• NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ

          • W bieżącym roku szkolnym nadal uczestniczymy w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Cały program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jednocześnie udział w NHEF wzbogaca program wychowawczo-profilaktyczny szkoły, a oglądane filmy stanowią inspirujący punkt wyjścia do rozmów wychowawczych w klasie. Każdemu seansowi w kinie towarzyszy prelekcja, którą prowadzi filmoznawca.

            Klasy 4-6 udały się do ECK-u 19 stycznia 2023 r. na film łotewski “Mamo, kocham cię”, w ramach cyklu “Młodzi w obiektywie”. Dwunastoletni bohater próbuje uchodzić w oczach matki za miłego, ułożonego chłopca. Jednocześnie bez jej wiedzy wkracza w struktury młodocianego gangu. Bohater próbuje znaleźć dla siebie miejsce w świecie pełnym kłamstw i niedomówień. Film skłonił do refleksji na następujące tematy: Dlaczego kłamiemy? Czy warto zawsze mówić prawdę? Dlaczego odpowiedzialność jest ważna w życiu?

            W ramach cyklu “Dojrzewanie w kinie:  uczniowie klas 7-8 20 stycznia 2023 r. obejrzeli holenderski film “Żałuję!”. Głównym bohaterem jest Jochem, który na każdym kroku doświadcza w szkole niemiłych sytuacji. Przyjaciele David i Vera stają w jego obronie i próbują mu pomóc, ale nie mają odwagi, by przeciwstawić się reszcie grupy. Bohater szuka pocieszenia w muzyce, która jest jego pasją, i w zabawach ze znalezionym psem Simbadem. Samotność i odrzucenie doprowadzają jednak do fatalnych skutków. Film poruszył następujące wątki: Jaki jest wpływ zewnętrznych okoliczności i obecności innych na zachowania jednostki? Co to jest godność? Gdzie szukać pomocy, kiedy w klasie dzieje się coś złego? Jak reagować, kiedy jest się świadkiem aktów przemocy?

            Natomiast klasy I - III udały się w grudniu na film “Jak ocalić smoka?” w ramach cyklu „Filmowi bohaterowie”. Główną bohaterką jest tutaj Gina, która ucieka z ośrodka dla cudzoziemców i szuka schronienia, w którym mogłaby spędzić święta. Mortmier ma trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami – jego światem jest Internet. Wskutek niespodziewanych okoliczności tych dwoje  połączy wspólna misja – pewien smok będzie potrzebował ich pomocy. Film skłonił do rozmyślań nad zagadnieniami: Jakie zagrożenia niesie Internet? W czym Internet ułatwia życie? Co to jest cyberbezpieczeństwo? Co to są media społecznościowe?

          • SZKOLNA CHOINKA

          • Karnawał to czas zabaw i balów. Nieodłącznym elementem w tym czasie jest zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się w czwartek 19 stycznia.  Młodsi uczniowie czekali na nią z niecierpliwością i  przygotowywali ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radośnie bawiących się dzieci można było znaleźć m.in. policjantów, księżniczki, sławnych piłkarzy czy Batmanów. Naszą imprezę poprowadziły panie z firmy Paaro, które zadbały o różnego rodzaju aktywności dla naszych uczniów. To były dwie godziny niezapomnianych wrażeń.

          • KONKURS NA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

          • Dotarły do nas bardzo dobre wiadomości ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku. Uczniowie klasy 6d, przy wsparciu merytorycznym pani Mileny Laszkowskiej, zdobyli pierwsze miejsca w konkursie na kartkę bożonarodzeniową z życzeniami w języku angielskim.

            Na konkurs z naszej szkoły pojechały 24 piękne, urocze, pełne świątecznych symboli prace. Z 106 kartek ze wszystkich szkół podstawowych w Ełku komisja przyznała:

            1 miejsce – Jerofiej Czarniawski, 6d (co prawda musieliśmy podzielić się zwycięstwem, ponieważ wyłoniono dwa pierwsze miejsca, ale wygrana nadal cieszy). Jerofiej użył w swojej pracy ciekawej techniki wyszywania papieru grubą nicią, wyszło fenomenalnie.

            2 miejsce  - Filip Brański, klasa 6d.  Filip wykonał ciekawą grafikę z użyciem farb akwarelowych.

            To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Uczennicy klasy 5a – Ninie Kosiorek zostało przyznane wyróżnienie. Praca Niny to interesująca wyklejanka w stylu skandynawskim.

