• "Z PODWÓRKA NA BIEŻNIĘ"

          • 13 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Z podwórka na bieżnię" pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Celem akcji była promocja aktywności fizycznej i dyscyplin lekkoatletycznych dla dzieci szkół podstawowych z klas 4-6. Cała impreza została przeprowadzona przez gwiazdy lekkiej atletyki Sebastiana Chmarę i Pawła Januszewskiego. 

            Najlepszymi zawodniczkami zostały: z klasy 4d Antonina Trzaskowska, klasy 5c Kornelia Choroszewicz, klasy 6b Laura Zacharewicz. Natomiast w biegach sztafetowych na dystansie 200m zarówno chłopcy, jak i dziewczęta wywalczyli pierwsze miejsce. 

            Oto złoci medaliści biegów sztafetowych:

            Reprezentacja sztafetowa klas czwartych rocznik 2012 : Hanna Śliwowska kl 4a, Antonina Trzaskowska kl 4d, Zofia Turowska kl 4d, Palina Kupryianova kl 5c oraz chłopcy Eryk Pawłowski kl 4b, Aleksander Maj kl 4d, Tomasz Dąbrowski kl 4d, Henryk Markowski kl 4d.

            Reprezentacja sztafetowa klas piątych rocznik 2011: Zuzanna Kozłowska kl 5c, Paulina Kucharska kl 5c Hania Andryszczyk kl 5c, Kornelia Choroszewicz kl 5c, Maksymilian Zawistowski kl 5c, Aleksander Zawistowski kl 5c, Adam Malewski kl 5a, Oskar Grzymałowski kl 5c. 

            Reprezentacja sztafetowa klas 6 – rocznik 2010 i młodsi w składzie: Julia Salitra kl 5c, Maja Zarzecka kl 5c, Laura Zacharewicz kl 6b, Olga Sztachelska kl 6b, Jakub Śliwowski kl 6b, Jakub Czaplicki kl 6b, Jakub Wołyniec kl 5c, Jakub Domański kl 5c.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za walkę w duchu „fair play”. 

             

          • ORZEŁ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

          • W bieżącym roku szkolnym młodsi uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy przystąpili do  Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”, organizowanego przez firmę DELTA. To konkurs rozgrywany w trzech kategoriach: klasa I, klasa II i klasa III. Test składał się z 21 pytań, do każdego z nich podane były cztery odpowiedzi, z których tylko jedna była poprawna. 

            Uczniowie mogli spróbować swoich sił i sprawdzić  wiedzę z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej czy społecznej.

            W konkursie wystartowało 34 uczniów, siedmiu z nich otrzymało tytuł laureata. Są to:

            Tymoteusz Sierotko klasa 2a - 14 miejsce w kraju

            Lewis Pieśnikowski klasa 2a - 16 miejsce w kraju

            Kornelia Maj klasa 2a - 17 miejsce w kraju

            Bartosz Stajniak klasa 2c - 17 miejsce w kraju

            Mark Kalynychenko klasa 2c - 18 miejsce w kraju

            Lilia Zagórska klasa 1a - 20 miejsce w kraju

            Sebastian Kamiński klasa 3c - 20 miejsce w kraju

             

            Szkoła otrzymała certyfikat placówki rozwijającej talenty:)

            Wszystkim biorącym udział w konkursie -  gratulujemy!

             

          • II MIĘDZYPOKOLENIOWY MASTERCHEF JUNIOR I SENIOR

          • Zgodnie z obietnicą przedstawiamy radosną fotogalerię. 14 czerwca, w naszym zaprzyjaźnionym Klubie Seniora, miało miejsce wyczekiwane przez wychowanków  świetlicy wydarzenie. Tego dnia uczniowie klas drugich wzięli udział w II edycji  Międzypokoleniowego Masterchefa Junior i Senior.

            Drużyny dzieci, pod kierownictwem seniorów, dobrane zostały losowo. Każda z drużyn wybrała danie, deser do przygotowania, dobrała składniki i przystąpiła do pracy. Czas oczekiwania umilał widowni śpiew seniorów. Panowie Seniorzy w tym czasie przygotowali stosy gofrów do poczęstowania wszystkich po ogłoszeniu wyników współzawodnictwa przez jury.

