• II Międzyszkolne Święto Przyjaźni

          •  Szkoła Podstawowa nr 1 w Ełku w ramach II Międzyszkolnego Święta Przyjaźni zaprosiła przedstawicieli wszystkich ełckich szkół podstawowych do udziału w konkursach adresowanych do uczniów klas drugich i piątych. Odbyły się na tych poziomach konkursy: recytatorski i plastyczny.Tegoroczne obchody przebiegały pod hasłem: "Szczęśliwy, kto ma przyjaciela!”. Naszą szkołę reprezentowali: Arkadiusz Adamski kl. 2b z recytacją wiersza M. Buczkówny "Koledzy" i Magdalena Oszmian kl. 5c recytująca wiersz J. Bazarewskiego "Przyjaźń". W konkursie  plastycznym wystartowały: Zofia Arciszewska kl. 2d i Aleksandra Fiłonowicz kl. 5c. Miło nam zakomunikować, że nasi uczniowie zajęli miejsca na podium. W konkursie recytatorskim Magda zajęła II miejsce, a  Arek uzyskał III lokatę. Pracę plastyczną pięknie stworzyła Ola, zajmując II miejsce w konkursie. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. 

          • PODRÓŻE KSZTAŁCĄ: BOCHNIA-KRAKÓW -ENERGYLANDIA-OJCOWSKI PARK NARODOWY

          • Podróże kształcą. Przekonali się o tym uczniowie klasy 4c wraz z kilkoma uczniami klasy 4a i 5a, którzy 23 maja wyruszyli w niezwykłą podróż w kierunku Krakowa. Już po drodze odwiedzili kopalnię soli w Bochni. To najstarsza kopalnia soli w Polsce. Niezwykłą atrakcją okazała się przejażdżka kolejką górniczą oraz przeprawa łodzią przez zalany solanką chodnik. Pod ziemią, na głębokości 217 m, uczniowie mieli okazję podziwiać 100 – letnią szopkę betlejemską oraz Grób Pański w kaplicy św. Kingi.

                         W kolejnym dniu fascynującej podróży, w towarzystwie Pani Przewodnik dzieci odbyły spacer po najważniejszych zabytkach Krakowa. Zobaczyły wnętrze katedry wawelskiej, Rynek Główny oraz kościół Mariacki. W samo południe wysłuchały hejnału z wieży. W Sukiennicach w sklepikach z pamiątkami każdy znalazł coś dla siebie i swoich najbliższych. Największe wrażenie wywarła na naszych uczniach katedra Zygmuntowska oraz znajdujące się w niej groby dawnych władców Polski. Dzwon Zygmunta wzbudził podziw swym ogromem. Uczniowie mieli też okazję obejrzeć pokaz grającego zegara, który uruchamia pochód postaci historycznych na dziedzińcu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

            Ostatnią atrakcją tego dnia było wejście na kopiec Kościuszki, unikatowe miejsce na mapie Krakowa. Po wdrapaniu się na górę czekała na wszystkich najpiękniejsza panorama miasta.

                         Trzeci dzień pobytu w Krakowie przywitał gości deszczem, ale nie stanowiło to przeszkody w podróży do najbardziej ekscytującego miejsca. Czekała bowiem na wszystkich Energylandia – największy i najnowocześniejszy park rozrywki. Tam nasi uczniowie zmierzyli się ze strachem, a poziom adrenaliny podniósł się do górnej granicy. Największe rollercoastery dostarczyły potężnej dawki niesamowitych emocji. Po całodziennej zabawie zmęczeni uczniowie wrócili na zasłużony odpoczynek do hotelu.

                          Wszystko co piękne szybko się kończy i tak 4-dniowa wizyta w Małopolsce powoli dobiegała końca. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki odwiedzili Ojcowski Park Narodowy. Mieli okazję podziwiać bogatą florę parku, rzadkie gatunki roślin w Dolinie Prądnika. Wieloletnie graby, buki i dęby wchodzące w skład zbiorowisk leśnych zachwycały swą okazałością. Uczniowie podziwiali niezwykłe formy rzeźby terenu, a w szczególności białe ostańce skalne, lśniące na tle niebieskiego nieba, takie jak Brama Krakowska, Maczuga Herkulesa czy Igła Deotymy. Po obiedzie dzieci udały się do zamku w Pieskowej Skale. 

                         Na tym zakończyła się ekscytująca przygoda i wszyscy wyruszyli w drogę powrotną do domu.  Z odbytej podróży dzieciom pozostaną piękne wspomnienia, zakupione pamiątki i zapiski w uzupełnianym wieczorami dzienniku podróży.

                                                                                                                Anna Kukulska-Sułek

          • IX OLECKA TRZYNASTKA

          • Kolejny start grupy lekkoatletycznej za nami, tym razem w Olecku. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wszyscy spisali się na medal a najlepszymi osiągnięciami mogą pochwalić się:

            • bieg na dystansie 400 m - rocznik 2013-2014

            I miejsce Arkadiusz Adamski

            • bieg na dystansie 800m - rocznik 2011-2012

            1 Zuzanna Kozłowska

            2 Kornelia Choroszewicz

            3 Hania Andryszczyk

            1 Aleksander Zawistowski

            2 Maksymilian Zawistowski

            3 Jan Piaścik

            • bieg na dystansie 800m - rocznik 2010-2009

            1 Katarzyna Piekarska

            1 Jakub Śliwowski

            2 Filip Siemieniewicz

            3 Jakub Czaplicki

             

            Serdecznie gratulujemy wszystkim biorącym udział w zawodach.

          • KOLEJNY ROK Z LIGĄ ORTOGRAFICZNĄ!