            Po dyplomy i nagrody zapraszamy zwycięzców po feriach!

             

          • WARSZTATY CUKIERNICZE

          • 19 stycznia klasa 1C wybrała się na warsztaty cukiernicze do kawiarni „Deser i Kafka”. Dzieci mogły obejrzeć cały proces powstawania cukierków, a także mogły zrobić swój lizak. Taki własnoręcznie zrobiony słodki łakoć smakuje podwójnie dobrze!

          • NOC W SZKOLE - Z ROBOTAMI

          • 13 wszystko zdarzyć się może… I zdarzyło się bardzo dużo. Grupa dzieci uczęszczających na zajęcia z Centrum Mistrzostwa Informatycznego spotkała się w piątek o 20.00, by razem spędzić noc w szkole. 13 stycznia w piątek było na nocce 13 uczniów. Grupa składa się z wychowanków klasy 4c i 4d. Po omówieniu zasad zachowania i czynnościach przygotowawczych zaczęliśmy realizować plan spotkania.

            Zajęcia informatyczne z programowania i robotyki. Najpierw dzieci zapoznały się z robotami mBot 2. Poprzez aplikację sterowały nimi. Roboty kręciły się, jeździły do przodu i do tyłu, świeciły, wydawały dźwięki, przesyłały serduszka i pozdrawiały nas. Po półgodzinnych ćwiczeniach zrobiliśmy wyścigi robotów. Po feriach zimowych na zajęciach CMI będzie nauka programowania nowych przyjaciół.

            Chwila na odpoczynek. Przyszedł pan z pizzą i rozpoczęło się biesiadowanie. Niektórzy faktycznie byli już głodni. Gdy zaspokoiliśmy podstawowe potrzeby związane z jedzeniem, nabraliśmy sił do dalszego działania.

            Przez kolejne godziny składaliśmy roboty Apitor z Laboratorium Przyszłości. Zaczęliśmy około 23. Teraz jest 4 rano, a roboty jeszcze są składane. Dwa już mamy, ale już wiemy, że nie ruszają się, bo źle są podłączone kabelki. Trzeci zaraz będzie i wszystko w nim działa. Kalina z Zosią musiały rozebrać robota, bo koła zębate były źle zamocowane. Staś ma podobną sytuację, ale już naprawia. Jestem pełna podziwu dla tych małych informatyków. 

            Już piąta rano. Trzy zespoły poddały się i dokończą w innym terminie.  Zostały nam dwie godziny. Chyba nie opłaca się kłaść? Przecież przez 2 godziny się nie wyśpimy. W końcu czas na zabawę. 

            Niektórzy na chwilę się położyli. Po krótkim odpoczynku wszyscy zaczęli się bawić. O 7.00 rano trzeba było pożegnać mury szkoły. Większość z nas z soboty zrobiła noc i odsypiała, ale było warto.

             

          • RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

          • We wtorek - 17 stycznia, w przeddzień Dnia Babci i Dziadka, dzieci z naszej świetlicy szkolnej odwiedziły seniorów w Klubie Seniora w Ełku. Nasi podopieczni wręczyli własnoręcznie wykonane breloki do kluczy i zaśpiewali piosenki specjalnie przygotowane na to spotkanie. Seniorzy poprosili, by uczniowie nauczyli ich przepięknej kolędy autorstwa Jacka Beszczyńskiego - "Wesołych Świąt". Po złożeniu życzeń seniorom dzieci zostały zaproszone do suto zastawionego stołu. Były rozmowy, radość oraz integracja w najlepszym wydaniu. Każde z kolejnych spotkań jest niepowtarzalną okazją do lepszego zrozumienia i planowania wspólnych działań.

          • CZAS INTEGRACJI I PLANSZÓWEK

          • W poniedziałek, 9 stycznia,  klasa 1C oraz 4D spotkały się, by wspólnie pograć w gry planszowe. Lekcja ta miała na celu integrację. Starsi chętnie tłumaczyli zasady gier pierwszakom. Gry planszowe są świetną okazją, by dobrze się bawić, a jednocześnie ćwiczyć logiczne myślenie.