            W składzie jury zasiedli: Pan Prezydent -Tomasz Andrukiewicz, Pani Dyrektor SP nr 4 - Dorota Maksymowicz, Panie: Irena Podlecka- Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta, Grażyna Chylińska- zastępca Dyrektora MOPS oraz Gabriela Wiśniewska - nauczyciel świetlicy w SP nr 4.

            Po prezentacji potraw przez międzypokoleniowe drużyny, ich degustacji przez jury, ogłoszono jednomyślnie, że poziom i zróżnicowanie przygotowanych potraw, nie pozwalają na wyróżnienie jednej drużyny. Zwycięzcą tegorocznego Międzypokoleniowego Master Szefa zostali wszyscy biorący w nim udział, a nagrodą był puchar dla dzieci, pyszne jedzenie i świetna, wspólna zabawa! Dziękujemy Seniorom za zaproszenie, jury za przybycie i...do zobaczenia w nowym roku szkolnym.

             

          • JUBILEUSZOWA EDYCJA LIGI ORTOGRAFICZNEJ

          • W tym roku szkolnym odbyła się jubileuszowa X edycja Szkolnej Ligi Ortograficznej „Czwóreczkowa ortografiada”, a przyświecały jej słowa Stephena Kinga: “Błędy ortograficzne to literackie odciski palców”.  

            Do zmagań ortograficznych przystąpili zgłoszeni przez polonistów reprezentanci klas VII - VIII, którzy zmierzyli się w walce z bykami. Celem konkursu było sprawdzenie wiedzy w zakresie ortografii, kształcenie umiejętności ortograficznej samokontroli  oraz wyłonienie Szkolnych Mistrzów Ortografii. Bohaterką wszystkich dyktand była Hiacynta. Kolejne odcinki dyktand opowiadały o arcyciekawej wycieczce i spotkaniu z sierżantem Grzegorzem  Gżegżółką, o poszukiwaniu tajemniczego hakera, który uciekł z olsztyńskiego więzienia i pościgu wszech czasów za superszpiegiem, który próbował uciec w spróchniałym czółnie, ale niespodziewanie złapali go hoży policjanci.

            Na starcie każdemu uczestnikowi przyznawało się 200 punktów. Za każdy błąd (ortograficzny, literowy i interpunkcyjny) od tej liczby odejmowało się uczniowi od 1 do 3 punktów. Punkty zdobyte przez uczniów po każdym spotkaniu ligowym były łączone. O zwycięstwie w konkursie zadecydowała punktacja łączna zdobyta za poszczególne dyktanda.

            W klasyfikacji generalnej zwyciężyli:

            I miejsce –Oskar Dzierżanowski kl. 8b, II miejsce– Jakub Łukawski kl. 8b, III miejsce - Jekaterina Bianki z kl. 8a. 

            Wszystkim startującym w konkursie dziękujemy i składamy gratulacje, bo we współczesnych czasach pisanie dyktand pełnych „pułapek” ortograficznych to nie lada wyczyn. A zwycięzcom gratulujemy imponującej wiedzy w dziedzinie ortografii.

             

          • „GÓRSKIE SZCZYTY, TROLLE I DRAPANE SZKLANKI”

          • 28 maja 5c i 6b rozpoczęliśmy niezwykłą przygodę na południu Polski. Po długiej i bezpiecznej podróży autokarowej jako czterdziestosześcioosobowa grupa zwiedziliśmy wrocławskie zoo. Szczególne wrażenie zrobiło na nas oceanarium i motylarnia. Czas w zoo minął ekscytująco i trudno było opuszczać park. 

            Wkrótce dotarliśmy do Ośrodka Wypoczynkowego „Królowa Karkonoszy” w Szklarskiej Porębie. Zakwaterowano nas w eleganckich pokojach z widokiem na Szrenicę i poczęstowano znakomitym obiadem. Odbyliśmy trening sportowy, a dla relaksu przed snem zapoznaliśmy się z lokalną legendą o Duchu Gór Liczyrzepie. 

            O poranku w niedzielę pełni zapału do górskich wędrówek przystąpiliśmy do przemierzania zielonego szlaku ku Wodospadowi Szklarki. Z tej wyprawy zapamiętamy monumentalne skały, zielone, dzikie wąwozy, strzeliste świerki, szemrzące wody Kamiennej.  Widok wodospadu zapierał dech. Po południu, mimo zmęczenia, odbyliśmy fantastyczną zabawę na torze saneczkowym. Dzień zamknęliśmy zabawami sportowymi. 