          • W tym roku szkolnym odbyła się ósma edycja Szkolnej Ligi Ortograficznej „Czwóreczkowa ortografiada”. W szranki stanęli zgłoszeni przez polonistów reprezentanci klas VII - VIII, którzy zmierzyli się z poprawną ortografią i interpunkcją. Podczas pisania dyktand mogli wykazać się wiedzą z zakresu ortografii i umiejętnością stosowania jej w praktyce, a jednocześnie przekonać się, kto potrafi zachować największą czujność ortograficzną. Bohaterką wszystkich dyktand była Hiacynta, która przyjaźniła się z Wilhelmikiem i Joachimem. Kolejne odcinki dyktand opowiadały o wszechogarniającej chandrze Hiacynty, o jej wojażach z druhną Żanetą, podczas których odwiedziły niechlubny peron w Złotoryi pełen żądnych grabieży hultajów, i o superwizycie w stolicy, podczas której chichrającą młodzież przegonił nadchodzący spomiędzy rzędu tui komisarz Grzegorz Gżegżółka.

            Summa summarum, to nie były łatwe dyktanda, ale dzięki nim mogliśmy przekonać się, że w naszej szkole są uczniowie, którzy zasługują na miano pogromców błędów ortograficznych.

            Na starcie każdemu uczestnikowi przyznawało się 200 punktów. Za każdy błąd (ortograficzny, literowy i interpunkcyjny) od tej liczby odejmowało się uczniowi od 1 do 3 punktów. Punkty zdobyte przez uczniów po każdym spotkaniu ligowym były łączone. O zwycięstwie w konkursie zadecydowała punktacja łączna zdobyta za poszczególne dyktanda.

            W klasyfikacji generalnej zwyciężyli:

            I miejsce –Oskar Dzierżanowski kl. 7b, II miejsce – Aniela Jaroszewska kl. 8d, III miejsce – Jakub Łukawski. Poza tym wyróżnienia zdobyli: Julia Kamińska z kl. 8c i Aleksander Grodzki z kl. 8f.

            Gratulujemy laureatom i wszystkim nagrodzonym oraz życzymy im sukcesów w kolejnych konkursach.

          • NIECODZIENNY ANGIELSKI W KL. 2A I KL. 3B

          • Uczniowie klasy 2A mieli lekcję: Smoothies - owocowa lekcja języka angielskiego. Ich zadaniem było przygotowanie smakowitych smoothies - na podstawie samodzielnie ułożonych przepisów. Na początku lekcji Pani Izabela Reja-Kupiec podzieliła klasę na zespoły. Każdy zespół był odpowiedzialny za inną czynność. Tak więc był: Science team, który dopasowywał tabliczki z angielskimi nazwami owoców; Chopping team, który kroił owoce; Blending team odpowiedzialny za blendowanie pysznych smoothies; Serving team serwujący pyszne koktajle; Cleaning team, który dbał o porządek urządzeń i sali.

            Wszystkie zespoły spisały się fantastycznie, a nasze koktajle były smaczne i oczywiście zdrowe. Całej lekcji przyglądała się Pani Karolina Jurczak - jako zaproszony gość oraz degustator

            Natomiast w kl. 3b lekcja angielskiego została poświęcona nauce kierunków i nazw budynków i jak się okazuje, taka lekcja nie musi być monotonna. Pani Izabela Reja-Kupiec przygotowała plan miasta namalowany na białym prześcieradle. Każda uliczka miała swoją nazwę oraz budynki, których nazw uczniowie uczyli się na lekcjach. Klasa została podzielona na dwuosobowe zespoły, w których każda osoba miała ułożyć instrukcję dojścia z jednego miejsca, w drugie. Uczniowie poruszali się po mieście zgodnie ze wskazówkami kolegów/koleżanek, a na końcu trasy okazywało się, czy dotarli do miejsca docelowego, czy zabłądzili. Wszyscy poradzili sobie świetnie z zadaniem. Gratulacje!

          • W KSIĄŻKI UBRANI

          • 19 maja 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku odbyło się spotkanie uczestników Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę" zorganizowanego przez SP nr7 z OI w Ełku. Spośród osiemnastu zgłoszonych fotografii jury konkursu wyróżniło liczną grupę uczniów ,,Czwórki”.

            W kategorii klas 4-6:

            I miejsce Maria Klemarewska kl. 4a

            II miejsce Katarzyna Pasińska kl. 4a oraz Roksana Olszewska kl. 6b

            III miejsce Natasza Płatek kl. 4a

            Wyróżnienie Maria Jaworska kl. 4a

            W kategorii klas 7-8:

            I miejsce Hanna Markowska kl. 7f oraz Oskar Dzierżanowski kl. 7b

            Gratulujemy bardzo ciekawych zdjęć! Rodzicom dzieci, wychowawcom klas, nauczycielowi plastyki oraz pracownikom szkolnej biblioteki dziękujemy za włączenie się do działania, który przyniósł sukcesy indywidualne, rodzinne i szkolne. Prace uczestników konkursu można oglądać do końca maja w holu Miejskiej Bibliotece Publicznej.