          • MAJSTERKOWO Z DREWNEM W ROLI GŁÓWNEJ

          • W czwartek, 5 stycznia, uczniowie klasy 2 c, wraz ze swoja wychowawczynią, p. J. Pabich, wybrali się na warsztaty techniczne do Castoramy. Drogę w obie strony pokonali autobusami MZK, co było dobrą okazją do przypomnienia sobie zasad zachowania w środkach komunikacji publicznej. Castorama nie jest typową instytucją edukacyjną, ale od wielu lat realizuje bardzo ciekawy projekt „Majsterkowo” skierowany do dzieci. Motywem przewodnim warsztatu dla naszej klasy było „drewno”. Wszystko odbywało się w specjalnej sali ,w części biurowej budynku. Dzieci ubrały się w robocze fartuchy i mogły przystąpić do pracy pod czujnym okiem dwóch instruktorów – p. Darka i p. Łukasza. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał cztery,  dość szerokie listewki, które najpierw trzeba było wygładzić papierem ściernym. Za pomocą bardzo ciekawego urządzenia nasi opiekunowie sklejali deseczki w ramkę. Teraz można ją już było pomalować zieloną lub brązową bejcą i ozdobić według własnego uznania, wykorzystując do tego celu zgromadzone w sali materiały dekoracyjne. Część elementów można było przykleić klejem, a część przypiąć za pomocą pinezek i młotka. Gotowe ramki prezentowały się wyjątkowo  pięknie i, zdaniem prowadzących, idealnie nadawały się na prezent z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Prace zostały zapakowane w papierowe, ekologiczne torby, w których były też drobne upominki od firmy. Dzieci bawiły się doskonale i dużo się nauczyły. Przepięknie dziękujemy firmie Castorama za pomoc w rozwijaniu u naszych dzieci kreatywności, sprawności manualnych i umiejętności technicznych.

             

          • POWALCZĄ O TYTUŁ LAUREATA!

          • Od 14 do 25 listopada 2022 r. w naszej szkole odbywały się etapy szkolne konkursów przedmiotowych Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, których cele to m.in.: rozwijanie zainteresowań, motywowanie uczniów do uczenia się oraz wspieranie uzdolnień uczniów. W konkursach przedmiotowych wzięło udział 112 uczniów, głównie z klas ósmych i siódmych. Cieszymy się z wyników osiągniętych przez naszych uczniów, mamy bowiem 17 uczniów, którzy zakwalifikowali się do finału konkursów przedmiotowych, które odbędą się w lutym. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom przygotowującym młodzież do konkursów. Powodzenia w finale!

          • KOLĘDOWANIE W RATUSZU I W STAROSTWIE

          • Aby tradycji stało się zadość, dzisiejszego dnia nasi kolędnicy zajrzeli do siedziby władz miasta. Kolędników przyjął p. Tomasz Andrukiewicz Prezydent Miasta Ełku, p. Artur Urbański Wiceprezydent Miasta Ełku i p. Małgorzata Pikus Naczelnik Wydziału Edukacji oraz licznie zebrani pracownicy Magistratu. Uczniom/chórzystom towarzyszyła dyrektor szkoły p. Dorota Maksymowicz i dyrygenci: p. Anna Borkowska-Miszkiel i p. Tomasz Sulima. Chórzyści wyśpiewali najpiękniejsze kolędy i pastorałki bożonarodzeniowe. Jak nakazuje staropolski obyczaj, były życzenia i podarunki w postaci stroików świątecznych i słodkości. Następnie przedstawiciele chórów szkolnych „Nolinek” i „Fantazji” wraz z dyrekcją szkoły i swoimi opiekunami, kolędując, nie omieszkali zajrzeć do Urzędu Starosty Ełckiego, gdzie kolędników równie godnie przyjęto, a po zakończeniu kolędowania jak zwyczaj nakazuje, obdarowano.

            Pięknie dziękujemy wszystkim, którzy tak pięknie przyjęli naszych śpiewających uczniów. W dniu dzisiejszym, w kolędowym maratonie dwa chóry szkolne reprezentowali: Maja Sulima 4c (skrzypce) , Zuzanna Litwinko, Hanna Jaworska z klasy 5a, , Zofia Jasionowska7a, Dorota Krzyżanowska 4a, oraz uczniowie klasy 3b: Blanka Żegota, Maja Dołęga, Dominik Krzyżanowski, Damian Opaliński, Zuza Kurcka, Julia Truszkowska, Emilka Bronakowska i Arek Adamski.