            30 maja był dniem podroży do Czech. Wycieczka za granicę obfitowała w zwiedzanie Sklanego Miasta, w którym pan przewodnik w arcyzabawny sposób tłumaczył zjawiska geologiczne. Niektórzy mogli spróbować sił na naturalnych ściankach wspinaczkowych. Spisaliśmy się w tym sportowym wyzwaniu na medal. Zwiedzaliśmy ponadto wnętrza zamków  Sychrow i Frydlant . W atmosferze tajemnic, antyków, w zabytkowym entourage’u poznawaliśmy historię regionu i rodów magnackich. 

            Ostatni dzień maja rozpoczęliśmy pysznym śniadaniem w naszym hotelu. Po posiłku udaliśmy się w kierunku Kruczych Skał. Wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Następnie wstąpiliśmy na szlak ku Wodospadowi Kamieńczyka. Uzbrojeni w kaski stąpaliśmy do trudnym i stromym szlaku. Na miejscu podziwialiśmy widoki i cieszyliśmy się z realizacji trudnego wyzwania. Po obiedzie odzyskaliśmy energię i przystąpiliśmy do ekscytującej przygody w Trollandii, czyli parku linowym w Szklarskiej Porębie, w którym fotografowaliśmy się z kamiennymi trollami. Tam, nawet najmniejsi i z pozoru przerażeni wyzwaniem wysokościowym dokonali pokonywania ekstremalnych przeszkód na torach linowych. Po kolacji przystąpiliśmy do kolejnych treningów zgodnie z harmonogramem obozu sportowego. 

            Dzień Dziecka wymagał od nas bardzo dorosłej i odpowiedzialnej postawy, ponieważ udaliśmy się na długą wyprawę w góry. Przekroczywszy granicę Karkonoskiego Parku Narodowego wjechaliśmy kolejką na szlak prowadzący na Szrenicę. Droga była niełatwa, ale wszyscy bawili się znakomicie i bezpiecznie. Na trakcie mijaliśmy atrakcje geologiczne i krajobrazowe. Szczególne wrażenie zrobiły na nas Śnieżne Kotły – skaliste, monumentalne zbocza karkonoskie.  Po dotarciu do źródeł rzeki Łaby i Schroniska Szrenica i regenerującym odpoczynku zeszliśmy do Szklarskiej Poręby i galerii minerałów. Niektórzy z nas zakupili biżuteryjne pamiątki – dary gór. 

            2 czerwca spędziliśmy bardzo atrakcyjnie. Czwóreczkowicze mogli zwiedzić Hutę Szkła Kryształowego  w Piechowicach. Poznaliśmy tradycyjne rzemiosło wytwarzania szkła. Obserwowaliśmy pokaz dmuchania, prasowania i wolnoformatowania  produktów szklanych. Obejrzeliśmy ekspozycję wytwarzanych w hucie dzieł i poznaliśmy jej historię. Gwoździem programu był warsztat zdobienia szklanek. Podczas pracy uwolniliśmy w sobie ducha artystów. Dzięki warsztatowi zabraliśmy z Karkonoszy własne rękodzieła. Takich pamiątek nie ma poza nami nikt, bo każda z nich jest unikatowa w świecie. Będzie nam przypominać niezwykły obóz w Karkonoszach. 

            Pobyt w Szklarskiej Porębie zwieńczyły zawody sportowe. Opiekunowi przygotowali dla nas grę terenową , w której musieliśmy wykazać się kondycją, zręcznością i inteligencją, bo zadania były nie tylko sportowe, ale także poetyckie. Po zawodach odbyło się radosne podsumowanie, wręczenie nagród i podziękowania dla organizatorów. Było radośnie i wzruszająco.  

            Mamy nadzieję, że wkrótce znów wstąpimy na górskie szlaki.

             

          • PODAJ ŁAPĘ

          • Od 8 do 12 maja 2023 r. w naszej szkole prowadzona była zbiórka żywności i akcesoriów dla psów i kotów pod hasłem „Podaj łapę”. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie empatii, troski i wrażliwości wobec zwierząt wśród naszych uczniów. Organizatorem i koordynatorem akcji były panie Agnieszka Kossak i Agnieszka Wysocka. Zebraliśmy dużą ilość mokrej karmy, smyczy, obroży i zabawek. Cieszymy się bardzo, że los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny dla naszych uczniów. Dary zostały przekazane dla schroniska „Sonieczkowo” i „Domu Tymczasowego Niedźwiedziczka”. Pani Urszula Gorajewska z „Domu Tymczasowego Niedźwiedziczka” odwiedziła nas w piątek 16.06.2023r. razem ze swoim kocim przyjacielem Tolkiem - i w miłej oraz profesjonalnej atmosferze opowiedziała uczniom uczestniczącym w zajęciach świetlicowych o życiu kotów. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom i rodzicom za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną.