          • JUBILEUSZ MARII KONOPNICKIEJ

          • Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 r. i w tym roku przypada 180. rocznica jej urodzin. Sejm RP uznał ten fakt za dobrą okazję do przypomnienia sobie twórczości tej poetki i pisarki, a także jej niezwykłych osiągnięć w walce o prawa kobiet, a także zachowania  polskości w czasach zaborów. Tym samym uczynił ją patronką 2022 roku. W twórczości poetki znajdziemy bardzo dużo utworów adresowanych do dzieci, dlatego najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogli wziąć w tym tygodniu udział w kilku działaniach przybliżających postać tej niezwykłej autorki. W miniony wtorek nasze Maluchy przyszły do szkoły przebrane za krasnoludki. Pierwszaki spotkały się w swoim gronie na korytarzu. Pod kierunkiem p. Joanny Pabich  próbowały dociekać, kto i po co wymyślił krasnoludki i co miałyby one do roboty w dzisiejszym świecie.  Pobawiły się z dawną piosenką pt. „My jesteśmy krasnoludki” i zatańczyły taniec fabularyzowany do bardzo współczesnej muzyki. Wybrano też i nagrodzono upominkami najciekawsze przebrania. Tego samego dnia uczniowie klasy I a i I c wzięli udział w „Grze leśnej” w naszym szkolnym lasku, którą opracowała p. Katarzyna Kanclerz. Pracując w kilkuosobowych drużynach dzieci komponowały z materiału przyrodniczego „leśne perfumy”, malowały naturą, szukały śladów zwierząt – wykonywały więc zadania bardzo odpowiednie dla krasnoludków. Od poniedziałku wszystkie klasy młodsze mogą też odwiedzać szkolną bibliotekę, gdzie panie bibliotekarki przygotowały wystawkę książek, a p. Bożena Merchelska ,w ciekawej pogadance aktywizującej, przedstawia dzieciom najważniejsze fakty z życia autorki. W środowy poranek pierwszaki spotkały się ponownie w swoim gronie, zaproszone przez uczniów klasy I c i ich wychowawczynię, p. J. Pabich, na specjalnie przygotowanym z okazji jubileuszu poetki „Teatrzyku Wierszykowym”. Dzieci przygotowały inscenizacje wybranych utworów z tomu pt. „Co słonko widziało?” Była to pierwsza okazja do publicznego występu dla najmłodszych artystów naszej szkoły i choć trema była duża, publiczność słuchała uważnie, a na koniec nagrodziła występujących serdecznymi oklaskami. Obecna na spektaklu pani bibliotekarka B. Merchelska zachęcała młodych czytelników do odwiedzin w bibliotece i wypożyczania książek tej autorki. Uważamy, że Maria Konopnicka została w naszej szkole uczczona należycie.

          • MARIA KONOPNICKA - PATRONKĄ 2022 ROKU

          • ,,Czy to bajka, czy nie bajka, Myślcie sobie, jak tam chcecie. A ja przecież wam opowiem: Krasnoludki są na świecie”.

            Tak wiele lat temu Maria Konopnicka napisała w książce ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi”. W związku z przypadającą w maju 180. rocznicą urodzin tej wybitnej poetki i pisarki literatury polskiej uczniowie klas młodszych podjęli się kilku przedsięwzięć. Obchody Dnia Krasnoludków sprzyjały, by odwiedzić również szkolną bibliotekę. Krasnoludki- dzieci z klasy 1b i 1c oraz ich Wychowawczynie wysłuchały pogadanki na temat życia, twórczości oraz działalności Konopnickiej. Zapoznały się z dostępnym w bibliotece księgozbiorem tej autorki, wysłuchały oraz zinterpretowały wiersz ,,Co Janek zrobił?”, odczytywały fragmenty z przygotowanych książek. Miłą niespodzianką, tym razem dla prowadzącej spotkanie p. Bożeny Merchelskiej, była recytacja tekstu wiersza ,,Stefek Burczymucha” w wykonaniu Janka R., Marka K. oraz Sebastiana F. z klasy 1c. Dziękujemy Pani Joannie Pabich oraz jej podopiecznym za organizację 18 maja ,,Teatrzyku wierszykowego” oraz niezwykłe recytacje i inscenizacje najpopularniejszych wierszy poetki. Mamy nadzieję, że różnymi działaniami razem ocalimy od zapomnienia twórczość Marii Konopnickiej. Zachęcamy do wypożyczeń książek Patronki 2022 roku (m.in. ,,Co słonko widziało”, ,,Na jagody”, ,,Poezje”, ,,Maria Konopnicka dzieciom”, ,,O Janku Wędrowniczku”, ,,Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”, ,,Koszałki Opałki, ,,Wybór nowel”, ,,Wiersze wybrane”, ,,Opowiadania”, ,,Za tą głębią, za tym brodem…”) oraz poznania biografii pozostałych patronów (Józefa Wybickiego, Ignacego Łukasiewicza, Marii Grzegorzewskiej, Józefa Mackiewicza, Wandy Rutkiewicz). Pracownicy biblioteki 

          • DYKTANDO PATRIOTYCZNE W EŁCKIEJ PIĄTCE

          •  29 kwietnia 2022 r. w SP5  odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny Dyktando Patriotyczne. Głównym celem konkursu było propagowanie zasad poprawnej ortografii i interpunkcji. Do konkursu przystąpiło 11 szkół. Dziękujemy za możliwość przystąpienia w tak cennym przedsięwzięciu.

            Naszą szkołę reprezentowali w klasach młodszych: Oliwia Kulmaczewska, Lidia Olszewska i Antoni Bartoszewicz, w klasach starszych: Damian Wroczyński, Aleksandra Fiłonowicz i Agata Pietruszyńska, w najstarszej kategorii: Oskar Dzierżanowski, Aleksander Grodzki i Aniela Jaroszewska.

            Szczególnie gratulujemy Agacie Pietruszyńskiej z klasy 6b za zajęcie I miejsca w kategorii klas 4-6 i Damianowi Wroczyńskiemu z klasy 5 b za zajęcie III miejsca w tej samej kategorii wiekowej.

            17 maja 2022 r. Agata i Damian, jako laureaci konkursu, otrzymali specjalne podziękowania i nagrody podczas uroczystego rozdania nagród w szkole, która była organizatorem tych zmagań ortograficznych, czyli w SP5 w Ełku. 

