i przynoszą do ula. Tam przekazują nektar pszczołom ulowym, które wzbogacają go i roznoszą po wielu komórkach. W miarę gęstnienia, miód przenoszony jest do następnych wyżej położonych komórek. Dojrzały gęsty miód jest zasklepiany, komórki plastra zamykane są cienką warstwą wosku. Królowe pszczoły mogą żyć do 5 lat, składają około 3 000 jaj dziennie. Robotnice zaś żyją od 4 do 24 tygodni, trutnie z kolei od 4-5 tygodni.
Poznaliśmy wiele ciekawych informacji na temat pszczół, a także akcesoria potrzebne przy ich hodowli, składaliśmy też ramkę, którą wkłada się tuż przy ścianie ula. To była interesująca lekcja o o życiu pszczół, pracy pszczelarza, o powstawaniu miodu i rozwinęła naszą ciekawość świata.
TAKA WODA!
- 1
W marcu obchodzimy Światowy Dzień Wody. Woda to najcenniejszy skarb na naszej planecie, niezbędny element do tego, by mogło na niej istnieć życie. Uczniowie klas 2 a i 2 c, wraz ze swoimi wychowawczyniami – p. K. Kanclerz i p. J. Pabich, w ramach wyjść edukacyjnych, odwiedzili Stację Uzdatniania Wody. Chcieli dowiedzieć się, jaka woda leci z naszych kranów i skąd się w ogóle w nich bierze? Spostrzeżenia uczniów były bardzo zaskakujące. W specjalnym teście, wybrane osoby, porównywały smak wody z kranu i smak wody butelkowanej ze sklepu. Badani nie wiedzieli, w którym kubeczku jest jaka woda, ale wiedzieli to wszyscy obserwatorzy. Wszyscy testerzy, jako smaczniejszą, wybrali tę sama wodę. Jakież było ich zdziwienie, kiedy się okazało, że tą lepszą wodą jest ełcka kranówka. Oczywiście wszystkie pozostałe dzieci też chciały natychmiast spróbować tej wyjątkowej wody. Przy okazji dowiedziały się, że nasza woda jest nie tylko lepsza, ale też tańsza i nie zawiera w sobie mikroplastiku. Butelki po wodzie ze sklepu stanowią poza tym odpad śmieciowy, a do ich produkcji zużywa się duże ilości wody pitnej, której na świecie jest bardzo mało i która wszyscy powinniśmy oszczędzać. Na monitorach komputerowych uczniowie mogli prześledzić też wszystkie etapy produkcji wody bieżącej i zajrzeć do niektórych hal pełnych rur i pomp. Wszędzie było bardzo czysto i bardzo głośno! Dzieci wróciły do szkoły pełne pozytywnych wrażeń co do tego, jak niezwykłą wodę mamy w Ełku i następnego dnia, prawie połowa klasy przyniosła do picia wodę z kranu. Po co więc kupować produkt słabszej jakości?
SPOTKANIE ZE SZTUKĄ
- 8
Czy można się dobrze bawić przy samym rytmie? Czy da się namalować muzyczny pejzaż bez instrumentów perkusyjnych? Odpowiedzi na te pytania szukali uczniowie klas 2a i 2c na spotkaniu „Trzy światy” w Filharmonii Podlaskiej podczas szkolnej wycieczki, która odbyła się 8 marca. Muzycy, podczas tej audycji,zabrali nas w podróż przez trzy światy: świat muzyki klasycznej, rozrywkowej i instrumentów perkusyjnych. Odwiedziliśmy różne kontynenty, by poznać bliżej nie tylko perkusję, bębny i werbel, ale także takie instrumenty jak fleksaton czy bongosy. Dzięki dźwiękom i wyobraźni na chwilę przenieśliśmy się nawet na gorącą plażę.
Podczas naszej wycieczki odwiedziliśmy także Muzeum Historyczne w Białymstoku.Obejrzeliśmy tam projekcję multimedialną na makiecie przedstawiającej barokowy Białystok. Utrzymana w stylistyce osiemnastowiecznej opowieść o „Wersalu Północy”, wzbogacona teatrem świateł i symfonią dźwięków tchnęła nowe życie w labirynt miniaturowych uliczek, budynków i ogrodów. Uczniowie mieli również możliwość przymierzenia strojów z tamtej epoki.
Ostatnim punktem tej wycieczki była wizyta w Ratuszu, gdzie mieści się Galeria Malarstwa Polskiego. Zgłębialiśmy tam tajniki pracy malarzy i wzięliśmy udział w warsztatach malarskich.
Wycieczka była wspaniałym spotkaniem ze sztuką. Kino, teatr, muzea, galerie sztuki- to miejsca, do których zawsze warto wracać z dziećmi, choćby po to, aby inspirować ich kreatywność, budzić ciekawość świata czy rozwijać wyobraźnię.
BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
- 6
5 marca 2023 r. grupa prawie 90 uczniów naszej szkoły uczciła biegiem pamięci obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg miejski pod nazwą „Wilczym Tropem” liczył dystans 1963 m. Cel tej sportowej imprezy to: popularyzacja biegania jako formy rekreacji fizycznej, propagowanie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców regionu, a także przekazywanie treści historycznych oraz popularyzowanie wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, Wszyscy, mimo niesprzyjającej aury, pokonali trasę, a w nagrodę po biegu każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal. Dziękujemy za udział i widzimy się na stracie już za rok!
Archiwum Aktualności