          • RODZINNY SPACER PO EŁKU

          • W naszym mieście trwa ostatni tydzień Ełckich Dni Rodziny pod hasłem ,,Razem tworzymy rodzinę”.  W ramach szkolnych obchodów 13 czerwca uczniowie klasy 2a wraz ze swoimi rodzicami, rodzeństwem i wychowawczynią wybrali się na niezwykły spacer z przewodnikiem po Ełku. Podczas pieszej wycieczki po naszym urokliwym mieście poznali historię, odwiedzili ciekawe miejsca i zgłębiali tajniki zabytkowych miejsc. Pan przewodnik przygotował ciekawe zadania dla małych i dużych uczestników. Sprawiły one, że wszyscy byli bardzo zaangażowani i zaciekawieni. Oto wrażenia dzieci:

            “Bardzo podobała mi się zabawa - przeciąganie liny. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, jakie narody walczyły o nasze ziemie” (Wiktoria).

            “Podczas wycieczki rysowaliśmy plan głównych ulic Ełku. A my, ustawialiśmy się przy nich, udając najważniejsze budynki i miejsca” (Nikola).

            ,,Mnie najbardziej zdziwiło to, że przy ul. Orzeszkowej znajdowała się stajnia. Teraz tam jest sklep i kręgielnia Na cegłach budynku szukaliśmy miejscowości dawnych wartowników” (Kuba).

            “Podobały mi się zdania przygotowane przez pana przewodnika. Najciekawsze było to, które dotyczyło herbu miasta, który musieliśmy wyszukać na budynku straży miejskiej i narysować” (Tymek).

          • I MISTRZOSTWA SZKOŁY W SZACHACH

          • 7 czerwca 2023 r. w naszej szkole odbyły się I Mistrzostwa Szkoły w Szachach pod patronatem Prezydenta Miasta oraz Kuratora Oświaty. Organizatorem tych Mistrzostw był lokalny klub szachowy "ELO EŁK", w którym trenuje blisko 100 zawodników. Początkujący zawodnicy poznali zasady turniejowe i nawet, jeśli nie mieli oczekiwanego przez siebie wyniku, to i tak Organizator zapewnił wszystkim startującym dyplom za udział i pamiątkę - czapkę. Udział w Mistrzostwach Szkoły w Szachach przyniósł naszym uczniom wiele radości, dostarczył emocji i przyniósł inne ważne korzyści. Gra w szachy pomaga bowiem w nauce koncentracji, buduje pewność siebie, rozwija kreatywność, poprawia pamięć, stymuluje rozwój mózgu itp. Wymaga opracowania różnych, stale modyfikowanych strategii, ciągłego podejmowania decyzji. W szkolnych mistrzostwach wystartowało 26 zawodników z klas 1-8.

            Podium:

            1. Oskar Dzierżanowski kl. 8b [MISTRZ SZKOŁY 2023] 🥇

            2. Michał Włodarczyk kl. 8c 🥈

            3. Szymon Mastaj kl. 5d 🥉

            Serdecznie dziękujemy organizatorom Pani Marcie i Tomaszowi Tolsdorf za przeprowadzenie profesjonalnej rywalizacji we wspaniałej atmosferze.

          • POKOLENIOWA PODRÓŻ SENTYMENTALNA

          • "Podróż sentymentalna"- tak zatytułowali kolejne spotkanie z naszymi podopiecznymi  świetlicy szkolnej, seniorzy z Klubu Seniora w Ełku. Dzięki ich wspomnieniom i opiekunom udało się wrócić do dzieciństwa:)

            Seniorzy zaprezentowali naszym uczniom, jak bawili się, kiedy nie było komputerów, telefonów i telewizji. Okazało się, że trzy pokolenia osób obecnych na spotkaniu wspaniale się bawiły. Jako dowód nasza fotogaleria. A z Seniorami spotkamy się jeszcze raz przed wakacjami - w drugiej odsłonie “Masterchef Junior i Senior”.