            Słowa uznana kierujemy w stronę naszych nauczycieli/opiekunów chóru p. Anny Borkowskiej - Miszkiel i p. Tomasza Sulimy, którzy tylko w grudniu koncertowali 7 razy, podczas: „Mikołajkowego autobusu Radia 5”, „Jarmarku świątecznego” przy ECK-u, szkolnego „Wieczoru kolęd”, spotkania wigilijnego Ełckiego Stowarzyszenia Emerytów, ełckiego „Spotkania opłatkowego” w Urzędzie Miasta Ełku i Urzędzie Starostwa Powiatowego.

            NIECH NASZE DOMY BĘDĄ PEŁNE GOŚCI I RADOŚCI. WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!

          • KOLĘDOWANIE SZKOLNYCH CHÓRÓW

          • W środę 21 grudnia nasi chórzyści pod kierunkiem szkolnych dyrygentów wystąpili w Ełckim Centrum Kultury, podczas „Miejskiego Spotkania Opłatkowego”. Przybyli na spotkanie ważni goście mogli posłuchać repertuaru świątecznego, który zapewne wprowadził w bożonarodzeniowy nastrój. Rodzicom naszych chórzystów pięknie dziękujemy za nieocenione wsparcie, które sprawia, że nasi śpiewający uczniowie docierają na każdy koncert bez względu na czas i miejsce.

            Śpiew i kolęda rozbrzmiały też w szkole w czwartkowy poranek. Jak za dawnych lat dziś przywitały wchodzących do szkoły kolędy w wykonaniu chórzystów. Ta piękna tradycja powraca po okresie pandemii i znów dzień przed feriami świątecznymi mogliśmy posłuchać najpiękniejszych polskich kolęd i razem z chórzystami je zaśpiewać.

          • WIECZÓR KOLĘD

          • Wierni tradycji szkolnej wróciliśmy do wspólnego śpiewania kolęd. To jedna z naszych najpiękniejszych tradycji. W tym roku ten magiczny wieczór 19 grudnia spędziliśmy w gronie wyjątkowych gości: p. Bożeny Dąbkowskiej - starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatura w Ełku, p. Artura Urbańskiego - zastępcy Prezydenta Miasta Ełku oraz p. Wandy Wojnowskiej poprzedniej dyrektor szkoły, która zapoczątkowała tę piękną tradycję. Swoją obecnością zaszczycili nas również licznie przybyli rodzice naszych uczniów. Podczas Wieczoru Kolęd zaprezentowali się nasi absolwenci, zespół „Tańczących aniołów”, szkolne chóry: Nolinki i Fantazja z klasą 3b w utworze „Opowieść gwiazdki”,6d, 1c w pastorałce „Od serca do ucha”, klasy 5b, 5d zaśpiewały kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, klasy 2d,8f „Dzisiaj w Betlejem”, klasy 1b, 5a „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, klasy 3a, 3b zaśpiewały „Gore gwiazda Jezusowi”, klasy 1a ,3d „Aniołek najładniejszy”, klasy 2a ,2c „Hej ludzie idą święta”, a uczniowie z Ukrainy uczący się w oddziale przygotowawczym w utworze „Szczedriwka”.

            Wszystkich przybyłych gości i zaprzyjaźnione z naszą szkołą wyjątkowe osobowości z instytucji działających na rzecz oświaty obdarowaliśmy stroikami wykonanymi przez uczniów i ich rodziców w konkursie „Świąteczny stroik” organizowanym przez p. Joannę Pabich. Piękną dekorację zawdzięczamy nauczycielowi plastyki - p. Annie Sołtys. Wieczór Kolęd poprowadziły panie Marlena Szleszyńska i Natalia Skowrońska.

            Obecnym podczas wieczoru i tym, którzy swoją pracą przyczynili się do stworzenia magicznego klimatu - pięknie dziękujemy.

            Dyrekcja Szkoły

          • ŚWIĄTECZNE WARSZTATY JĘZYKOWE

          • Święta Bożego Narodzenia to jedne z najważniejszych świąt w całym roku, dlatego 19 grudnia nauczycielki języków obcych p. Milena Laszkowska i p. Ewa Redlin postanowiły wprowadzić uczniów w niezwykły, magiczny nastrój. Uczniowie klas 5c i 7b spotkali się na  bożonarodzeniowych warsztatach językowych.