          • ZAMKNIĘCI W CELULOIDZIE

          • W miniony weekend grupa dziesięciu uczniów z klasy 4 c, pod opieką swojej byłej wychowawczyni - p. Joanny Pabich oraz pracownika ECK-u - p. Marcela Bojara -- wzięła udział w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym, jakim były warsztaty filmowe. Organizatorem przedsięwzięcia było Ełckie Centrum Kultury, które we współpracy z Kowieńskim Centrum Kinowym " Remuva" przygotowało program, w ramach którego grupy dzieci i młodzieży z obu tych miast spotkają się razem we wspólnym działaniu dotyczącym filmu i jego produkcji. Dla każdej z czterech grup zaplanowano po dwa weekendowe spotkania - jedno w Kownie, a drugie w Ełku. W sobotni ranek pierwsza grupa złożona z uczniów klasy 4 c ruszyła na Litwę. Po trzech godzinach jazdy busem dzieci dotarły na miejsce. Po śniadaniu złożonym z ciepłych naleśników uczestnicy projektu ruszyli na spacer po reprezentacyjnej części miasta wspólnie z lokalnym przewodnikiem turystycznym. Potem był obiad w restauracji, a po nim dzieci przystąpiły do pierwszych warsztatów. Tematem tego dnia była animacja poklatkowa. Z materiałów papierniczych dzieci tworzyły kolejne sceny i scalały je w film za pomocą specjalnej aplikacji na tablecie. Zabawa trwała kilka godzin i była źródłem nieopisanej radości. Na kolację serwowane były 4 rodzaje pizzy , a potem odbyła się projekcja filmowa w kameralnej sali kinowej na niezwykle wygodnych fotelach - workach. Prezentowany był bardzo ciekawy, pełnometrażowy film animowany pt. "The red turtle", w którym językiem przekazu były obraz i muzyka. Następnie polska grupa została odwieziona do hotelu na nocleg. Hotel mieścił się w pięknym, zabytkowym budynku przy samym Rynku na Starym Mieście! Ponieważ tuż obok znajdował się zamek, wszyscy złożyli bagaże w pokojach i ruszyli na zwiedzanie. Żal było nie wykorzystać okazji, bo wstęp w ten weekend był darmowy dla wszystkich chętnych. Kowno jest w tym roku Europejską Stolicą Kultury i w mieście przewidziano wiele turystycznych i kulturalnych atrakcji. Drugiego dnia warsztatów dzieci bawiły się green screnem - nagrywały wiadomości w zaprojektowanych przez siebie studiach informacyjnych, leciały wśród chmur i bawiły się w filmowców pod okiem prawdziwych profesjonalistów z tej branży. Było jeszcze trochę czasu na zakup pamiątek, obiad, podsumowanie projektu, no i trzeba było wracać do domu. Cały wyjazd był absolutnie wyjątkowym przeżyciem, a najbardziej niezwykłe jest to, że wszystko było za darmo - transport, nocleg, wyżywienie, udział w projekcie i wszystkie materiały do pracy. Przeogromne podziękowania dla ECK- u za organizację tego projektu i za to, że klasa 4 c mogła wziąć w nim udział. Wszyscy uczestnicy nie mogą się już doczekać kolejnych warsztatów we wrześniu, tym razem w Ełku.

          • BLIŻEJ UKRAINY

          • O tym, jak straszna tragedia dotknęła Ukrainę i jej obywateli wiemy wszyscy - wystarczy włączyć jakiś portal z wiadomościami, by zobaczyć szare zdjęcia pełne grozy i smutku. Obywatele Ukrainy doświadczyli okropności wojny bardziej niż możemy to sobie wyobrazić, ale pod swoimi powiekami wciąż mają obraz kraju pełnego kolorów. Uczniowie klasy I c, wraz ze swoją wychowawczynią p. J. Pabich, zrealizowali zestaw działań przybliżających dzieciom obraz i kulturę tego kraju. Kraju, który pamiętają i do którego chcieliby powrócić jego obywatele. Wszystko zaczęło się w środę od integracji z uczniami klasy ukraińskiej. Pan Paweł Konopka przygotował specjalną lekcję wychowania fizycznego z zestawem zabaw lekkoatletycznych, które umożliwiały współdziałanie i nawiązywanie pozytywnych, koleżeńskich relacji pomiędzy uczniami obu klas. Początkowe zdziwienie i onieśmielenie szybko opadło i wszyscy zaangażowali się we wspólną zabawę. W czwartek dzieci rozwiązywały multimedialny quiz o Ukrainie, poznając przy okazji najważniejsze fakty i miejsca dotyczące tego kraju. Taka forma zdobywania wiadomości okazała się bardzo skuteczna - dzieci poznały i zapamiętały wiele ciekawostek o wschodnim sąsiedzie Polski. W piątek odbyło się kolejne działanie integracyjne z klasą ukraińską, tym razem muzyczne. Pod kierunkiem p. Joanny Pabich dzieci nauczyły się tańca integracyjnego, a potem z p. Tomaszem Sulimą wykonały zestaw ćwiczeń rytmicznych, śpiewały kanon "Panie Janie" i fragmenty wokalne ze ścieżki muzycznej z filmu pt."Król Lew" . Każdego dnia słuchały i rozmawiały na temat treści i przesłania wybranej bajki z tomu pt. "Bajki ukraińskie". Książkę tę zakupiono niedawno do naszej szkolnej biblioteki i będzie ją można stamtąd wypożyczyć. Działania w ramach tego bloku tematycznego zakończyły się w piątek w szkolnej stołówce. Tego dnia panie kucharki ugotowały barszcz ukraiński, którym zostali poczęstowani wszyscy uczniowie naszej klasy, bo zarówno pani dietetyk, jak i panie kucharki, kiedy tylko mogą, wspierają i uatrakcyjniają działania edukacyjne w naszej szkole, za co pięknie im dziękujemy.

            Blok edukacyjny "Bliżej Ukrainy" to odpowiednie działanie dla małych dzieci - uczniom klasy I c pomógł zrozumieć stratę, jakiej doświadczyli ich ukraińscy koledzy, a tym samym rozwinąć empatię i wrażliwość. Naszym wschodnim sąsiadom cała społeczność szkoły życzy, by pokój i kolory powróciły do ich kraju.