             

          • GALA DIECEZJALNEGO KONKURSU O JANIE PAWLE II

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXV Jubileuszowym Diecezjalnym  Konkursie: „JAN PAWEŁ II- ŚWIĘTY NASZYCH CZASÓW” pod honorowym patronatem Ks. Bp Jerzego Mazura – Biskupa Diecezji Ełckiej, p. Małgorzaty Kopiczko- Senatora RP, Tomasza Andrukiewicza - Prezydenta Miasta Ełk. 

            Celem konkursu było  upamiętnienie największego z rodu Polaków oraz patrona naszego miasta Św. Jana Pawła II; inspirowanie dzieci i młodzieży do poznania i czerpania z bogatego dziedzictwa duchowego Św. Jana Pawła II; kształtowanie postaw i promowanie ponadczasowych, uniwersalnych wartości, płynących z nauczania Św. Jana  Pawła II. 

            Uczniowie szkół podstawowych z całej diecezji mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów i wyrażenia własnych przeżyć i refleksji związanych z osobą Św. Jan Pawła II w różnorodnych formach ekspresji, bowiem konkurs odbywał się w 4 kategoriach: plastycznej, muzycznej, recytatorskiej i literackiej.
            W konkursie wzięło udział 284 uczniów szkół podstawowych, a nasza szkoła była jedną z 23 szkół biorących w nim udział. Komisja wyłoniła zwycięzców wśród których są nasi uczniowie:

            W kategorii recytatorskiej kl VII-VIII: I miejsce - Amelia Makowska kl 8b
            W kategorii recytatorskiej kl IV-VI:  I miejsce – Magdalena Oszmian kl. 6c

            II miejcse – Aleksandra Kulbacka kl. 6c

            III miejsce – Katarzyna Pasińska kl. 5a

            W kategorii literackiej kl IV-VI:  wyróżnienie  – Karolina Makowska kl. 6a

            W kategorii plastycznej kl VII-VIII: III miejsce Julia Jagłowska kl 8c

            wyróżnienie – Maja Łałak kl. VIIIc i Wiktoria Drewniak kl. 7b

            W kategorii plastycznej kl I_III: II miejsce – Adam Pasiński.

            Wszystkim uczniom gratulujemy osiągnięć!

             

          • “OBUDŹMY TALENTY"

          • Dzisiaj, tj.05.06, podopieczni świetlicy szkolnej dali pokaz swoich talentów w obecności dyrekcji, wychowawców, rodziców, rodzeństwa, koleżanek i kolegów. Mamy nadzieję, że pokazy takie staną się cykliczną formą przedstawiania talentów naszych dzieci.

            Tegoroczny, pierwszy pokaz, odbył się pod hasłem: “Obudźmy talenty". Dzieci prezentowały się w trzech kategoriach:

            1) Śpiew: Kornelia Kowalewska, Sofija Kybukevych, Maksymilian Milewski

            2) Plastyka, rękodzieło: Anna Gałczyńska, Alicja Bieniewska

            3) Inne:

            - Karolina Łopatowska: Balonikowe zwierzęta

            - Piotr Skawski: znajomość flag, państw i ich stolic z pokazywaniem na mapie

            -Anna Łaguna: układ akrobatyczny

            -Zuzanna Bieleniewicz gra na klarnecie

            - Adam Pasiński:: gra na akordeonie.

            Drodzy Rodzice, kochane Dzieci, mamy nadzieję, że dobrze bawiliście razem z nami. My ze swojej strony podkreślamy, że wysoki poziom pokazu wywołał nasz zachwyt i zdumienie. Dziękujemy za udział i, mamy nadzieję, do zobaczenia w kolejnych odsłonach przeglądu talentów - zapraszamy!

             

          • III FORUM MŁODYCH HISTORYKÓW

          • 2 czerwca 2023 r., w Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Ełku, odbyło się III Forum Młodych Historyków “(nie)ZAPOMNIANE Miejsca Naszej Małej Ojczyzny”, w którym wzięli udział uczniowie ełckich szkół podstawowych. Po rejestracji uczestników nastąpiło otwarcie konferencji. Tradycyjnie forum zostało rozpoczęte przez wykład wstępny dyrektora Muzeum Historycznego w Ełku, dr. Rafała Żytyńca. Następnie przyszła kolej na młodych adeptów historii. Wystąpieniom uczniów przysłuchiwali się zaproszeni goście, rodzice, uczniowie oraz specjalnie powołana komisja. Prowadzącym forum był pan Kamil Kulik, nauczyciel historii w naszej szkole.