            Spotkanie rozpoczęliśmy od scenki rodzajowej. W rolę Martiny z Niemiec wcieliła się pani Redlin, zaś Christiną z Anglii była pani Laszkowska. Nauczycielki w zabawny sposób opowiedziały o tradycjach bożonarodzeniowych w tych dwóch krajach: skąd pochodzi znana kolęda „Cicha noc” i kiedy po raz pierwszy ją zaśpiewano, jakie potrawy wigilijne podawane są w Anglii i Niemczech, z jakiego kraju pochodzi zwyczaj ozdabiania choinki, jakie są tradycyjne świąteczne posiłki, prezenty i symbole w Niemczech i Anglii. Następnie wszyscy przystąpili do  zaśpiewania nastrojowej „Stille Nacht, heilige Nacht” w języku niemieckim.

            Zmierzyliśmy się również z niemieckim słownictwem dotyczącym świąt – nie było łatwo, ale daliśmy radę! Kolejnym punktem programu był interaktywny escape – room w języku angielskim: uroczy filmik o fabryce św. Mikołaja w języku angielskim, piosenka o świętach na całym świecie, odkodowanie wyrazów, a nawet matematyczne obliczenia. Zajadając pierniczki, w wyśmienitych nastrojach, poradziliśmy sobie ze wszystkimi zadaniami. Podczas warsztatów połączyła nas wspólna myśl: „Nadchodzą Święta! It’s Christmas time! Come on, let’s celebrate! Frohe Weihnachten!”. 

             

          • ŚWIĄTECZNE STROIKI

          • Gałązki igliwia, świece ,bombki, gwiazdki to elementy dekoracji bez których nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie one stały się w minionym tygodniu tworzywem, z których wiele naszych szkolnych rodzin wyczarowało prawdziwe dzieła sztuki na Szkolny Konkurs Stroików. Tematem przewodnim było „złoto”, bo właśnie ten kolor nadaje wszystkiemu magiczny, świąteczny  blask. Wszystkie zgłoszone prace wywoływały uśmiech członków komisji i zaglądających do sali konkursowej pracowników szkoły. Jesteśmy przekonani, że już samo przygotowywanie tych prac było wielką przyjemnością i przyczyniło się do wytworzenia cudownej, bożonarodzeniowej atmosfery w Państwa domach. Na konkurs zgłoszono dokładnie 40 prac. Większość z nich, opakowana w błyszczący celofan ,powędrowała już do domów i miejsc pracy naszych szkolnych przyjaciół – instytucji, z którymi współpracujemy w ramach różnorodnych działań szkolnych i ważnych dla naszej szkoły osobistości z życzeniami cudownych świąt od szkolnej społeczności – rodziców, uczniów, nauczycieli, dyrekcji. Niech cieszą oczy obdarowanych i niech grzeją ich serca. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, gdyż to za sprawą ich pracy i talentów świat stał się odrobinę lepszy i piękniejszy. Chcielibyśmy nagrodzić wszystkich, ale konkursy mają swoje prawa. W tym roku komisja wybrała te prace, które nie były ani za małe, ani za wielkie, miały wyrazistą, kompozycję, a użycie wszystkich elementów było dokładnie przemyślane. Wygrały stroiki, które wyglądały tak, że zapierały dech w piersiach i godne były królewskiego stołu. Prace wykonywane były rodzinnie w domach, ale my prezentujemy nazwiska przedstawicieli tych rodzin, czyli naszych uczniów. Gratulujemy! 

            Lista nagrodzonych:

            I m-ce: Krzysztof Sawicki, kl. 2c; Lena Mirva, kl. 8 a                                                  

            II m-ce: Maja Zarzecka, kl. 5 c, Ignacy Narel, kl. 1a

            III m-ce:  Roksana Olszewska, kl. 7b, Oliwier i Maksymilian Milewscy, kl. 8b i 2b; Honorata Filipowicz, kl. 1c; Zofia Górecka, kl. 2 c

            Wyróżnienia:

            Katarzyna i Magdalena Pasińskie, kl. 5 a i 4 d; Mateusz Jasionowski, kl. 2 d; Bartosz Chrościelewski, kl. 2 c; Zofia Dąbrowska, kl. 2 c, Hubert Olszewski, kl. 3 a, Maria Jaworska, kl. 5 a, Paulina Kucharska, kl. 5 c

             

          • W ŚWIĄTECZNYM KLIMACIE

          • Uczniowie klasy 2a rozpoczęli przedświąteczny tydzień muzycznie, wybierając się do Ełckiego Centrum Kultury na koncert kolęd, w którym występują utalentowani ełczanie. Wśród artystów są uczniowie naszej klasy- Aurelia Brdys i Tymoteusz Sierotko, którzy z poczuciem humoru, ale też gracją, przywitali publiczność, pełniąc rolę konferansjerów. Śpiewali także refreny kilku piosenek. 