          • II FORUM MŁODYCH HISTORYKÓW

          • 11 maja 2022 r. odbyło się w naszej szkole II Forum Młodych Historyków (nie)ZAPOMNIANI BOHATEROWIE DUŻEJ I MAŁEJ OJCZYZNY, w którym wzięli udział uczniowie ełckich szkół podstawowych. Po rejestracji uczestników nastąpiło otwarcie konferencji. Głos zabrali: pani Dyrektor Dorota Maksymowicz, pan Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, pani Elżbieta Koncewicz - wizytator w Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatura w Ełku, pan Dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku – pan dr Rafał Żytyniec. Wystąpieniom uczniów przysłuchiwali się również zaproszony gość - doradca metodyczny, historyk – pan Jacek Rutkowski i specjalnie powołana komisja. Prowadzącym forum był pan Kamil Kulik, nauczyciel historii w naszej szkole.

            Uczniowie pięciu ełckich szkół podstawowych przygotowywali i wygłaszali swoje referaty o bohaterach naszej Małej Ojczyzny i Polski. W kategorii „Bohaterowie naszej Małej Ojczyzny” wysłuchaliśmy siedem wystąpień, poświęconych m.in.: Zofii Nasierowskiej, Wojciechowi Kętrzyńskiemu, Gustawowi Gizewiuszowi, Michałowi Kajce czy Maxowi Toeppenowi. W kategorii „(nie)zapomniani bohaterowie Rzeczypospolitej” zaprezentowało się ośmiu uczniów, którzy przybliżyli nam sylwetki m.in.: Stanisława Ulama, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Skalskiego czy też Rudolfa Weigla. Całe wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Prezydenta Miasta Ełku. Dziękujemy za pomoc w organizacji konferencji: Muzeum Historycznemu w Ełku i Mazurskiemu Ośrodkowi Doskonalenia Nauczycieli w Ełku. Laureatami zostali i atrakcyjne nagrody zdobyli następujący uczniowie:

            - nagroda za najlepsze wystąpienie:

             Julia Kulik, SP2 w Ełku, Sophie Włodkowski, SP7 w Ełku

            - nagroda za najlepszą prezentację:

            Oskar Dzierżanowski SP4 w Ełku, Maja Gierczak, SP4 w Ełku

            - nagroda za najlepszą pracę:

            Julita Garlicka, SP2 w Ełku, Wiktoria Filipkowska, SP7 w Ełku.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję że widzimy się za rok.

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS FIZYCZNY „LWIĄTKO”

          • 28.03.2022 r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Fizyczny „Lwiątko”. Przystąpiło do niego 8 uczniów naszej szkoły – trzech uczniów klas siódmych oraz pięciu uczniów klas ósmych. Podczas 75 minut trwania zmagań konkursowych uczniowie mieli za zadanie zmierzyć się z zadaniami fizycznym obejmującymi treści z podstawy programowej, jak i wykraczające poza nią. Konkurs jest jednoetapowy, przeprowadzany w formie testu obejmującego zagadnienia dotyczące wiedzy ogólnej z zakresu nauk przyrodniczych i ścisłych, w szczególności z fizyki,  o zróżnicowanym stopniu trudności. W konkursie przyznawane są: tytuł laureata oraz wyróżnienia.Tytuł laureata otrzymuje na każdym poziomie dziesięciu Uczestników, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów. Przyznawane są też wyróżnienia i następujące honorowe tytuły: 

            • hiperon Ω – Uczestnikom, którzy otrzymali co najmniej 125 punktów, 

            • kaon – Uczestnikom, którzy otrzymali co najmniej 100 i mniej niż̇ 125 punktów, 

            • taon – Uczestnikom, którzy otrzymali co najmniej 75 i mniej niż̇ 100 punktów.

            Spośród piszących uczniów naszej szkoły wyróżnienia otrzymali:

            Nikonowicz Michał kl. 8b - tytuł kaona

            Łukawski Jakub kl. 7b - tytuł taona

            Gratulujemy uczniom i ich nauczycielowi, Panu Ł. Chorosiowi.

          • MISTRZOSTWA MIASTA EŁKU - TRÓJBÓJ LA

          • 10.05.2022 r. na stadionie MOSIR w Ełku odbyły się Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Trójboju Lekkoatletycznym (bieg na dystansie 60m, skok w dal i rzut piłeczką palantową). Nasza reprezentacja w składzie: K. Choroszewicz, Z. Kozłowska, P. Kucharska, A. Arciszewska, H. Andryszczyk, M. Zarzecka, A. Zawistowski, M. Zawistowski, A. Malewski, P. Lipa, O. Grzymałowski i J. Domański w klasyfikacji drużynowej zarówno chłopcy i dziewczęta wywalczyła I miejsce.

            Natomiast w klasyfikacji indywidualnej najlepsze wyniki uzyskali:

            - Zuzanna Kozłowska zajmując II miejsce,

            - Adam Malewski I miejsce,

            - Aleksander Zawistowski III miejsce.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy. Brawo!

          • WIZYTA WICEKURATORA

          • Dzisiaj zaszczycił nas swoją obecnością Warmińsko – Mazurski Wicekurator Oświaty pan Wojciech Cybulski i Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ełku - p. Dariusz Jurczykowski. Wicekurator przekazał gratulacje i wyrazy uznania za szczególne osiągnięcia uczniów w konkursach przedmiotowych Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w roku szk. 2021/2022 oraz uzyskanie 4. miejsca w „Złotej Dziesiątce” szkół w naszym województwie. Owe osiągnięcia nas bardzo cieszą i zachęcają do dalszej pracy edukacyjnej.