            Uczniowie pięciu ełckich szkół podstawowych oraz szkoły z Nowej Wsi Ełckiej przygotowywali i wygłaszali swoje referaty o niezwykle ciekawych, choć często zapomnianych miejscach szeroko pojętej Małej Ojczyzny. Wysłuchaliśmy czternastu wystąpień poświęconych m.in.: zamkowi w Malborku i Ełku,  Prostkom, twierdzy Boyen, cmentarzom w Boguszach i Talusach oraz sanktuarium w Świętej Lipce. Całe wydarzenie tradycyjnie objęte zostało patronatem honorowym Prezydenta Miasta Ełku. Dziękujemy za pomoc w organizacji konferencji: Muzeum Historycznemu w Ełku i Mazurskiemu Ośrodkowi Doskonalenia Nauczycieli w Ełku.

            Laureatami zostali i atrakcyjne nagrody zdobyli następujący uczniowie:

            Michał Marcinkiewicz, SP Nowa Wieś: Prostki w czasie I wojny światowej

            Adam Fijałkowski, SP7: Wytwórnia Chemiczna nr 18 w Prostkach

            Karolina Nowak, SP3: Święta Lipka – Sanktuarium cudów, pięknych organów  i niezapomnianych historii.

            Wyróżnienia otrzymali:

            Julita Garlicka, SP2: Ełcki Park Solidarności

            Wiktor Ignatowicz, SP5: Zamek w Drogoszach

            Maciej Bulkowski, SP4: Trzy krzyże- dla dwóch armii i cywili

            Ignacy Salitra, SP4: Zamek krzyżacki w Ełku - niedoceniona perła Mazur.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że widzimy się za rok.

             

          • VI SESJA DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWEJ RADY MIASTA EŁKU

          • Jak co roku, 1 czerwca w miejskim ratuszu odbyła się Sesja Dziecięco-Młodzieżowej Rady Miasta Ełku. Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz i jego zastępcy gościli 16 radnych – przedstawicieli miejskich szkół podstawowych. W sesji uczestniczyli również: wiceprzewodniczący Rady Miasta Ełku Andrzej Surynt, przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Ewa Awramik, sekretarz miasta Marcin Radziłowicz, a także naczelnicy poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta. Młodzi radni obradowali m.in. w sprawach: weekendów i świąt bez prac domowych, stworzenia miasteczka do nauki jazdy rowerem, budowy parku rowerowego czy  utworzenia parku dla psów. Naszą społeczność szkolną na sesji godnie reprezentowali Wiktoria Drewniak z kl. 7b i Jan Grzymkowski z kl. 8b.

          • KONCERT CHÓRÓW W OPERZE PODLASKIEJ

          • 31 maja 2023 r. z okazji „Dnia Dziecka”  w  Operze Podlaskiej w Białymstoku odbył się koncert chórów pt. „Opowieści dla małych i dużych”, podczas którego usłyszeliśmy piosenki z bajek i fragmenty oper Stanisława Moniuszki w wykonaniu 460 chórzystów.  23  chóry wykonujące utwory wspólnie - to uczestnicy programu Akademii Chóralnej „Śpiewająca Polska” regionu podlaskiego. Naszą szkołę reprezentował chór „Fantazja” prowadzony przez p. Tomasza Sulimę, który od 2015 roku realizuje z uczniami ten wyjątkowy projekt. Uczestnicy pod kierunkiem   prof. dr. hab. Anny Olszewskiej  przy wsparciu dyrygentów prowadzących poszczególne chóry przedszkolne, ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych zmierzyli się z ambitnymi utworami wymagającymi  wyjątkowych umiejętności głosowych zsynchronizowanych z ośmioosobowym  zespołem muzycznym, jak również  logistycznych związanych z reżyserią trwającego półtorej godziny koncertu.  

            Gratulacje i wyrazy wdzięczności kierujemy do naszego dyrygenta,  reprezentantów chóru, którzy wykazali się osobistym zaangażowaniem w realizowane przedsięwzięcie oraz opiekunów  wspierających logistycznie dyrygenta w wyjeździe, podczas prób i koncertu w operze. Brawo Chórzyści! Jesteście dumą naszej szkoły!