            Koncert przepełniony był energią, wspaniałymi kompozycjami i aranżacjami znanych oraz autorskich kolęd. Do szkoły wróciliśmy z nadzieją płynącą prosto z nut i przesłaniem koncertu, że “poukłada się wszystko”.

            Nastrojeni dobrą muzyką czekamy na szkolny wieczór kolęd.

             

          • FINAŁ SZLACHETNEJ PACZKI 2022

          • W miniony weekend 9-11.12.2022 r. odbył się w całej Polsce po raz XXII finał akcji Szlachetna Paczka. Chcemy serdecznie podziękować wszystkim Darczyńcom i Wolontariuszom za zaangażowanie, dobre słowo, za wsparcie dla wybranej przez nas rodziny. Dzięki wspólnej pracy udało się przygotować 35 paczek o szacowanej wartości 10.221 zł, w których oprócz środków czystości znalazły się: żelazko, odkurzacz, tekstylia, bony upominkowe, żywność oraz lodówka i wersalka.

            Najważniejsze jest jednak to, że udało się zrealizować wspólnie obrany cel, którym było przekazanie zebranych prezentów przez Wolontariuszy ze szkoły do Sztabu „Szlachetnej Paczki”, który mieścił się w Parku Technologicznym w Ełku. Tam po przekazaniu paczek odbyła się rozmowa Naszych Wolontariuszy z panią Ewą Kowallik, opiekunem rodziny, która podziękowała wszystkim „Czwórkowym” darczyńcom.

            Kolejnym krokiem było przekazanie przez opiekuna rodziny zebranych darów. Oto relacja z tego wydarzenia:

            „Podczas przekazania paczek było bardzo dużo pozytywnych emocji. Do przewozu zaangażowało się dużo osób zaprzyjaźnionych i wolontariuszy, tych młodych i trochę starszych. W trakcie rozpakowywania Pani Beata stwierdziła, że to co zobaczyła, przeszło jej wyobrażenia, nawet nie śniła o czymś takim, nigdy w życiu coś takiego ich nie spotkało. Były łzy wzruszenia i niekończące się podziękowania. Tym większe było zaskoczenie, gdy oznajmiliśmy, że to nie koniec prezentów od hojnego Darczyńcy, gdyż w drodze jest wersalka, o której marzyła Pani Alicja. Pani Beata ucieszyła się najbardziej z lodówki, bo stara ma już ponad 20 lat i przecieka. Zasoby środków czystości do gospodarstwa domowego wystarczą do następnych świąt (co bardzo odciąży ich budżet domowy). Pani Alicja była szczęśliwa z kosmetyków, które próbowała od razu testować. Śmiała się, dziękowała i przytulała wszystkich. To było bardzo miłe i wzruszające. A wszystko dzięki Waszej wspaniałej społeczności, która okazała bardzo duże zaangażowanie w skompletowaniu tak dużej paczki, w której zostały zaspokojone wszystkie potrzeby (z nawiązką). Jedna paczka, zgodnie z prośbą Darczyńcy zostanie rozpakowana przez Rodzinę w Wigilię.

            Na koncie szkoły na rzecz akcji „Szlachetna Paczka” pozostało 500 zł, które przekazaliśmy w tym roku w formie bonu świątecznego dla jednej z rodzin z naszej szkolnej społeczności. Podsumowując tegoroczną edycję „Szlachetnej Paczki”, jako koordynatorki całej akcji w naszej szkole, dołączamy do wszystkich podziękowań:

            Drodzy Darczyńcy i Przyjaciele Naszej Szkolnej Akcji „Szlachetna Paczka”!

            Pragniemy jeszcze raz złożyć płynące z głębi serca podziękowanie za wsparcie, które przyczyniło się do przygotowania paczki dla Naszej Rodziny. Okazana przez Państwa otwartość i bezinteresowna pomoc, jest dowodem na to, że zawsze możemy na Państwa liczyć. Przychylność i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka są nieocenioną wartością. Jeszcze raz wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i pomoc! Życzymy Wszystkim zdrowych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

            M. Kukiełko, M. Nagolska, E. Jeżewska

             

             

          • ZA JAKĄ GWIAZDĄ PÓJDZIEMY?