          • OTWARTE ZAWODY PŁYWACKIE - EDYCJA WIOSENNA

          • W ubiegłą niedzielę 8 maja 2022r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Elżbiety Jeżewskiej i p. Roberta Redlina po raz kolejny doskonale sprawdzili się w roli zawodników, jak i sędziów. Klasa pływacka 7c oraz inni miłośnicy pływania z SP4 po wcześniejszych przygotowaniach przejęła pałeczkę sędziowską i ze skupieniem mierzyli czas oraz koordynowali całe zawody pływackie. Klasa 5a po długim czasie pandemii po raz pierwszy jako zawodnicy klasy sportowej o profilu pływanie mieli możliwość sprawdzić swoje umiejętności pływackie.       W sumie 15 sędziów i 30 zawodników bardzo aktywnie spędziła niedzielny czas na pływalni, biorąc udział w Otwartych Zawodach Pływackich – edycja wiosenna. Oto wyniki naszych uczniów, którzy zajęli zaszczytne miejsca na pudle:

            50 st. grzbietowym

            11 lat : 1 m-ce Alicja Szejda, 3 m-ce Sebastian Liebersbach

            12 lat: 3 m-ce Amelia Pieloch, 1 m-ce Filip Siemieniewicz, 2 m-ce Dominik Harasimowicz

            13 lat: 2 m-ce Maja Kucharska, 2 m-ce Illia Netsenko, 3 m-ce Maksymilian Trojanowski

            50 m st. klasycznym

            14 lat: 3 m-ce Szymon Bronakowski

            50 m st. motylkowym

            14 lat: 3 m-ce Maja Piwońska, 3 m-ce Patryk Biszewski

            50 m st. dowolnym

            11 lat: 2 m-ce Alicja Szejda, 2 m-ce Sebastian Liebersbach

            12 lat: 2 m-ce Filip Siemieniewicz

            13 lat: 2 m-ce Maksymilian Trojanowski, 3 m-ce Szymon Warecha

            14 lat: 3 m-ce Patryk Biszewski

            Wszystkim zawodnikom gratulujemy bardzo wysokich wyników, a sędziom dziękujemy za pomoc przy sprawnym przeprowadzeniu zawodów. Ogromne brawa należą się wszystkim!

          • 44. BIEG ZWYCIĘSTWA W GOŁDAPI

          • 7 maja 2022 na Promenadzie Zdrojowej w okolicach Tężni Gołdapskich  rozegrany został 44. Bieg Zwycięstwa. Uczestnicy wydarzenia mieli do pokonania trasę zgodną z kategorią wiekową. Najlepsi otrzymali trofea sportowe, puchary, dyplomy itd. 

            Wśród naszej licznej, ponadpięćdziesięcioosobowej CZWÓRKOWEJ drużyny wszyscy zasługują na wielkie brawa. 

            Szczególnie dumni jesteśmy z:

            Mai Zarzeckiej i Zuzanny Kozłowskiej (I i III miejsce w biegu na dystansie 500m), z Jakuba Śliwowskiego (III miejsce w biegu na dystansie 800 m) oraz Dominiki Kołodziej (III miejsce w biegu na dystansie 1000 m).

          • ERASMUS+ PODSUMOWANIE WIZYTY W EŁKU

          • W terminie 23 – 30.04 2022 r. gościliśmy w naszej szkole grupę 14 uczniów i 3 nauczycieli z Francji w ramach międzynarodowego programu Erasmus+, któremu przyświeca nadrzędny cel: ochrona naszej planety. Podczas tej wizyty partnerskiej odbyło się wiele różnorodnych działań, dzięki którym mogliśmy się też zintegrować. Pobyt grupy francuskiej przebiegał następująco:

            24 kwietnia

            W tym dniu młodzież spotkała się na działaniach integracyjnych w CEE. Uczniowie mogli bliżej się poznać z całym zespołem zaangażowanym w projekt. Ciekawe działania z chustą poprowadziła Pani Joanna Pabich. Z kolei Pani Małgorzata Russek postawiła przed uczestnikami intrygujące zadanie kreatywne: jak rzucić jajko z balkonu, by nie pękło. Na koniec wszyscy spotkali się przy ognisku na wspólnym pieczeniu kiełbasek.

            25 kwietnia

            W poniedziałek cała grupa udała się na warsztat w CEE prowadzony przez Panią Małgorzatę Russek, na którym uczestnicy dowiedzieli się, jaki jest obieg wody w przyrodzie. Następnie dzięki zabawie w kropelki młodzież mogła zbadać, w jakiej ilości woda znajduje się w różnym stanie skupienia w poszczególnych wytworach natury.

            Po obiedzie uczestnicy programu Erasmus pod opieką Pani Agaty Choruży odwiedzili Stację Uzdatniania Wody w Przekopce. Podczas zajęć prowadzonych przez pracownika stacji uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób pozyskiwana jest woda pitna dla miasta Ełku. Następnie jaką drogę pokonuje oraz jakim procesom poddawana jest woda od momentu ujęcia ze studni głębinowej do pojawienia się w naszym kranie. W ramach prowadzonych zajęć wszyscy mieli możliwość spróbowania wody, która spełnia wymagania wody źródlanej.

            Na zakończenie uczniowie mogli wykazać się w konkurencjach sportowych prowadzonych przez Panią Kamilę Kulbacką-Trzaskowską.

            26 kwietnia

            We wtorek nasi goście i uczniowie SP4 spotkali się na „Rozmowach o ekologii” organizowanych przez Panią Katarzynę Garlicką. Działania eko poprzedziły rozmowy o szkołach oraz miastach partnerskich. Uczniowie mogli wymienić się doświadczeniami z obszaru edukacje we Francji i w Polsce. Do tego celu nagrali wcześniej filmy prezentujące ciekawe miejsca w swoich miastach oraz filmy prezentujące szkoły partnerów. Następnie uczestnicy przeszli do konkretnych problemów ekologicznych, z którymi zmagają się ich regiony. SP4 skupiło się na najbliższym środowisku, czyli szkole. Przedstawiono następujące problemy: duża ilość kserowanych kartek, ilość samochodów podwożących dzieci oraz ilość plastiku w szkole. Po prezentacjach badań nasi uczniowie wspólnie z uczniami z Francji wypracowywali pomysły, jak te problemy można rozwiązać.