             

          • SMACZNIE, KOLOROWO I OWOCOWO

          • Klasa 3b z wychowawczynią panią Anną oraz s. Goretti w Dniu Dziecka przygotowywała tosty oraz sałatkę owocową. Dzieci uczyły się m.in. różnych technik rozdrabniania owoców. W naszej sałatce znalazły się: kiwi, banany, gruszki, borówki, arbuz oraz truskawki. Trzecioklasiści przynieśli  również składniki na tosty: ser, szynkę i różne dodatki w postaci warzyw. Po ich przygotowaniu panie zapiekały kanapki w tosterach w naszej szkolnej pracowni kulinarnej. Dzieci spędziły miło i aktywnie czas, a przede wszystkim smacznie :)

            Natomiast dzieci z Ukrainy, uczęszczające na dodatkowe zajęcia z języka polskiego, uczyły się przydządzać gofry razem z p.Anną Miszkiel. Najpierw uczniowie przeczytali przepis i zapoznali się ze sposobem przyrządzania gofrów w języku polskim, potem wytłumaczono niezrozumiałe słowa, a następnie wymieszano składniki i ubito pianę z białek. Na koniec gotową masę  zapiekano w gofrownicy. Wafle wyszły chrupiące. Uczestnicy zajęć kulinarnych ze smakiem zjedli je z różnymi dodatkami. Wszystkie te kulinarne aktywności dzieją się w pracowni pozyskanej w ramach programu “Laboratoria Przyszłości”.

            #LaboratoriaPrzyszłości

             

          • DEKLAMACYJNE POTYCZKI

          • 30 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 5 odbył się  IX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Zaczarowany świat poezji Marii Konopnickiej", który miał na celu nie tylko popularyzację twórczości literackiej Marii Konopnickiej, ale też wspieranie talentów recytatorskich i kształcenie umiejętności samoprezentacji ucznia. Do konkursu zgłoszono kilkunastu uczestników z ełckich szkół podstawowych, spośród których komisja wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych: kl. 4-6 oraz kl. 7-8. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Lena Dardzińska z kl. 6a i Szymon Bronakowski z kl. 8c. Urzekli jury swoimi umiejętnościami recytatorskimi, prezentując “Stefka Burczymuchę” i “Muchy samochwały”, zajmując III miejsce  - każdy w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy!

          • PIKNIK INTEGRACYJNY

          • 30 maja, we wtorek, dzieci z klas drugich, uczęszczające do świetlicy szkolnej, uczestniczyły w Pikniku Integracyjnym w Centrum Edukacji Ekologicznej. Na zaproszenie  zaprzyjaźnionego Klubu Senior+ w Ełku, nasi podopieczni świętowali Ełckie Dni Rodziny, które seniorom udało połączyć się z obchodami Dnia Dziecka! Fotogaleria mówi więcej niż wiele słów - było radośnie, słonecznie, smacznie i śpiewająco. Każde dziecko otrzymało imienny upominek wykonany przez seniorów:)

            Dziękujemy i do zobaczenia wkrótce!

             

          • OGRÓD LEGEND I BAŚNI

          • 29 maja klasy 5a, 5b i 4c wybrały się na wycieczkę. Celem wyprawy było zwiedzanie Europejskiej Wsi Bociana w Pentowie oraz Uroczyska Ruczaj. Około godziny ósmej uczestnicy podróży dotarli do celu. Powitał ich pracownik placówki i jego wierny przyjaciel – berneński pies pasterski. Zwiedzanie zaczęło się od wejścia na wieżę widokową, z której oglądaliśmy piękną bocianią wieś. Zainteresowanie bocianami było niewielkie, ponieważ w centrum uwagi uczniów znalazł się pies. Kolejnym punktem wycieczki było oglądanie galerii bociana, znajdującej się w budynku oraz podziwianie różnych zwierząt. Mieszkają tam króliki, konie i całe rzesze komarów, które jednak nie przeszkodziły nam w zabawie. Ostatnim punktem programu były figle na placu zabaw. Śmiechu nie zabrakło. Wszyscy bawili się świetnie. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę.