          • Za jaką gwiazdą pójdziemy?” - to pytanie i główna myśl tegorocznych jasełek przygotowanych przez grupę aktorów (głównie z klas ósmych) pod kierunkiem katechetów pracujących w naszej szkole, z siostrą Goretti jako reżyserem. Spektakl odbył się 12 grudnia 2022 r. i skłonił do refleksji, za jaką gwiazdą pójść, by nie zbłądzić, by się nie rozczarować nawet po wielu latach. Nasi aktorzy zostawili widzom przesłanie: „Szukajcie – szukajcie wytrwale…”.

            Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Dyrektora, pani Anety Werli i Pracowników Ełckiego Centrum Kultury za życzliwość i udostępnienie sali widowiskowej. Dziękujemy naszym młodym aktorom i osobom zaangażowanym w  to wyjątkowe przedsięwzięcie.

          • ŚWIĄTECZNE PRZYSMAKI

          • Słodkie szyszki to przysmak z dawnych czasów, z całą pewnością znany naszym babciom i dziadkom. O tym, jak smakuje, mogli przekonać się uczniowie klasy 2 c, którzy w miniony piątek (9 grudnia), wraz ze swoją wychowawczynią – p. Joanną Pabich- objęli w posiadanie szkolną pracownię kulinarną zaprojektowaną w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Przepis był prosty i każdy miał w tym zadaniu do wykonania swoją pracę – uczniowie rozwinąć z papierków dwie torby krówek i ulepić szyszki, a pani wychowawczyni mieszać masę w wielkim garze i czuwać nad tym, żeby się nie przypaliła. Nasze szyszki nie miały może idealnego kształtu i były nieco kanciaste, ale zrobiliśmy je sami. Miały wyborny smak i zapach, a wyszło ich tyle, że wysłodziliśmy się tak, jak tylko można i jeszcze mogliśmy poczęstować wszystkich wspaniałych pracowników naszej szkoły - i w kuchni, i w szatni, i w bibliotece i w gabinecie Pani Dyrektor też. Wszyscy uczniowie powiedzieli, że w domu, na święta, zrobią sami takie szyszki jeszcze raz, bo jeszcze nigdy w życiu nie jedli czegoś tak pysznego!

            Z Państwem też się podzielimy przepisem. Wszystkiego dobrego na święta

            Przepis na „Słodkie szyszki”:

            • Jedna paczka preparowanego ryżu ( 100 g)
            • 2/3 kostki masła extra
            • 22 cukierki krówki

            Masło i krówki wkładamy razem do garnka i podgrzewamy wolniutko ok.10 minut tak, żeby wszystkie składniki się rozpuściły i połączyły w jednolitą masę. Cały czas mieszamy wszystko drewnianą łyżką, żeby nic się nie przypaliło. Następnie zdejmujemy garnek z palnika i dosypujemy ryż. Mieszamy tak długo, aż wszystkie ziarenka będą oblepione masą . Dłonie moczymy wodą, nabieramy masę łyżką i formujemy szyszki lub kulki według własnego uznania. Najlepsze są takie jeszcze lekko ciepłe!                                         

            Masa krówkowa z puszki się nie nadaje!                                                                                            

            Przyjemnej zabawy i smacznego!

            #LaboratoriaPrzyszłości

             

          • SIATKARSKI AWANS

          • 7 grudnia w Zespole Szkół Sportowych nr 6 w Ełku zostały rozegrane Mistrzostwa Rejonu w minipiłce siatkowej dziewcząt i chłopców w kategorii „3 siatkarskich” w ramach Szkolnego Związku Sportowego.

            Do rywalizacji przystąpiły szkoły: SP 4 i ZSS nr 6 z Ełku oraz szkoły z: Giżycka, Olecka, Gołdapi. Wszystkie mecze zostały rozegrane systemem "każdy z każdym" do dwóch wygranych setów. Po wymagających zmaganiach nasze młode siatkarki i młodzi siatkarze zajęli ostatecznie II miejsce, uzyskując awans do Mistrzostw Regionu.