            Po obiedzie uczestników programu Erasmus przyjął w Urzędzie Miasta Pan Prezydent Miasta Ełku. Następnie na uczestników czekała gra miejska opracowana przez Panią Joannę Pabich i zespół. Gry miejskie są niezwykle atrakcyjnym i aktywizującym działaniem edukacyjnym. Można powiedzieć, że łączą przyjemne z pożytecznym, bo uczestnicy uczą się poprzez zabawę. Gra „Tajemnice parku” miała na celu zapoznanie uczniów z wybranymi ciekawostkami o naszym mieście, dotyczyła miejsc zlokalizowanych w obrębie parku miejskiego. Wybrano 7 charakterystycznych punktów, do których ułożono zadania. Na początku uczestnicy zostali podzieleni na czteroosobowe grupy tak, aby w każdej znalazło się dwoje uczniów z naszej szkoły i dwójka gości. Pierwszym zadaniem była układanka typu puzzle. Ułożone zdjęcie wskazywało punkt startowy gry – inny dla każdej drużyny. Od tego miejsca uczniowie mieli poruszać się zgodnie z dołączoną mapką i zestawem zadań. Wszyscy otrzymali też zestaw materiałów potrzebnych do ich wykonania. Niektóre z nich wymagały umiejętności plastycznych, aktorskich, ale też kreatywności i szybkiego kojarzenia. Językiem komunikacji był język angielski. Gra niestety nie została dokończona. W jej trakcie lunął nagle ulewny deszcz, który zmoczył i uczniów i materiały. Mimo tego wszyscy uczestnicy otrzymali nagrodę, którą stanowił deser lodowy w kawiarni „Papaja”.

            Dzięki uprzejmości dyrektora Ełckiego Centrum Kultury w Ełku - Pani Anety Werli oraz kierownika Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca w Ełku - Pana Piotra Witaszczyka goście z Francji mieli możliwość poznania regionalnych tańców polskich, strojów ludowych i kultury regionalnej naszego kraju. Pan Piotr na podstawie przygotowanej prezentacji w bardzo ciekawy i barwny sposób opowiadał o Mazurskim Zespole Pieśni i Tańca Ełk jako wizytówce polskiej kultury. Członkowie zespołu zaprezentowali dziesięć strojów ludowych z różnych regionów, tj. lubelskiego, spiskiego, mazurskiego, podlaskiego, krakowskiego i innych, czym skradli serca naszych gości. Kolorowe, bogate stroje przykuły uwagę Francuzów. Podczas prezentacji nie zabrakło wzmianki o Ełckim Teatrze Tańca, który w swoim repertuarze miał występy z piosenkami francuskimi. Spotkanie nabrało jeszcze barwniejszych kolorów, kiedy nasi goście mogli obejrzeć bogate zbiory strojów w garderobie zespołu oraz spróbować własnych tanecznych sił naśladując tancerzy, którzy prezentowali kroki oberka, polki czy hołubce z krakowiaka. Bardzo chętnie włączyli się do wspólnych pląsów. Za organizację tego niezwykłego działania podziękowania należą się Pani Elżbiecie Jeżewskiej.

            27 kwietnia

            Już o godzinie 7 czekał na uczestników autokar, by udać się na wycieczkę do Warszawy z organizatorkami Paniami Joanna Pabich i Katarzyną Garlicką. Najpierw grupa udała się do Centrum Nauki Kopernik. Młodzież miała okazję wspólnie przeprowadzić ciekawe eksperymenty oraz zwiedzić zajmujące wystawy. Później przyszła kolej na zwiedzanie słynnej galerii „Zachęta”. Uczniowie podziwiali prace Jerzego Krawczyka pod okiem przewodnika oraz udali się na warsztaty kreatywne związane ze sztuką tego artysty.

            Na koniec młodzież francuska podziwiała warszawską Starówkę i Zamek Królewski.

            28 kwietnia

            W tym dniu grupa uczniów z wymiany ERASMUS brała udział w wycieczce krajoznawczej do Biebrzańskiego Parku Narodowego pod okiem Pani Grażyny Abratkiewicz i Pani Eweliny Nitkowskiej. Wycieczka rozpoczęła się punktualnie o godzinie 9:00. Przed siedzibą Biebrzańskiego Parku Narodowego uczestników przywitali licencjonowani przewodnicy. W wyznaczonym miejscu edukacyjnym przeprowadzili wykład o znajdującej się na terenie parku faunie i florze. Przewodnicy posługiwali się językiem angielskim, co bardzo pozytywnie wpłynęło na wszystkich uczestników wycieczki. Uczniowie zapoznali się z różnymi okazami czaszek zwierzęcych. Mieli również okazję wykonać odlewy kończyn dolnych różnych zwierząt. Po odbytych ćwiczeniach rozpoczęła się wędrówka po niezmierzonych szlakach największego parku w Polsce. Wyposażeni w sprzęt obserwacyjny przewodnicy co pewien czas pokazywali niespotykane na skale światową ptaki żyjące tylko i wyłącznie w tym parku. Był też czas na zwiedzanie obiektów militarnych z czasów I wojny światowej.

            29 kwietnia

            W ramach partnerskiej wizyty z programu Erasmus odbyły się warsztaty konstrukcyjno – naukowe pt. „Żółta łódź podwodna” zorganizowane przez Panią Agatę Choruży i Pana Łukasza Chorosia. Zadaniem uczniów było skonstruowanie z odpadów łodzi, które zbadałyby, co kryje woda i dno Jeziora Ełckiego. Powstało wiele ciekawych obiektów pływających, z którymi uczestnicy zajęć udali się nad jezioro. Przy wykorzystaniu powstałych konstrukcji zostały pobrane próbki wody oraz roślin zasiedlających jezioro. Po powrocie do szkoły pobrane materiały zostały zbadane przy użyciu mikroskopów.