            Na miejscu, w Uroczysku Ruczaj, ,,Ogród Baśni i Legendy’’ byliśmy około godziny 10.30. Gospodarze powitali nas i rozpoczęliśmy zabawę. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Każda z nich otrzymała swoją unikatową nazwę. Przewidziane zostały trzy etapy warsztatów. Pierwszym z nich dotyczył garncarstwa. Pan instruktor na początku wytłumaczył, czym właściwie jest garncarstwo. Z niewielką pomocą uczestnicy ulepili m. in. wazony, miski i kielichy. Drugim zadaniem było zrobienie papieru. To było nie lada wyzwanie. Najpierw pan pokazał nam, jak to zrobić, a następnie przeszliśmy do działania. Gotowy papier można było również ozdobić kolorowymi obrazkami. Trzecim punktem było lepienie z gliny. Wykonywaliśmy to metodą ,,wałeczkową’’. Wszystkie te wyroby zabraliśmy na pamiątkę do domów. W przerwach między warsztatami uczestnicy mogli skorzystać również ze strzelania z łuku i zjazdu linowego. Po warsztatach odbyło się wspólne ognisko z kiełbaskami. Na sam koniec instruktorzy przeprowadzili grę terenową. Uczestnicy rzucali drewnianą kością i przechodzili po polach. Podczas gry mogli trafić na skrzaty dobre i złe. Po skończonej zabawie ruszyliśmy w drogę powrotną. 

            Wycieczka okazała się być ciekawą i wspaniałą okazją do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

            Natasza Płatek, Zuzanna Litwinko

             

          • „LWIĄTKO” - WYNIKI

          • Miło nam poinformować, iż w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „ Lwiątko” dwóch uczniów naszej szkoły zdobyło wyróżnienie. Tytuł „ Taon” zdobyli Szymon Malinowski oraz Jakub Łukawski z klasy 8 b. Konkurs „Lwiątko” wzorowany jest na popularnym matematycznym Kangurze. Podobnie jak tam, w każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu proponowanych odpowiedzi, przy czym za błędne odpowiedzi punkty są odejmowane. Konkurs swoimi treściami wykracza poza podstawę programową szkoły podstawowej. Gratulujemy sukcesu!

          • NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

          • Z radością informujemy, że w ramach „Narodowego  Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” otrzymaliśmy wsparcie finansowe na: zakup nowości wydawniczych, elementów wyposażenia biblioteki oraz realizację działań promujących czytelnictwo. Mamy nadzieję, że rządowe wsparcie w wysokości 15 tys. zł pozwoli nam stworzyć warunki do rozwoju czytelnictwa społeczności ,,Czwórki” oraz przyczyni się do zorganizowania wielu wartościowych  przedsięwzięć i inicjatyw. 

            Działamy z uwzględnieniem wszystkich zaleceń programu! Konsultujemy zakupy, współpracujemy z placówkami wspierającymi czytelnictwo, planujemy wydatki, niebawem będziemy realizować projekty edukacyjne, usprawniać pracę bibliotekarzy i aranżować przestrzeń pomieszczeń szkolnej biblioteki.

            “Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025” jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku
      • 87 732 6050
      • ul. Władysława Szafera 2 19-300 Ełk 19-300 Ełk Poland
      • DYREKTOR: Dorota Maksymowicz – 87 732 6050 ZASTĘPCA DYREKTORA: Beata Dzierżanowska - 87 732 6050 ZASTĘPCA DYREKTORA: Barbara Dziuba - 87 732 6050 SEKRETARIAT: Magdalena Hurcewicz– 87 732 6050 sekretariat@sp4.elk.pl KSIĘGOWA: Małgorzata Białogłowa- 87 732 6049 ksiegowa@sp4.elk.pl ​PEDAGOG/PSYCHOLOG: Wioletta Michalewicz/ AGNIESZKA WYSOCKA – 87 732 6056 KIEROWNIK GOSPODARCZY: Iwona Grajewska – 87 732 6053 igkiewrowniksp4@wp.pl ​DIETETYK: Joanna Gorlo – 87 732 6055 dietetyksp4@wp.pl ​POKÓJ NAUCZYCIELSKI: 87 732 6062 BIBLIOTEKA: 87 732 6058 ŚWIETLICA: 87 732 6059 KATEDRA W-F: 87 732 6061 GABINET PIELĘGNIARKI: 87 732 6057 ​GABINET STOMATOLOGICZNY: 515 071 333
    • Logowanie