            Naszą szkołę reprezentowali:

            Dziewczęta: Maja Mroczek, Kornelia Choroszewicz, Paulina Kucharska, Nina Kosiorek, Zuzanna Litwinko. Maria Jaworska, Zuzanna Dźwilewska, Magdalena Kulig.

            Chłopcy: Adam Malewski, Aleksander Zawistowski, Maksylilian Zawistowski, Mateusz Gałaszewski, Seweryn Ponisztera, Mateusz Zyśk, Podlaski Dawid.

            Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE

          • „MIKOŁAJKI Z MIKOŁAJKIEM” – pod takim hasłem 6 grudnia odbyło się spotkanie czytelnicze przedstawicieli klas czwartych. Bohaterem imprezy był Mikołajek – postać literacka serii książek napisanych przez René Goscinnego i zilustrowanych przez Jean-Jacques'a Sempégo. Czwartoklasiści wymieniali się doświadczeniami czytelniczymi, poznali dostępne w bibliotece kolejne części ,,Mikołajka”, rozwiązywali krzyżówkę i przygotowany quiz, obejrzeli fragmenty ekranizacji swojej lektury. Druga część spotkania dotyczyła znaczeń i pisowni słów takich jak Mikołaj (imię męskie), Mikołajek (zdrobnienie od imienia Mikołaj), mikołajek (roślina), mikołajki (zwyczaj obdarowywania się drobnymi prezentami w dzień św. Mikołaja), Mikołajki (miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim). Prowadzące spotkanie zapraszały do wypożyczeń książek, dzięki którym można poznać biografie Mikołajów (w tym Mikołaja Kopernika), dowiedzieć się, jakie są tradycje bożonarodzeniowe w Polsce i na świecie, wykonać okolicznościowe ozdoby, pośpiewać kolędy… Na zakończenie spotkania uczniowie zostali obdarowani mikołajkowymi niespodziankami.

            Tego dnia dzieci klas pierwszych również otrzymały upominki. Najmłodszym czytelnikom szkoły podarowano „Pierwsze abecadło” (książkę z tekstami najlepszych polskich autorów dziecięcych) oraz kreatywny alfabet (plakat z literami do wycinania wspomagający naukę czytania). Rodzicom i opiekunom pierwszaków przekazano także broszurę – poradnik podpowiadający, jak wspierać dziecko w nauce czytania ze zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci oraz aktywności związane z tekstami otrzymanej książki. „Wyprawki Czytelnicze” zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”. Projekt finansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

            Mikołajki były też okazją do spotkania w bibliotece z dziećmi przybyłymi z Ukrainy. Uczniowie klasy 9OP z ich wychowawczynią p. S. Voloshyną poznali bożonarodzeniowe zwyczaje Warmii i Mazur, opowiadali o swoich tradycjach, porównywali je z polskimi, obejrzeli fragmenty filmu ,,Mikołajek”. Na pamiątkę spotkania każdy z nich otrzymał подарунок.

            Wszystkim dzieciom, ich rodzicom oraz pracownikom szkoły życzymy radosnego spotkania z Mikołajem. Wesołych Świąt! M. Bukowska,  B. Merchelska, J. Sawicka

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku
      • 87 732 6050
      • ul. Władysława Szafera 2 19-300 Ełk 19-300 Ełk Poland
      • DYREKTOR: Dorota Maksymowicz – 87 732 6050 ZASTĘPCA DYREKTORA: Beata Dzierżanowska - 87 732 6050 ZASTĘPCA DYREKTORA: Barbara Dziuba - 87 732 6050 SEKRETARIAT: Magdalena Hurcewicz– 87 732 6050 sekretariat@sp4.elk.pl KSIĘGOWA: Małgorzata Białogłowa- 87 732 6049 ksiegowa@sp4.elk.pl ​PEDAGOG/PSYCHOLOG: Wioletta Michalewicz/ AGNIESZKA WYSOCKA – 87 732 6056 KIEROWNIK GOSPODARCZY: Iwona Grajewska – 87 732 6053 igkiewrowniksp4@wp.pl ​DIETETYK: Joanna Gorlo – 87 732 6055 dietetyksp4@wp.pl ​POKÓJ NAUCZYCIELSKI: 87 732 6062 BIBLIOTEKA: 87 732 6058 ŚWIETLICA: 87 732 6059 KATEDRA W-F: 87 732 6061 GABINET PIELĘGNIARKI: 87 732 6057 ​GABINET STOMATOLOGICZNY: 515 071 333
    • Logowanie