            Ostatnim zajęciem przygotowanym dla uczestników międzynarodowego programu Erasmus był warsztat artystyczny „Monidło” przygotowany przez Panią Joannę Pabich. Monidło to dawna technika barwienia czarno-białych zdjęć. Uczniowie dostali fotografie kwiatów w formacie A4 , zestaw kolorowych tuszy i akcesoriów malarskich. Po krótkim omówieniu techniki i sposobu pracy oraz prezentacji gotowych monideł wykonanych przez uczniów klasy 7b naszej szkoły, wszyscy przystąpili do pracy. Można powiedzieć, że monidło to kolorowanka najwyższej klasy – pozwala zmieniać otaczającą rzeczywistość, nadawać jej barwy, podkreślać nastrój, a przy okazji wyrażać siebie. Sprzyja wyciszeniu, relaksacji i daje mnóstwo przyjemności. Nie trzeba mieć wysokich kompetencji artystycznych, by stworzyć coś pięknego, a przy okazji dobrze się bawić. Z zadaniem poradzili sobie i chłopcy i dziewczęta, a nawet opiekunki grupy francuskiej, które też brały udział w warsztacie. Gotowe prace uczestnicy zabrali na pamiątkę.

            Wizytę zwieńczyła kolacja certyfikacyjna, na której spotkali się wszyscy uczestnicy projektu w pensjonacie „Nad zatoką”. Przy smakowitej kuchni uczestnicy wspominali wspólnie spędzony tydzień. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty oraz drobne pamiątki.

            W sobotę 30 kwietnia 2022 roku francuscy przyjaciele opuścili Ełk, zabierając ze sobą wspomnienia i doświadczenia zdobyte podczas tej wizyty. To był niezapomniany i bogaty w działania tydzień. Przed nami rewizyta we Francji, której już teraz nasi uczniowie nie mogą się doczekać.

          • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY KLAS II – III

          • Ortografia nie jest nauką łatwą, ale bezwzględnie konieczną. Poprawne pisanie w języku ojczystym jest wyrazem wysokiego poziomu edukacyjnego. Umiejętność tę nabywamy z chwilą poznania pierwszych liter i doskonalimy przez niemal całe życie. Uczniowie klas młodszych mieli okazję sprawdzić się w tej mierze w ramach Szkolnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się tuż przed majówką, a wyróżnienia wręczono w tym tygodniu. Konkurs miał formę dyktanda. Uczniowie klas II pisali inny tekst niż uczniowie klas III. W obu przypadkach okazały się one dosyć trudne i żadnemu z uczniów nie udało się napisać pracy bezbłędnie. Oznacza to, że nawet najlepsi uczniowie wciąż muszą ćwiczyć. Pani Dyrektor Dorota Maksymowicz podkreślała znaczenie czytania książek dla rozwoju wielu kompetencji w zakresie j. polskiego, w tym też nauki ortografii. W szkolnej bibliotece jest wiele interesujących pozycji – warto skorzystać i połączyć przyjemne z pożytecznym. Poniżej lista wyróżnionych z obu poziomów. Finaliści klas III będą reprezentować naszą szkołę w miejskich konkursach ortograficznych – trzymamy kciuki!

            KLASY  II:

            I m-ce ( praca bez błędów ortograficznych ) – nie przyznano

            II m-ce – Wojciech Łapienko, kl.2 a

                            Amelia Dźwilewska, kl. 2 a

            III m- ce – Antonina Matyszczyk, kl. 2 b

                               Maciej Bogdan, kl. 2 c

            KLASY  III:

            I m - ce ( praca bez błędów ortograficznych ) – nie przyznano

            II m - ce – Oliwia Kulmaczewska, kl. 3 d

            III m - ce – Lidia Olszewska, kl. 3 c

            IV m – ce – Antoni Bartoszewicz, kl. 3 c

             

          • KONCERT W BIAŁYMSTOKU – ŚPIEWAJĄCA POLSKA

          • 28 kwietnia 2022 r. chór Fantazja z SP 4 w Ełku wziął udział w koncercie: ,,Akademia Chóralna w Hołdzie Św. Janowi Pawłowi II - Otwórzmy drzwi''.

            Koncert odbył się w kościele pw. Św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku. Wystąpiło w nim 25 chórów przedszkolnych i szkolnych regionów: podlaskiego i warmińsko – mazurskiego. W wypełnionym słuchaczami “dolnym kościele”, zabrzmiały utwory kompozycji Ernesta Kamila Sienkiewicza do słów Michała Wojnarowskiego. Chórom akompaniował zespół instrumentalny, a dyrygentem i kierownikiem artystycznym przedsięwzięcia była dr Hab. Anna Olszewska, kurator regionalny programu. Publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami, szczególnie po finałowym utworze: “Kremówki”, w którym chórzyści zsynchronizowali śpiew z gestami w języku migowym.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku
      • 87 732 6050
      • ul. Władysława Szafera 2 19-300 Ełk 19-300 Ełk Poland
      • DYREKTOR: Dorota Maksymowicz – 87 732 6050 ZASTĘPCA DYREKTORA: Beata Dzierżanowska - 87 732 6050 ZASTĘPCA DYREKTORA: Barbara Dziuba - 87 732 6050 SEKRETARIAT: Magdalena Hurcewicz– 87 732 6050 sekretariat@sp4.elk.pl KSIĘGOWA: Małgorzata Białogłowa- 87 732 6049 ksiegowa@sp4.elk.pl ​PEDAGOG/PSYCHOLOG: Wioletta Michalewicz/ AGNIESZKA WYSOCKA – 87 732 6056 KIEROWNIK GOSPODARCZY: Iwona Grajewska – 87 732 6053 igkiewrowniksp4@wp.pl ​DIETETYK: Joanna Gorlo – 87 732 6055 dietetyksp4@wp.pl ​POKÓJ NAUCZYCIELSKI: 87 732 6062 BIBLIOTEKA: 87 732 6058 ŚWIETLICA: 87 732 6059 KATEDRA W-F: 87 732 6061 GABINET PIELĘGNIARKI: 87 732 6057 ​GABINET STOMATOLOGICZNY: 515 071 333
    • Logowanie